Slovan si poradil s nováčikom Myjavou, Žilina opäť vyhrala

Slovan myjava
Sprava: Filip Hlohovský zo Slovana a Peter Kuračka z Myjavy v súboji o loptu v zápase 5. kola futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - Spartak Myjava. Bratislava, 11. august 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 11. august (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 5. kola najvyššej slovenskej súťaže Corgoň ligy 2012/2013:

ŠK Slovan Bratislava – Spartak Myjava 2:1 (0:0)

Góly: 65. a 80. Hlohovský – 82. Kuračka, bez kariet, rozhodovali: P. Hrčka – R. Sluk, Kubačka, 1989 divákov

Slovan: Putnocký – Bagayoko (46. Pauschek), Gorosito, Kolčák, Lukšík – Milinkovič, Halenár, Grendel, Hlohovský – Piroska (59. Peltier), Šebo

Myjava: Solnička – P. Ďuriš, Častulín, Černáček, Duga (4. Mrva) – Ján Petráš, M. Dian (65. Marček), Kuračka, Peter Majerník, Sládek – Kosík (80. Šebek)

Samuel Slovák (tréner Slovana): „My sme vedeli, že nás čaká srdnatý a bojovný súper. To sa napokon aj potvrdilo. Nebolo ľahké prekonať kompaktný obranný val Myjavy. Som však rád, že sa nám to v druhom polčase podarilo a pre Slovan sú momentálne najdôležitejšie tri body. Myjava hrala bojovne, ja som nebol cez polčasovú prestávku nervózny, pretože som veril, že to zlomíme. Myslím si, že víťazstvo sme si zaslúžili.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Musím priznať, že pred týmto stretnutím sme mali určité obavy, pretože v Slovane prišlo k zmenám, vymenil sa u nich tréner a vyhrali v Trnave. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. Mužstvo však hralo dobre, hráči išli na doraz, ale dnes sa ukázalo, že Slovan je predsa len iné mužstvo. My si musíme vážiť, že máme na Myjave ligu, že k nám prídu takí súperi ako Banská Bystrica, Košice či Trnava. Poviem pravdu, po prehre s Nitrou som si myslel, že v Bratislave dostaneme debakel.“

I. polčas

Domáci Slovan prvých 45 minút márne dobýjal bránku hosťujúceho nováčika. Proti konsolidovanej obrane Myjavy sa nedokázal presadiť ani krátkymi prihrávkami, ani vysokými centrami do pokutového územia.

V 19. min Milinkovič z hranice pokutového územia iba tesne minul bránku hostí a v 32. min pohotový Solnička včas vyboxoval loptu pred nabiehajúcim Kolčákom. O tri minúty neskôr si poradil aj s prízemnou strelou Šeba.

Hosťujúci Solnička sa vyznamenal najmä v 42. min, keď pohotovú Hlohovského hlavičku reflexívne vyrazil nad brvno svojej bránky. Aj preto sa prvý polčas skončil bezgólovou remízou.

II. polčas

Víťazstvo Slovana zariadil Filip Hlohovský, ktorý najskôr v 65. min špičkou kopačky zmenil smer strely a prekonal myjavského gólmana a v 80. min hlavičkou zvýšil na 2:0. Hostia odpovedali v 82. min, keď Kuračka z priameho kopu prekvapil brankára Putnockého.

Domáci gólman sa zapotil aj tesne predtým, v 77. a 78. min, keď ho od gólov zachránili Pauschek, resp. žrď jeho bránky. Hlohovský mohol dať v 86. min aj tretí gól, ale Solnička bol pozorný.

