Slovenské predsedníctvo má byť podľa Fica politickým Dunajom

Fico juncker
Zľava: Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda vlády SR Robert Fico počas vyhlásenia pre kolégium Európskej komisie, ktoré navštívi SR pri príležitosti začiatku predsedníctva SR v Rade EÚ. Bratislava, 30. jún 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) – Bratislava je akousi križovatkou, je odtiaľto blízko do Viedne aj Budapešti, ale cez nás preteká Dunaj, ktorý je spojítkom pre celú Európu, povedal vo svojom príhovore počas návštevy kolégia Európskej komisie na Slovensku v predvečer začiatku slovenského predsedníctva v Rade EÚ premiér Robert Fico. Chce, aby slovenské predsedníctvo bolo akýmsi „politickým Dunajom„.

Strach je nástrojom extrémistov a nacionalistov

Predseda vlády zopakoval, že sa chce sústrediť na pozitívnu agendu, a tiež na to, aby ju SK PRES priblížilo občanom Únie. Fico sa priznal, že vstup Slovenska do schengenského priestoru bol pre neho silným emočným zážitkom. Keď sa však dnes spýtame 20-ročného človeka, čo si myslí o cestovaní, berie to ako samozrejmosť, dodal premiér. Preto „musíme každému vysvetľovať, že Európska únia je úžasný projekt,“ zdôraznil.

Slovenský premiér zároveň povedal, že sa nesmieme báť pomenovať veci pravým menom. „Nesmieme sa báť povedať, že sú nejaké európske politiky, ktoré nenachádzajú podporu v celej Európe,“ dodal Fico. „Strach je veľmi zlý radca, vedie k fragmentácii EÚ, je najvýznamnejších nástrojom pre extrémistov a nacionalistov,“ doplnil šéf slovenskej exekutívy. Verí však, že v spolupráci s európskymi inštitúciami sa podarí naplniť predstavu slovenského predsedníctva.

Obrazom: Odhalili kvetinové logo slovenského predsedníctva v EÚ

Obrovská príležitosť pre Slovensko

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa vyjadril, že predsedníctvo je pre Slovensko obrovská príležitosť. „Kto by si pred 30 rokmi pomyslel, že sa to môže stať?,“ spýtal sa. O úlohe Slovenska počas nasledujúcich šiestich mesiacov Juncker povedal, že budeme motorom aj moderátorom. „Moderátor sa neskrýva, ale moderuje, aj v témach, ktoré by mohli byť pre túto krajinu ťažké,“ povedal šéf Komisie s tým, že jeho inštitúcia bude slovenskému predsedníctvu kedykoľvek nápomocná. O programe povedal, že je to niečo, s čím sa Komisia vie stotožniť.

Junckera a komisárov prijal aj prezident Andrej Kiska. Na adresu slovenskej hlavy štátu Juncker povedal, že je to Európan nielen rozumom, ale aj srdcom. Kolégium Európskej komisie bude v piatok, v prvý deň predsedníctva, rokovať so slovenskou vládou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJean-Claude JunckerRobert Fico