Slovenská univerzita zaznamenala zahraničný úspech

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Tóth
Modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam, ktorého autorom je Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, získal Zlatú medailu na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013. Foto: facebook.com/Comenius.University

BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Univerzita Komenského (UK) v Bratislave zaznamenala úspech na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013.

Zlatú medailu tam získal modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), ktorého autorom je Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Agentúru SITA o tom informovala šéfka oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave Andrea Földváryová.

Systém AMOS Cam slúži na monitorovanie nočnej oblohy.

„Sleduje prítok medziplanetárnej hmoty na Zem vo forme meteorov a meteoritov, ktoré sú „správami vo fľaši“ o stave slnečnej sústavy na jej počiatku, ako aj v jej ďalšom vývoji,“ vysvetlil autor systému Juraj Tóth.

Vyvinul ho spolu s kolegami v Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu UK v Modre (AGO).

Čaká na registráciu

„Odhliadnuc od vedeckých výsledkov je pre verejnosť dôležitá vedomosť, že to, čo sa deje nad našimi hlavami, je systematicky sledované a v prípade mimoriadnej udalosti vieme vypočítať dráhu a prípadné miesto dopadu telesa,“ dodal astronóm.

AMOS Cam, ktorý ocenila odborná porota výstavy vynálezov v Prahe Zlatou medailou, aktuálne čaká na zaregistrovanie na patentových úradoch, kam už podali prihláška úžitkového vzoru.

Pre tím okolo Tótha je úspech na pražskom veľtrhu povzbudením. Veria, že ich práca na vývoji a prevádzke systému ako vedeckej monitorovacej siete nájde aj širšie uplatnenie.

Systém AMOS Cam pozostáva z celooblohového objektívu typu rybie oko, zosilňovacej optoelektronickej jednotky a zobrazovacej časti s digitálnou videokamerou.

„Celý systém je chránený vnútorným a vonkajším obalom a monitorovaný snímačmi teploty, dažďa a osvetlenia,“ uviedol astronóm.

Obsluha je poloautomatická

Prvý prototyp je v prevádzke od roku 2007 v observatóriu UK v Modre (AGO) a slúži na vedecké účely. Kamery AMOS Cam tvoria základ slovenskej videometeorickej siete na monitorovanie meteorickej aktivity na staniciach AGO Modra, Arborétum Tesárske Mlyňany a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste.

„Obsluha takéhoto systému je poloautomatická, prevádzka vyžaduje elektrickú energiu a prístup na internet,“ dodal Tóth.

V tomto a budúcom roku je plánovaná inštalácia kamier na strednom a východnom Slovensku – v súčasnosti sa testujú kamery pre stanice Važec a Rimavská Sobota. Jedna kamera ročne zaznamená približne 10-tisíc meteorov, 50 atmosférických svetelných úkazov a iných udalostí.

Systém AMOS Cam je prenosný, jeho hmotnosť je 6,5 kilogramu a rozmery 50 krát 25 centimetrov. Systém je teda možné využiť okrem stabilného umiestnenia aj na mobilné použitie – pri vedeckých expedíciách na zemi alebo vo výskumných lietadlách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave