Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
21. septembra 2015 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Slovenská ekonomika rastie, zásadne ju môže ovplyvniť Jaguar

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 percenta. Predpokladá to Ministerstvo financií (MF) SR vo svojej aktuálnej makroekonomickej prognóze.

„Napriek turbulenciám, v ktorých žijeme, môžeme ohlásiť s úľavou, že Slovensko bude stabilne rásť v tomto aj v budúcom roku,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír. Motorom rastu budú podľa ministerstva naďalej investície a domáca spotreba. Investície porastú o takmer 8 percent, čo je najviac od roku 2011.

Sústredili sme sa na domácu ekonomiku

V roku 2016 dosiahne rast ekonomiky podľa novej prognózy 3,1 ppercenta, predchádzajúca prognóza hovorila o raste 3,7 percenta. Korekcia smerom nadol nastala podľa Kažimíra pod tlakom vývoja inflácie. „Vypustili sme z prorastových faktorov pozitívne vplyvy zahraničného dopytu. Kľúčovo sme sa sústredili na vývoj domácej ekonomiky,“ skonštatoval Kažimír.

Zásadné pozitívne riziko pre investície nad rámec základného scenára prognózy predstavuje možná výstavba automobilového závodu Jaguar Land Rover. Ak sa podľa Kažimíra podarí „dotiahnuť“ túto automobilku na Slovensko, ekonomický rast môže v budúcom roku atakovať štvorpercentnú hranicu. „Stále rokujeme,“ skonštatoval Kažimír. V nasledujúcich rokoch by rast ekonomiky mal dosiahnuť 3,6 percenta s miernou prevahou príspevku domáceho dopytu nad čistým exportom.

V tomto roku pribudne v ekonomike 41 tisíc pracovných miest, čo predstavuje podľa ministerstva financií nový pokrízový rekord. Počet pracovných miest stúpa podľa Kažimíra vo všetkých sektoroch ekonomiky s výnimkou stavebníctva, ktoré rastie viac cez produktivitu práce ako cez zamestnanosť. Miera nezamestnanosti by mala klesnúť na úroveň 11,5 percenta.

Reálne mzdy od krízy vzrastú

V ďalších rokoch očakáva rezort miernejší rast zamestnanosti. Predpokladá spomalenie tvorby, dokonca mierny pokles pracovných miest vo verejnej správe a vyšší rast produktivity práce vďaka novým investíciám v súkromnom sektore. Pre rok 2016 je to však stále jedno percento alebo 24 tisíc nových pracovných miest. Jednociferná miera nezamestnanosti tak bude dosiahnutá podľa ministerstva už v roku 2017.

Reálne mzdy zaznamenajú v tomto roku podľa rezortu financií druhý najvyšší rast od krízy, a to medziročne o 2,5 percenta. Podobný vývoj predpokladá ministerstvo aj v budúcom roku. Priemerná nominálna mzda v hospodárstve by mala v roku 2015 dosiahnuť 879 eur a v budúcom roku by mala prvýkrát presiahnuť úroveň 900 eur.

Inflácia bude aj v tomto roku podľa ministerstva pod nulovou hranicou. Domácu cenovú hladinu udržuje v záporných číslach hlavne pokles cien energií a potravín. Inflácia ostatných tovarov a služieb sa udržuje na nízkych úrovniach a kopíruje všeobecný vývoj pozorovaný v eurozóne.

Rast cien v roku 2016 mierne zrýchli, ostane však hlboko pod štandardnými hodnotami. Pokles cien energetických komodít sa prenesie do očakávaného zlacnenia elektriny, dodatočného zlacnenia plynu a tepla pre domácnosti. Ceny potravín začnú v budúcom roku mierne rásť, i keď zníženie DPH na vybrané potraviny bude tento rast čiastočne kompenzovať.

Odporúčané články

Slovensko sa pridá k najrýchlejšie konvergujúcim krajinám EÚ Pekárenské výrobky Fornetti sa rozhodli pre zmenu mena

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...