AS Trenčín – MŠK Žilina 0:2 (0:0)

Góly: 54. Akakpo, 69. Guima, ŽK: 7. Kleščík – 87. Guima, rozhodovali: Kružliak – Bóllo, Súkeníková, 3011 divákov

Trenčín: Volešák – Godál, Rodríguez da Silva, Kleščík, Mazáň – Baéz – Mazan, Lobotka (66. S. Štefánik), I. Díaz (85. Malec), Holúbek (68. Mondek) – Depetris

Žilina: Dúbravka – Mabouka, Piaček, Akakpo, S. Angelovič – Pečovský – T. Majtán (79. Šulek), Paur (66. Káčer), Barčík (90.+ Gergel), Pich – Guima

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „V prvom polčase sa hralo v solídnom tempe z oboch strán, predovšetkým v strednej zóne ihriska, takže šancí pred bránkami bolo málo. Pri vstupe do druhého polčasu sme stratili koncentráciu, čo náš súper využil na strelenie gólu a potom sa z našej hry vytratila ľahkosť. Hostia skúsene zápas ukontrolovali a vyhrali zaslúžene. Nevešiame však hlavy a v našej práci pokračujeme ďalej.“

Frans Adelaar (tréner Žiliny): „V prvom polčase sme mali trochu problémy, pretože sme v strede poľa prenechávali až príliš veľa voľného priestoru. Vedeli sme, že Trenčín hrá na svojej umelej tráve dobre a má na tomto povrchu určitú výhodu. Postupne sme začali hrať kompaktnejšie a ak by sme využívali naše šance mohli sme viesť už do prestávky. Musím však zložiť kompliment hráčom, za ich mentálnu silu, ktorú preukázali v tomto neľahkom zápase, pretože hrali disciplinovane.“

I. polčas

Obe mužstvá hrali od úvodných minút opatrne, vedomé si protivníkových schopností. Pokusy o kombinačnú hru však na oboch stranách neponúkali šance na skórovanie, pretože všetky formácie fungovali spoľahlivo.

Trencin zilina

Domáci mali v 15. min k dispozícii nepriamy kop na súperovej päťke, Depetris však rozohrávku zakončil strelou do žrde.

Hostia pohrozili v 36. min Majtánovou delovkou do žrde a Paurovou nebezpečnou strelou zblízka.

V tom čase sa Trenčín nadychoval k náporu, jeho akcie sa v obkolesení žilinskej defenzívy končili nepresnosťami.

Po zmene strán Žilina pridala na dôraze i rýchlosti a získala prevahu.

Hostia začali častejšie prenikať do súperovej obrany a v 54. min sa im podarilo otvoriť aj skóre, keď Pichovu presnú prihrávku do stredu pokutového územia presne umiestnil Akakpo.

II. polčas

V 65. min preveril Volešáka tvrdou strelou Mabouka a o štyri minúty po ďalšom z bleskových protiútokov Guima preloboval trenčianskeho brankára, čím zvýšil žilinský náskok.

Domáci upadli do kŕča a ich ofenzívna hra viazla. Žilinčania potom rutinérsky kontrolovali svoj náskok i hru a až do záverečného hvizdu už nepripustili žiadny dramatický zvrat.

Zápas však svojou kvalitou a zaujímavosťou zaostal za očakávaním, keď mu chýbalo vyššie nasadenie a tvorivosť, z čoho pramenilo málo vzruchu pred oboma bránkami.

MFK Ružomberok – MFK Košice 3:1 (2:1)

Góly: 15. Lupták, 30. Mukendi, 66. Ďubek – 36. J. Novák, ŽK: 65. Mukendi, 85. Práznovský – 68. Ostojič, 69. Gál-Andrezly,

rozhodovali: Matúš – Benko, Ferenc, 1426 divákov

Ružomberok: Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, Nosek – M. Nagy – Lupták (86. Bielák), Ďubek, Š. Pekár (57. Almaský), Serečin – A. Lovás (28. Mukendi)

Košice: Tofiloski – Viazanko, Ostojič, Bašista, Sekulič – K. Kuzma (61. Gál-Andrezly), J. Novák, Šinglár, U. Matič (81. Hovančík), Karaš (61. Bukata) – Škutka

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): „Bol to obojstranne otvorený zápas. Po prvom góle sa chlapci upokojili, škoda len, že za stavu 2:0 sme dovolili súperovi znížiť. Košice boli potom istý čas lepším tímom, ale kompaktným výkonom na vlastnej polovici sme im toho veľa nedovolili.“

Ján Kozák st. (tréner Košíc): „Dnes sme urobili veľa chýb v defenzíve, smerom k súperovej bránke to bolo oveľa lepšie. Vzhľadom k tomu, že sme hrali vonku, sme si utvorili dosť šancí. O výsledku rozhodla naša zlá defenzíva.“

I. polčas

Prvú šancu mali už v 3. min hostia, Karašova hlavička zblízka letela presne do náručia brankára Zicha. O tri minúty neskôr skúšal šťastie z 25 m domáci Serečin, no málo razantne, nasledujúcemu už oveľa nebezpečnejšiemu streleckému pokusu Luptáka na tú istú bránku chýbala väčšia presnosť.

