Aktualizované: Slovenskí volejbalisti po dvoch prehrách 0:3 vo Svetovej lige porazili Číňanov

VOLEJBAL: Slovensko - Kuba
Slovenskí volejbaloví reprezentanti Peter Mlynarčík a Emanuel Kohút. Foto: SITA/Marek Mrviš.
  • aktualizované 10. júna o 19:03

HELSINKI 10. júna (WebNoviny.sk) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti uspeli vo svojom záverečnom treťom vystúpení na helsinskom turnaji D-skupiny (8. – 10. júna) v rámci základnej fázy II. výkonnostnej divízie Svetovej ligy 2017.

Slováci kraľovali na sieti

Slováci v hokejovej Hartwall Arene po prehrách 0:3 s domácimi Fínmi aj Austrálčanmi v sobotu zdolali Číňanov 3:1 (20, -17, 12, 21) a v konečnej tabuľke „déčka“ obsadili 3. miesto.

Slováci kraľovali na sieti, celkovo zaznamenali až 21 blokov, z toho Peter Ondrovič 9. Škvrnou na víťazstve je zranenie kapitána Emanuela Kohúta zo záveru zápasu.

Slováci sú s 12 bodmi priebežne na 2. mieste celej 2. divízie za Slovinskom. Majú síce o jeden zápas viac ako niektorí súperi, ale po konci druhých turnajov nemôžu klesnúť nižšie ako na tretiu pozíciu.

Štvrtý triumf Kravárika na lavičke Slovenska

Nový tréner SR Andrej Kravárik zaznamenal štvrté víťazstvo od minulotýždňového prevzatia funkcie v celkovo šiestom stretnutí v tohtoročnej Svetovej lige. Helsinský turnaj uzavrel podvečerný zápas Fínsko – Austrália (1:3).

Slováci boli na minulotýždňovom popradskom turnaji B-skupiny stopercentní; postupne zvíťazili nad Japoncami (3:0), Austrálčanmi (3:1) aj Portugalčanmi (3:0).

Kravárikových zverencov po turnaji v Helsinkách čaká ešte turnaj I-skupiny v holandskom Haagu (16. – 18. júna, súperi Holandsko, Česko a Kórejská republika).

Na Final Four II. divízie do austrálskeho Gold Coast (24. – 25. 6.) postúpia tri mužstvá 12-člennej II. divízie s najlepšou bilanciou po odohraní základnej fázy. Austrália ako organizátor má istú účasť.

Svetová liga volejbalistov 2017

• II. divízia – základná fáza – D-skupina – Helsinki

Fínsko – Austrália 1:3 (-21, 14, -21, -19)

Čína – Slovensko 1:3 (-20, 17, -12, -21)
100 minút, rozhodovali: Gerothodoros (Gréc.) a El Keboub (Alž.), 1034 divákov

Zostava a body SR: Kohút 10, Bencz 5, Chrtiansky 15, Zaťko 4, Lux 19, Ondrovič 15, libero Paták (Mlynarčík 5, Palgut 0, Prešinský 0). Tréner: A. Kravárik.
Zostava a body Číny: Zhang 6, Rao 7, Tang 13, Rui Li 11, Ji 11, Mao 1, libero Tong (Liu 7, Runming Li 0, Jiang 1, Zhong 5). Tréner: R. Lozano.

Hlas

• zdroj: SVF

Andrej Kravárik (tréner SR): „Chlapcom za dnešný výkon gratulujem. Od začiatku do konca zápasu do bodky splnili taktiku. Nevyšiel nám druhý set podľa predstáv, ale potom sme sa opäť vrátili k dobrej hre a nenechali sme nič na náhodu. Bol som spokojný s distribúciou nahrávača, so servisom, obranou na sieti aj v poli a samozrejme všetkými dohrávkami. Toto víťazstvo sme veľmi potrebovali, aby sme mali ešte šancu na postup do finálovej štvorky.“

Konečná tabuľka D-skupiny:

1. Austrália 3 3 0 9:1 9
2. Fínsko 3 2 1 7:4 6
3. Slovensko 3 1 2 3:7 3
4. Čína 3 0 3 2:9 0

Pozn.: Prvým kritériom pre určenie poradia je počet dosiahnutých víťazstiev, následne počet získaných bodov, pomer získaných a prehratých setov, pomer získaných a prehratých lôpt a výsledok posledného vzájomného zápasu.

I. set

Zraneniami sužovaní Slováci nastúpili na liberovi s Patákom, na smeči s Chrtianskym a Luxom a na „účku“ začal Bencz. Po vyrovnanom úvode sa dvomi blokmi a útokom predviedol Lux a Slováci viedli 8:5. Náskok slovenského tímu narástol na päť bodov, keď sa v útoku presadil kapitán Kohút.

Slováci veľmi dobre bránili a po bloku Ondroviča vyhrávali už 17:11. Číňania sa potom dotiahli na rozdiel troch bodov (18:21), ale koncovku Slováci zvládli bez problémov a prvé dejstvo vyhrali 25:20, keď sa stredom presadil Ondrovič. Slováci vyhrali v Helsinkách prvý set.

II. set

Začiatok druhého dejstva bol v réžii ázijského tímu, ktorý po dvoch esách Tanga viedol 8:2. Čína potom viedla 11:3, ale Ondrovič blokom znížil na 6:11. Potom zakončil dlhú výmenu Bencz, Číňania dali aut a bolo 10:15. Oba tímy zbierali bod po bode a Slovákom sa nedarilo znížiť päťbodové manko. Druhý set vyhrala Čína v pomere 25:17.

III. set

V treťom sete mali Slováci raketový štart, keď viedli 4:0 a po bloku Ondroviča 8:3. Zverenci Andreja Kravárika výborne bránili a presadzovali sa z kontier. Pri kvalitnom servise Kohúta bolo už 10:3.

Slováci kraľovali na bloku a po 13. slovenskom bloku v zápase, o ktorý sa postaral Lux, viedli 13:4. Slováci jasne dominovali na palubovke v každej činnosti a náskok zvýšili na 10 bodov.

Slováci uštedrili Číne v treťom sete debakel 25:12, keď až 9 bodov získali blokom.

IV. set

Úvod štvrtého setu bol vyrovnaný, ale potom spravili Slováci niekoľko chýb a prehrávali 5:8. Potom sa dvomi blokmi za sebou blysol Ondrovič, Čína dala aut a skóre bolo vyrovnané 9:9. Slováci začali otáčať skóre a po šikovnej „ulievke“ Chrtianskeho viedli 14:13.

Skóre sa potom prelievalo zo strany na stranu, potom dal eso Chrtiansky a Slováci viedli 19:17. Následne ukončil dlhú výmenu Lux a bolo 20:17. Za stavu 18:20 si podvrtol členok Kohút a kapitána slovenského tímu nahradil na ihrisku Prešinský. Koncovku Slováci bez problémov zvládli a štvrtý set vyhrali 25:21.