Slovenské volejbalistky budú hrať baráž proti Azerbajdžanu

Slovenske volejbalistky
Slovenské volejbalistky na turnaji v Piatra Neamt. Foto: svf.sk

PIATRA-NEAMT 31. mája (WEBNOVINY) – Slovenské volejbalistky si v máji 2015 v barážovom dvojzápase III. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 do Belgicka a Holandska zmerajú sily s reprezentantkami Azerbajdžanu. Rozhodli o tom výsledky sobotňajších zápasov na turnajoch D- a F-skupiny v rámci II. fázy kvalifikácie.

Slovenky zvíťazili v rumunskom meste Piatra-Neamt na druhom turnaji „efka“ nad rakúskymi reprezentantkami 3:0 a obsadia druhú priečku v konečnom tabuľkovom poradí. Rumunky zvíťazili nad hráčkami Bosny a Hercegoviny 3:0 na sety, čo im v predstihu zabezpečilo celkový triumf v F-skupine a priamy postup na budúcoročné ME. V rozhodujúcom súboji o víťazstvo v D-skupine zvíťazili Bulharky nad azerbajdžanskými volejbalistkami 3:1, postúpili na kontinentálny šampionát a odsunuli hráčky Azerbajdžanu do baráže proti Slovenkám.

Lídrom tabuľkového poradia F-skupiny sú s pätnástimi bodmi Rumunky, ktoré v doterajšom priebehu prehrali jediný set. Zverenky trénera Mareka Rojka figurujú na druhej priečke F-skupiny s deviatimi bodmi z piatich duelov. Rakúšanky získali štyri, Bosniačky dva body. Slovenky si v nedeľu o 15.00 h vo svojom záverečnom vystúpení zmerajú sily s Bosniačkami.

Rakúsko – Slovensko 0:3 (-24, -16, -23)

84 minút, rozhodovali: Zotovičová (Srb.) a Pajevskij (Ukr.)

Zostava SR: Dudová, Kubová, Kuciaková, Abrhámová, Crkoňová, Noseková, libero Valachová (Kóšová)

Marek Rojko (tréner SR): „Jediné, z čoho som mal obavu, bolo to, ako sa družstvo pripraví na dnešný zápas po piatkovej prehre s Rumunskom. V úvode sme prehrávali 4:8 a bolo cítiť nervozitu. Myslím si však, že sme boli lepší počas duelu vo všetkých činnostiach. Mrzí ma, že sme mali zápas v pohode dohrať, ale prišiel trojminútový výpadok a Rakúšanky sa dostali späť do hry. Na druhej strane, všetka česť, že sme po šiestich hrubých chybách otočili pod tlakom koncovku tretieho setu z 21:23. Som rád, že sme potvrdili druhé miesto a baráž a môžeme sa na budúci rok pobiť o majstrovstvá Európy.“

Bosna a Hercegovina – Rumunsko 0:3 (-8, -16, -14)

62 minút, rozhodovali: Tillmann (Maď.) a Sokolová (Poľ.)

Tabuľka F-skupiny:

1. Rumunsko 5 5 0 15:1 15 – istý postup na ME 2015

2. Slovensko 5 3 2 9:6 9 – istá účasť v barážovej III. fáze kvalifikácie o postup na ME 2015

3. Rakúsko 5 2 3 6:13 4

4. Bosna a Herceg. 5 0 5 5:15 2

I. set

Slovenky nezačali podľa svojich predstáv a v súboji s papierovým outsiderom prehrávali 2:5 i 6:10. Zverenky trénera Rojka následne zlepšili hru a otočili na 15:13 vo svoj prospech. Slovenské volejbalistky vyhrávali v závere setu 21:18 a neskôr i 24:22, využili však až tretí setbal a uspeli 26:24.

II. set

Nástup do druhého setu zvládli lepšie reprezentantky SR, vyhrávali 5:2 a neskôr tiež 11:7. Slovenky už nepustili svoje súperky do vedenia, počas druhého technického oddychového času mali trojbodový náskok (16:13) a v druhej časti hry dominovali 25:16.

III. set

Slovenské reprezentantky viedli v treťom sete 7:4, v polovici tejto časti hry vyhrávali Rojkove zverenky 13:10. Svoj náskok ešte zveľadili (18:12), Rakúšanky však dokázali otočiť na 23:21 vo svoj prospech. Slovenky zvládli dramatické momenty v závere. Zvrátili na 24:23, premenili prvý mečbal, tretí set vyhrali 25:23 a celý zápas 3:0.