Kosice ruzomberok

Presne po štvrťhodine Nagyova prekvapujúca prihrávka prešla spleťou hráčov až k Luptákovi, ktorý poľahky obhodil Tofiloského – 1:0. V 27. min pálil z diaľky Štefan Pekár, košický gólman loptu vyrazil. V 30. min sa odohrala vskutku kuriózna situácia.

Tofiloského odkop trafil Mukendiho, od ktorého sa lopta odrazila do siete – 2:0. Konžský legionár v službách liptovského mužstva bol dovtedy na ihrisku len pár sekúnd.

V 36. min si domáci obrancovia nerozumeli pri rozohrávke, loptu nešťastne posunuli pred Nováka, ktorý zvnútra malého vápna pohodlne znížil na 1:2.

II. polčas

Druhé dejstvo sa začalo náporom Košičanov. V 48. min bol v gólovej pozícii agilný Karaš, v rozhodujúcom momente ho však o loptu pripravil sklzom Greššák. Potom sa dlhšie hralo bez vážnejších príležitostí na oboch stranách.

Tá najbližšia prišla až v 66. min, Serečin sám pred Tofiloským trafil zle loptu. Diváci si však mohli radostne vykríknuť hneď o pár sekúnd, keď Ďubekova delovka z 25 m vymietla horný roh košickej svätyne – 3:1.

V 80. min boli hostia blízko ku kontaktnému gólu, krížnu strelu striedajúceho Gála-Andrezlyho však stihol Zich vyraziť.

Vzápätí Novákovej prízemnej strele chýbali len centimetre. V nadstavenom čase ešte zaujala Mukendiho ďalekonosná strela, s ktorou mal košický gólman nečakané problémy.

FC ViON Zlaté Moravce – 1. FC Tatran Prešov 2:0 (1:0)

Góly: 7. Hodek, 61. Žilák, ŽK: 68. Obročník – 45. Guba, 60. Adámik, rozhodovali: Mastiš – E. Weiss, Lieskovský, 1015 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Bortel, Pavol Majerník, Chren – Pavlovič (58. Orávik) – Žilák, Obročník, Škvarka, Candrák (76. L. Janič) – Hodek (86. Peter Farkaš)

1. FC Tatran Prešov: Jakub Diviš – P. Petráš, Krajník, Kolbas, Adámik – Papaj (66. B. Kostadinov), M. Poliaček, Peter Lipták, Pribula (77. Marián Adam) – Guba (46. P. Katona), M. Marcin

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Vedeli sme, že Prešov u nás posledné tri zápasy vyhral, preto sme mali určité obavy. Ďalšiu prehru sme nechceli pripustiť. Som rád, že toto mladé mužstvo ukázalo svoj charakter. V závere prvého polčasu nás podržal brankár Kuciak, tešíme sa z víťazstva a ideme ďalej.“

Angel Červenkov (tréner Prešova): „Začali sme nekoncentrovane a dostali sme rýchly gól. Potom sme si vypracovali nejaké príležitosti, no bez koncovky. Druhý gól sme dostali opäť zo štandardnej situácie. Mužstvo, ktoré nedá do hry srdce, nemôže vyhrať. Gratulujem domácim k víťazstvu.“

I. polčas

Chrenov center po rohovom kope v 7. min podbehol hosťujúci brankár Diviš a Hodek hlavou pohodlne poslal domácich do vedenia – 1:0.

Zlate moravce presov

Po štvrťhodine hry sa dostal k sólu Škvarka, no z ôsmich metrov nenamieril presne. V dobrej pozícii sa v 18. min ocitol Žilák, ale Jakub Diviš na dvakrát jeho prudkú strelu kryl.

Po polhodine hry sa opäť Žilák pokúšal prekvapiť gólmana hostí strelou z uhla, no ten v poslednej chvíli vytlačil loptu nad brvno. V 40. min pohrozili prvýkrát hostia, Petrášovu dobre mierenú strelu však M. Kuciak vyrazil.

