Slovenské hádzanárky v príprave zdolali Japonsko

Hadzana
Dominika Horňáková zo Slovenska (vľavo) a Sayo Shiota z Japonska (v strede) počas prípravného zápasu ženskej hádzanej medzi Slovensko - Japonsko. Hlohovec, 1.jún 2015. Foto: SITA/Martin Havran

HLOHOVEC 1. júna (WEBNOVINY) – Hádzanárky Slovenska zvíťazili v prvom z dvoch tohtotýždňových medzištátnych priateľských stretnutí, keď si v Hlohovci poradili s Japonkami 28:23 (14:14).

Zverenky trénera Dušana Poloza si v utorok 2. 6. od 17.30 h zmerajú v Luhačoviciach sily s reprezentantkami Česka. Oba duely sú pre Slovenky súčasťou prípravy na II. fázu kvalifikácie (play-off) o postup na majstrovstvá sveta 2015 v Dánsku, v ktorej si 7. v Las Palmas a 14. júna v Šali zmerajú sily so Španielkami.

Slovensko – Japonsko 28:23 (14:14)

Zostava a góly SR: Ž. Tóthová, Gubiková, Medveďová – Czanik 1, Horňáková 3, Jakubisová 1, Súkenníková 2, Rechtorisová 1, Tomášechová, R. Bíziková 6, Dubajová 3/1, S. Szücs 1, P. Beňušková, S. Szarková 1/1, M. Rajnohová, Trehubová 2/2, Rebičová 4, Michnová 3/1

Pok. hody: 7/5 – 7/6, vylúčené: 2 – 1, rozhodovali: B. Mandák a M. Rudinský (obaja SR), 200 divákov

Dušan Poloz (tréner Slovenska): „Som spokojný s dnešným výkonom dievčat. Všetkých 18 hráčok dostalo príležitosť, nikto nesklamal. Rýchlosť Japoniek bola evidentná, sme radi, že sme sa stretli s takýmto súperom, ale proti Španielkam to bude silovejšie. Zápas splnil svoj účel, dosiahli sme pekné víťazstvo.“

I. polčas

Prvý polčas mal vyrovnaný priebeh, po úvodnej desaťminútovke svietil na ukazovateli nerozhodný stav 5:5. Slovenky si ešte v závere prvej štvrťhodiny utvorili dvojgólový náskok. Na 8:6 upravila v 13. min Michnová.

Po góle Dubajovej bolo 9:7, no následne prišli tri japonské presné zásahy a súperky otočili v 20. min na 10:9. Skóre sa aj potom prelievalo z jednej strany na druhú. Michnová z pokutového hodu poslala tesne pred prestávkou SR do vedenia 14:13, ale hostky stihli ešte odpovedať rovnakým spôsobom na druhej strane (14:14).

II. polčas

Až do 37. min museli diváci čakať na prvý gól v japonskej sieti v druhom polčase. Postarala sa oň Trehubová, ktorá uspela z pokutového hodu. Vzápätí sa presadili krídelníčky Súkenníková s Jakubisovou a Czanik z postu pivotky otočila skóre v prospech SR – 18:17 v 42. min.

V strednej časti druhého dejstva potrestali Slovenky vylúčenie hráčky súpera dvakrát a v 46. min mali k dobru trojgólový náskok (21:18). Dôležitým zákrokom pomohla brankárka Ž. Tóthová, keď chytila pokus A. Jokošimovej, ktorá sa predtým zo značky pokutového hodu päťkrát nemýlila. Horňákovej dve úspešné zakončenia zveľadili náskok Polozovho tímu na 24:19 v 54. min. Slovenky v zostávajúcom čase vedenie nepustili zo svojich rúk a napokon zvíťazili 28:23.