Slovenská filharmónia, šéfdirigent Daniel Raiskin a poprední operní speváci Jana Kurucová a Adam Plachetka v bratislavskej Redute a v Litomyšli

Brenkus cop 9849.jpg
Foto: Slovenská filharmónia

Hneď po návrate z umeleckého zájazdu v Dubaji vystúpi v stredu 8. júna 2022  Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom na domácej pôde v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Sólistami večera budú dvaja poprední operní speváci –  slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Deutche Oper Berlin a stála členka Staatsoper v nemeckom Hamburgu a český basbarytonista Adam Plachetka, ktorý účinkuje na svetových pódiách ako Metropolitná opera v New Yorku, Viedenská štátna opera, londýnska Covent Garden či Teatro alla Scala. Program koncertu je zostavený z diel Bedřicha Smetanu, Gustava Mahlera a Antonína Dvořáka. Program spoločne uvedú na nasledujúci deň, vo štvrtok 9. júna, v Litomyšli a otvoria 64. Medzinárodný operný festival Smetanova Litomyšl.

Daniel raiskin foto peter brenkus.jpg
Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Na úvod programu zaznie dielo Bedřicha Smetanu. Jeho symfonickú báseň, op. 14 Valdštýnův tábor, skladateľ skomponoval počas svojho pobytu vo Švédsku v rokoch  1858 – 1859. Pojednáva o dni a noci vo vojenskom tábore. Dielo patrí do trilógie symfonických básní zo škandinávskeho prostredia. Trilógia vznikla pred známym cyklom  Má vlast. Nasledovať bude výber piesní z pozoruhodného cyklu Gustava Mahlera Chlapcov zázračný roh / Des Knaben Wunderhorn pre hlas a orchester.  Skladateľ dielo komponoval v Lipsku na texty ľudových piesní z rovnomennej zbierky Chlapcov zázračný roh. Na záver koncertu zaznie Symfónia č. 9 e mol Z nového sveta, op. 95, posledný symfonický opus Antonína Dvořáka inšpirovaná skladateľovým pobytom v USA.  Premiéra „Novosvetskej“ sa uskutočnila v decembri 1893. S Newyorskou filharmonickou spoločnosťou symfóniu naštudoval dirigent Anton Seidl. Antonín Dvořák zožal po jej uvedení obrovský úspech. Symfónia je od jej vzniku súčasťou repertoárov mnohých  orchestrov a koncertných domov. Koncert sa začne o 19.00.

Kurucova jana©simon pauly scaled 1.jpg
Jana Kurucová. Foto: Simon Pauly

Vo štvrtok 9. júna Filharmonici  so šéfdirigentom a sólistami otvoria Medzinárodný operný festival Smetanova Litomyšl, ktorý je po Pražskej jari druhým najstarším hudobným festivalom v susednej Českej republike. „64. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl otevírá slavnostní koncert, na němž po čtvrt století opět s radostí vítáme Slovenskou filharmonii. Na program jsme dle tradice zařadili samozřejmě dílo našeho rodáka, ale také nádherný Mahlerův písňový cyklus a snad nejen symbolicky i Novosvětskou symfonii, která se stane předzvěstí nových, lepších časů,“ hovoria organizátori festivalu. Priamy prenos Otváracieho koncertu Medzinárodného operného festivalu Smetanova Litomyšl so Slovenskou filharmóniou, šéfdirigentom Danielom Raiskinom a sólistami môžete sledovať v priamom prenose na ČTart vo štvrtok o 20:15.

Plachetka adam pavel hejny.jpg
Adam Plachetka. Foto: Pavel Hejný

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská filharmónia