Slovenské domácnosti si v budúcom roku priplatia najmä za elektrinu

Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenské domácnosti si v budúcom roku priplatia za dodávky elektriny. Ako informoval na utorňajšej tlačovej besede predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek, koncové ceny elektriny sa v priemere zvýšia o 2,71 %.

Za nárastom koncových cien elektriny možno podľa šéfa regulačného úradu hľadať takmer pätinový nárast cien silovej elektriny na svetových burzách a pokles spotreby. V budúcom roku si priplatia aj malí podnikatelia, ktorým ešte stále reguluje ceny regulačný úrad. Tým vzrastie cena elektriny mesačne zhruba o dve eurá.

Regulátor chce znížiť historický dlh

Spotrebitelia mohli zaplatiť za elektrinu v budúcom roku menej, a to vďaka možnému poklesu takzvanej tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá okrem iného obsahuje podporu na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov a z kombinovanej výroby. Táto tarifa totiž klesá, ak stúpa cena silovej elektriny na burzách.

Regulačný úrad sa však rozhodol ponechať hodnotu TPS na súčasnej úrovni 26,20 eura za megawatthodinu. Chce tak znížiť historický dlh, ktorý pre podporu zelenej elektriny evidujú distribučné spoločnosti. „Tým, že sme zachovali TPS, prispeli sme k zníženiu historického dlhu pre distribučné spoločnosti o 117 miliónov eur,“ povedal Jahnátek.

Mierne zdražie aj teplo

S miernym zvyšovaním koncových cien musia počítať niektoré domácnosti aj za dodávku plynu. Podľa šéfa regulačného úradu nové cenové návrhy podali len štyria dodávatelia z 25 aktívnych. Majoritný dodávateľ plynu domácnostiam, štátny Slovenský plynárenský priemysel, nové cenové návrhy nepodal. Pre celé Slovensko tak vzrastie priemerná cena plynu o 0,38 %.

Ako ďalej uviedol predseda regulačného úradu, domácnosti si v budúcom roku mierne priplatia aj za teplo. „Pre nárast ceny uhlia, plynu a elektriny a pre plánovaný pokles spotreby tepla o zhruba sedem percent, zvyšujú sa ceny tepla v priemere o jedno percento,“ dodal Jahnátek.

Vodné alebo stočné bez zmeny

Ceny vodného alebo stočného budú v budúcom roku bez výrazného pohybu. „Vychádza nám vzhľadom na to, že gro spoločností nepodalo nové cenové návrhy, že ceny za vodné by sa mali zvýšiť v priemere o 0,18 % a za stočné 0,91 %,“ konštatoval Jahnátek.

Najsilnejšia opozičná strana SaS očakávala nárast cien elektriny pre slovenské domácnosti. „Vzhľadom k stúpajúcim cenám elektriny a plynu na trhoch na regulačnom úrade veľa možností nemali, obzvlášť, keď minister hospodárstva Peter Žiga strčil hlavu do piesku. K problematike legislatívneho riešenia taríf, ktoré s cenou energií nesúvisia, no sú z rozhodnutia vlád Roberta Fica ich súčasťou, sa zachoval macošsky a odmietol ich riešiť. Na budúci rok tak ľudia aj podnikatelia opäť budú v plnej miere doplácať na politické rozhodnutia, ktoré s cenou energií nemajú nič spoločné,“ uviedol tímlider strany SaS pre energetiku Karol Galek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol GalekĽubomír JahnátekPeter Žiga
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví