Slovenské volejbalistky v úvode kvalifikácie jasne zvíťazili

Slovensko lichtenstajnsko volejbal
Zľava: Simona Kosová zo Slovenska, Veronica Nigsch, Lisa Wolfinger a Regina Frick z Lichtenštajnska počas volejbalového turnaja E-skupiny žien počas kvalifikácie na MS 2014 vo volejbale medzi Slovensko - Lichtenštajnsko. Poprad, 24. máj 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 24. mája (WEBNOVINY) – Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili v piatok v úvodnom zápase na kvalifikačnom turnaji v Poprade v E-skupine o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Taliansku nad výberom Lichtenštajnska za 68 min jasne 3:0 (9, 10, 10).

Zverenkám trénera Miroslava Čadu stačil na presvedčivé víťazstvo tréningový výkon a to kouč nechal na lavičke viaceré kľúčové hráčky, ktoré šetril na ďalšie dôležitejšie duely.

Lichtenštajnčanky počas celého stretnutia neboli dôstojným súperom, body získavali skôr po nevynútených chybách Sloveniek ako úspešnými vlastnými akciami.

V sobotu o 18.00 odohrajú Slovenky duel s Rakúšankami, ktoré v prvom piatkovom popoludňajšom zápase podľahli Grékyniam 0:3 (-23, -20, -22).

Slovensko – Lichtenštajnsko 3:0 (9, 10, 10)

68 min, rozhodovali: Szabó (Maď.) a Charizanov (Bul.), 500 divákov

Slovensko: Drobňáková (11 bodov), Hrončeková (14), Kubová (13), Kuciaková (7), Kóšová (9), Dudová (4), libero Valachová (bez striedaní)

Lichtenštajnsko: Kaiserová (2), K. Haslerová (0), Fricková (2), C. Haslerová (7), Nigschová (1), B. Marxerová (2), libero Wolfingerová (M. Marxerová /0/, Eppleová /0/, Vogtová /0/, Meierová /0/)

Rakúsko – Grécko 0:3 (-23, -20, -22)

83 min, rozhodovali: Antušák (ČR) a Popovič (Srb.), 75 divákov

Rakúsko: Rimserová, Enzingerová, Markovicová, Jankowská, Ehrhartová, Walnerová, liberovia Huberová a Ma Li (Daxböcková)

Grécko: Christodoulouová, Chantavová, Lamprinidouová, Kiosiová, Ivanovová, Giotová, Libero Kelesidouová (Genitsaridiová)

Tabuľka E-skupiny:

1. Slovensko 1 1 0 3:0 3

2. Grécko 1 1 0 3:0 3

3. Rakúsko 1 0 1 0:3 0

4. Lichtenštajnsko 1 0 1 0:3 0

O poradí v tabuľke v prípade rovnakého počtu bodov a rovnakom skóre setov rozhoduje pomer bodov zo všetkých setov.

Od úvodného podania bolo jasné, že tento zápas bude hrou mačky s myšou. Slovenky mali výraznú výškovú prevahu, Lichtenštajnčanky výrazne zaostávali vo všetkých herných činnostiach. Náskok domácich v skóre rýchle rástol, súperky získavali body väčšinou po ich nevynútených chybách. Za necelých 20 minút zvíťazili 25:9 a ujali sa vedenia 1:0.

Druhý set bol kópiou prvého. Slovenky si na ihrisku veľmi rýchlo urobili poriadok a jasne nad outsiderom dominovali vo všetkých činnostiach. Len poľavením v koncentrácii v závere dovolili reprezentantkám Lichtenštajnska získať dvojciferný počet bodov. Po víťazstve 25:10 viedli domáce už 2:0.

Začiatok tretieho setu zverenky trénera Miroslava Čadu „prespali“. Po školáckych chybách dopriali súperkám radosť z vedenia 2:0, vzápätí 3:1 a ešte aj 4:3. Ďalší bod však volejbalistky z maličkého alpského kniežactva získali až za stavu 10:4 pre domáce. To už sa zase hralo podľa „slovenských nôt“ a náskok volejbalistiek v modrých dresoch s dvojkrížom narastal. Na uzavretie setu i súboja síce potrebovali tri mečbaly, ale konečný výsledok setu 25:10 a celého zápasu 3:0 je reálnym odrazom diania na ihrisku.

Miroslav Čada (tréner SR): „Akýkoľvek tréning je lepší, ako bol tento zápas, ale tak to je – kvalifikácia sa hrá s veľkým počtom družstiev a ich kvalita je aj taká, akú predviedol dnes súper. Chcel som, aby sa hráčky koncentrovali na každú loptu. Tu nebola otázka, či vyhráme, ale koľko bodov doprajeme súperkám. Som rád, že tých chýb bolo minimálne. Podľa predstáv nám nešlo podanie, ale inak sme to zvládli veľmi dobre.“

Veronika Hrončeková (blokárka SR, najviac bodujúca hráčka zápasu): „Nechcem súperky urážať, ale naozaj nás tréning dokáže dostať do vyššieho tempa. Nevedeli sme, do čoho ideme, Lichtenštajnčanky sme vôbec nepoznali. Takéto zápasy sú predovšetkým o tom, aby sme celý čas udržali koncentráciu. V opačnom prípade sa môže súper chytiť a je zle. My sme to zvládli, sme spokojné.“

Dominika Drobňáková (smečiarka SR, debut v reprezentačnom drese): „Takto nejako som si predstavovala svoju premiéru v reprezentácii. Proti takémuto súperovi je niekedy horšie hrať ako proti silnejšiemu. Vedeli sme, že musíme byť dôsledné, koncentrované. Som rada, že sme turnaj odštartovali takýmto jasným víťazstvom, upokojí nás to a pomôže v ďalších zápasoch, ktoré už zrejme budú oveľa náročnejšie.“