Slovenské kluby môžu na európskom šampionáte zarobiť desaťtisíce eur

Vladimír Weiss ml.
Vladimír Weiss ml. v drese slovenskej futbalovej reprezentácie. Foto: archívne, SITA/AP.

Počas futbalových majstrovstiev Európy si slovenské kluby môžu pomerne slušne obohatiť vlastné pokladnice. Môžu za to vďačiť tzv. kompenzačnému mechanizmu, podľa ktorého Európska futbalová únia (UEFA) aj Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) už od roku 2008 vyplácajú klubom finančné náhrady za účasť hráčov na kontinentálnom alebo svetovom šampionáte.

Popredné kluby o tieto kompenzácie dlho bojovali. Argumentovali tým, že reprezentujúci hráči namiesto regenerácie musia v krátkom čase odohrať ďalšie dôležité zápasy na národnej úrovni. Nezriedka sa však stávalo, že sa hráč vrátil zo zrazu národného mužstva zranený, na čo potom doplatil jeho materský klub.

Viac o téme: ME vo futbale 2020

Na ME 2020 sú štyria futbalisti z Fortuna ligy

Na súpiskách účastníkov ME 2020 sa nachádzajú dovedna štyria futbalisti z našej Fortuna ligy – slovenský reprezentant a hráč majstrovského Slovana Bratislava Vladimír Weiss ml., Maďar András Schäfer z Dunajskej Stredy a duo severomacedónskych hráčov – Milan Ristovski pôsobiaci v Trnave a Tihomir Kostadinov z Ružomberka.

Keďže slovenské kluby spadajú podľa UEFA do 3. kategórie, strešný orgán európskeho futbalu im preplatí 2 410 eur za každý deň, ktorý ich hráč strávi na šampionáte.

Obdobie, ktoré sa pri výpočte konečnej čiastky berie do úvahy, sa začína 14 dní pred prvým zápasom príslušného národného tímu na ME a končí sa deň po poslednom dueli na turnaji.

Na týchto kompenzáciách by mohol zinkasovať najvyššiu čiastku MFK Ružomberok.

Ak by Severné Macedónsko odohralo na šampionáte napríklad iba tri stretnutia skupinovej fázy, Liptáci by v prípade záložníka Kostadinova mohli dostať približne 58-tisíc eur. V prípade, že balkánsky nováčik na scéne veľkých turnajov postúpi ďalej z C-skupiny, pribudne na konto ružomberského klubu suma za každý ďalší deň.

Ostatné kluby dostanú alikvótnu čiastku

Podobne môžu finančné prostriedky očakávať aj ostatné slovenské kluby. Avšak, dostanú iba alikvótnu čiastku, keďže na rozdiel od Kostadinova, ktorý hráva za Ružomberok už od roku 2017, si Weiss ml., Schäfer i Ristovski v ostatných dvoch rokoch pred šampionátom obliekali dres aj iného ako súčasného klubu.

Vtedy si peniaze pomerným spôsobom rozdeľujú kluby, ktoré spadajú do daného dvojročného obdobia.

Z tzv. dvojročného pravidla by mohla profitovať napríklad Žilina, keďže slovenský útočník Róbert Boženík prestúpil spod Dubňa do Feyenoordu Rotterdam počas vlaňajška. Holanďania si tak budú musieť finančné kompenzácie rozdeliť so Žilinčanmi.

Príjmy z vysielania, reklamy a predaja vstupeniek

Kompenzácie, ktoré riadiace orgány európskeho aj svetového futbalu za ostatné roky vyplácali, sa postupne zvyšovali. Na týchto ME vôbec prvýkrát UEFA pomernú časť z dosiahnutých príjmov odvedie klubom.

Tie dostanú 8 % z príjmov z vysielania, reklamy a predaja vstupeniek, pričom minimálna výšku prerozdelených peňazí stanovili najmenej na 200 miliónov eur.

Oproti ME 2016 vo Francúzsku to predstavuje zvýšenie podielu klubov na príjmoch o 50 miliónov eur. Pre porovnanie, počas ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine rozdelili dovedna 60 miliónov, pričom rekordných 3,1 milióna vtedy zinkasoval nemecký Bayern Mníchov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe András SchäferMilan RistovskiTihomir KostadinovVladimír Weiss ml.
Firmy a inštitúcie Bayern MníchovFIFA Medzinárodná futbalová federáciaŠK Slovan BratislavaUEFA Európska futbalová únia