V 43. min napriahol z 25 metrov Obročník, Diviš v poslednej chvíli vytlačil loptu na roh. V závere prvého dejstva sa z ničoho nič ocitol v dobrej šanci Guba, avšak hlavou mieril presne do Kuciakovho náručia.

II. polčas

Obraz hry sa príliš nemenil ani po zmene strán, už v 47. min Žilák v dobrej pozícii namieril iba do bočnej siete. V 57. rozohral Candrák štandardnú situáciu a jeho center v páde poslal Škvarka do Divišových rukavíc.

Skóre sa opäť menilo po hodine hry, keď Obročníkov center usmernil za Divišov chrbát Žilák – 2:0.

V 71. min sa parádne uvoľnil Hodek, aby následne zoči-voči gólmanovi súpera z jedenástich metrov trestuhodne prestrelil. V 77. min prudkú strelu striedajúceho Janiča vytlačil brankár domácich na roh.

V závere sa hostia snažili urobiť niečo s výsledkom, avšak nedokázali si vypracovať žiadnu streleckú príležitosť. V nadstavenom čase sa šikovne uvoľnil Škvarka, jeho pekná strela skončila na brvne prešovskej bránky.

FC Nitra – FK Dukla Banská Bystrica 1:1 (1:1)

Góly: „36. Seydouba Soumah – 26. Brašeň, ŽK: 19. Ferenčík, 70. Marek Hlinka, 90. Brašeň (všetci B. Bystrica), rozhodovali: Chmura – Vorel, Špivák, 970 divákov

Nitra: Chudý – M. Szabó, Struhár, M. Kolmokov, Mičic – Šimončič – Čery (79. Boszorád), V. Gajdoš (90. F. Moravčík), Seydouba Soumah, Cléber (77. K. Kroupa) – Šimonek

Banská Bystrica: Boroš – M. Turňa, Poljovka, Chrappan, T. Hučko – Gyömbér, Marek Hlinka – Brašeň (90. M. Pančík ml.), Augustín (54. Slančík), Rejdovian – Ferenčík (72. Laksík)

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): „Vedeli sme, že súper je nebezpečný z protiútokov, gól sme dostali z jednej strely na bránku v prvom polčase. Po prestávke mal veľkú príležitosť na rozhodnutie Soumah, mohlo to byť naše víťazstvo.“

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Darilo sa nám eliminovať stred poľa, čo sa nám vyplatilo a súpera sme do vážnejších šancí nepúšťali. V druhom polčase sme mail dve – tri šance, ktoré sme mali premeniť a mohli sme si odviezť tri body.“

I. polčas

Prvý vzruch nastal v 9. min, keď domáci Šimonek posunul loptu do pokutového územia Soumahovi, ten našiel Clébera, no obrana hostí úspešne zasiahla. O dve minúty neskôr reagoval Ferenčík strelou popri obrane Nitry do rúk gólmana Chudého.

Nitra banska bystrica

Po krátkej odmlke sa Čéry predral pred pokutové územie hostí, no jeho strela po zemi šla vedľa Borošovej bránky a podobne dopadol aj pokus hosťujúceho Mareka Hlinku z tridsiatich metrov. V 26. min sa po rohovom kope Augustína dostala lopta k Brašeňovi a ten z hranice pokutového územia prestrelil všetko – 0:1.

O desať minút neskôr domáci vyrovnali, keď Šimonek vnikol z pravej strany do pokutového územia hostí, posunul loptu Soumahovi a ten prekonal brankára Boroša – 1:1. Prvý polčas uzavrela strela Soumaha nad bránku hostí.

II. polčas

Prvá strela na bránku v druhej polovici zápasu prišla až v 68. min, no Ferenčíkovu príležitosť kryl Chudý a rovnaký scenár aj aktérov mala akcia o štyri minúty neskôr. Podobne pochodil striedajúci Slančík štvrťhodinu pred koncom. Osem minút pred koncom mohol rozhodnúť Soumah, keď sa prekľučkoval až pred Boroša, no ten jeho strelu vyrazil na rohový kop.