Slovenské volejbalistky utrpeli prvú prehru v Európskej lige

VOLEJBAL: Slovensko - Slovinsko
Slovenská volejbalová reprezentantka Dominika Drobňáková. Foto: SITA/Marko Erd.

VALLADOLID 11. júna (WebNoviny.sk) – Slovenské volejbalové reprezentantky neuspeli vo svojom záverečnom treťom vystúpení v španielskom Valladolide na prvom turnaji C-skupiny (9. – 11. júna) v rámci základnej fázy Európskej ligy 2017.

Zverenky Mareka Rojka po výhrach 3:0 nad Portugalčankami a Švédkami prehrali v nedeľu s domácimi Španielkami hladko 0:3 (-20, -20, -24) a so šiestimi bodmi sú po polovici programu druhé v poradí „céčka“. Záverečný druhý turnaj C-skupiny je na programe počas budúceho týždňa v portugalskom Matosinhos (16. – 18. 6.).

V EL 2017 štartuje tucet družstiev, sú rozdelené do troch štvorčlenných skupín a každý účastník absolvuje dva turnaje. Do semifinále postúpia víťazi skupín a najlepší tím z druhých priečok. Víťazky Európskej ligy získajú právo štartu pre rok 2018 v prestížnej súťaži reprezentačných družstiev World Grand Prix.

Pre slovenské reprezentantky ide o druhú účasť v Európskej lige. Pri vlaňajšej premiére v tejto súťaži národných družstiev vybojovali striebro: postúpili zo základnej skupiny, v semifinále prekonali Slovinky a vo finále nestačili na reprezentantky Azerbajdžanu.

Európska liga volejbalistiek 2017

•  základná fáza – C-skupina – prvý turnaj – Valladolid – nedeľa:

Švédsko – Portugalsko 1:3 (-16, 19, -21, -23)

Slovensko – Španielsko 0:3 (-20, -20, -24)
85 minút, rozhodovali: Bensimon (Izr.) a Jovčev (Bul.), 510 divákov
Zostava a body SR: Drobňáková 1, Pencová 7, Koseková 1, Salanciová 11, Abrhámová 1, Šunderlíková 2, liberá Španková a Valachová (Herelová 4, Palgutová 0, Kuciaková 7, Krišková 3, Pištěláková 3)

I. set

Prvý set slovenským volejbalistkám nevyšiel. Domáce si od začiatku vypracovali náskok, ktorý si udržali až do koncovky, keď viedli 19:13.

Slovenky potom zapli a znížili na rozdiel dvoch bodov (19:21), ale záver Španielky zvládli a prvé dejstvo vyhrali 25:20.

II. set

Aj druhý set bol v réžii Španielok, ktoré vytvárali tlak na podaní a po dobrej obrane v poli bodovali, počas druhého technického oddychového času viedli 16:10.

Po Herelovej bloku znížili Slovenky na 14:18 a neskôr Krišková esom upravila na 17:20. Nápor Sloveniek však odrazila tromi esami za sebou Gonzalezová a domáce viedli 22:17. Druhý set vyhralo Španielsko 25:19.

III. set

Po ese Pencovej viedli Slovenky v treťom dejstve 3:1, ale po o náskok po chybách v útoku prišli a domáce otočili na 10:5. Na ihrisko prišla Šunderlíková namiesto Kriškovej. Slovenky sa zasekli a otočili až za stavu 5:12. Na druhom technickom timeoute bolo 16:9 pre domáce.

Potom Kuciakovej esom znížila na 13:17 a Pencová blokom na 15:18. Slovenky doťahovali manko a po akcii Šunderlíkovej bolo 18:20 a keď dala tá istá hráčka eso, bolo už len 21:22. V dramatickej koncovke sa Slovenky prepracovali k setbalu za stavu 24:23, ale Španielky napokon vyhrali set 26:24 a celý duel 3:0.

Hlas

Marek Rojko (tréner SR): „Treba rešpektovať, že Španielky hrali svoj najlepší zápas za posledné obdobie, či už v kvalifikácii MS alebo na tomto turnaji, ale veľa sme im dovolili my. Jeden a pol setu sme mali veľké problémy s prihrávkou a tým pádom sme boli pod obrovským tlakom. Kvalita všetkých činností bola na našej strane dnes veľmi nedôrazná. Mrzí ma tretí set, keď sme v závere mali dve-tri situácie zrealizovať lepšie a zápas od stavu 1:2 mohol vyzerať inak. Škoda, že nemáme bod, alebo aspoň set, pretože sme s ním vnútorne počítali. Kvalitu na to máme. Na druhom turnaji v Portugalsku začíname v piatok práve proti Španielkam, na zápas sa dobre pripravíme a pokúsime sa vyhrať, aby sme sa udržali v hre o prvé miesto v skupine, alebo aby sme ako druhí mali čo najviac bodov.“