Slovenskí futbalisti na ME nepostúpili, zarezal ich rozhodca

Mladí futbalisti v baráži o majstrovstvá Európy remizovali s Taliansko
Richard Lásik zo Slovenska (vpravo) a Daniele Baselli z Talianska (vľavo) počas futbalového zápasu kvalifikácie ME 2015 do 21 rokov medzi Slovensko - Taliansko. Zlaté Moravce, 10. október 2014. Foto: SITA/Martin Havran

REGGIO EMILIA 14. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov prehrala v odvetnom zápase baráže o postup na majstrovstvá Európy 2015 tejto vekovej kategórie v meste Reggio Emilia s Talianmi 1:3.

Keďže minulotýždňový prvý barážový súboj v Zlatých Moravciach sa skončil 1:1, mladí Slováci si na ME nezahrajú .

Obrazom: Mladí Slováci remizovali v Zlatých Moravciach s Talianskom 1:1

Súboj výrazne ovplyvnil hlavný rozhodca Steven McLean. Škót v stretnutí udelil až desať žltých a dve červené karty. V oboch prípadoch vylúčil hosťujúcich hráčov. Najprv v prvom polčase špílmachra Ondreja Dudu, ktorý dostal žltú kartu za protesty po zákroku Jakuba Paura a následnej nariadenej penalte, z ktorej Taliani dali na 2:0. Potom sa predčasne porúčal z ihriska aj Adam Zreľák, keď v strede ihriska fauloval protihráča. McLean vykázal z lavičky hostí za protesty technického vedúceho SR „21“ Dávida Vailinga a potom aj kouča Ivana Galáda.

Hlavný arbiter pritom mohol či mal zapískať až dva pokutové kopy proti domácim. V prvom prípade zrejme zahral pri zakončení Zreľáka rukou Zappacosta a zabránil lopte v ceste do siete, očividnejšie to bolo pri druhej situácii. Prenikajúceho Schranza jasne fauloval v pokutovom území Bianchetti a rozhodca najprv ukázal na „biely bod“. Následne po minútovej konverzácii so svojím asistentom rozhodnutie zmenil a hostia zahrávali len roh. „Nikdy by som nepomyslel a nepredpokladal by som, že na takejto úrovni by sa mohlo poškodiť takýmto spôsobom našim hráčom a našej krajine,“ stručne zhodnotil odvetný duel rodák z Krupiny Galád.

VÝSLEDOK:
Taliansko „21“ – Slovensko „21“ – 3:1 (2:0)

žlté karty:

25. Viviani, 30. Crisetig, 60. Berardi, 72. Bernardeschi, 88. Biraghi – 14. Duda, 19. Zreľák, 34. Lásik, 78. Rusov, 90.+ Teixeira

červené karty:

34. Duda (po druhej ŽK), 78. Zreľák (po druhej ŽK)

Taliansko: Bardi – Zappacosta, Rugani, Bianchetti, Biraghi – Crisetig, Viviani (55. Benassi), Battocchio – Berardi (86. Baselli), Belotti (77. Longo), Bernardeschi

Slovensko: Rusov – Pauschek, Niňaj (21. Škriniar), Teixeira, R. Mazáň – Lásik, Paur (46. Lobotka) – Schranz (83. T. Malec), Duda, Hrošovský – Zreľák

I. polčas

Skóre duelu otvoril z prvej vážnejšej akcie Bernardeschi, ktorý utešeným lobom potrestal chybu Slovákov vo vlastnej šestnástke a prekonal Rusova – 1:0. O vyrovnanie sa pokúsil v 11. min Zreľák, ale jeho krížnu strelu tečovali Taliani na rohový kop.

Na rozdiel dvoch gólov upravil už po necelej štvrťhodine z pokutového kopu Belotti, ktorý potrestal zákrok Paura na Berardiho – 2:0.

Hlavný arbiter potom vylúčil po druhej ŽK za ďalší faul v strede ihriska Dudu. Hostia sa mohli gólovo dotiahnuť v nadstavenom čase prvého polčasu, ale hlavička Schranza po rohovom kope letela nad.

II. polčas

Tretí gól domácich mohol pridať v 56. min Berardi, ale v sólovom nájazde na brankára hostí mieril vedľa. Po priamom kope odpovedal volejom Zreľák, lopte v ceste za bránkovú čiaru zabránil blokom Zappacosta, ktorý možno zahral aj rukou.

Ležérne hrajúci Taliani prenechali iniciatívu „galádovcom“ a pykali za to v 63. min: krásnym oblúčikom spoza pokutového územia trafil do čierneho Lobotka – 2:1..

Mladí Slováci výrazne ožili a vyrovnanie na kopačke mal po signáli z priameho kopu Zreľák. Jeho bombu ľavačkou vyboxoval domáci gólman.

Štvrťhodinu pred koncom arbiter odpustil domácim jasný pokutový kop, keď prenikajúceho Schranza faulom zastavil Bianchetti. Škótsky rozhodca potom vylúčil aj druhého Slováka – Zreľáka. V záverečnej minúte pečatil triumf domácich z brejku troch proti jednému Longo – 3:1.

Ivan Galád (tréner SR „21): „Nikdy by som nepomyslel a nepredpokladal by som, že na takejto úrovni by sa mohlo poškodiť takýmto spôsobom našim hráčom a našej krajine.“

Adam Zreľák (útočník SR „21“): „V prvom rade treba povedať, že rozhodca nezvládol zápas. Hneď v úvode nám dal kartu za zdržiavanie, a to sa predsa na začiatku stretnutia nerobí. Dvadsať minút nás potom Taliani tlačili, keď sme však zabrali v druhom polčase, boli sme lepší ako súper. Potom arbiter nariadil penaltu proti domácim, ale vzápätí ju zrušil a dal iba roh. Keby to nechal tak, určite by sme ‚jedenástku ‚ premenili a potom už ubránili tú remízu. Toto, čo predviedol rozhodca, by sa vo futbale nemalo robiť. V desiatich sme hrali lepšie ako oni, súper len odkopával lopty. Ešte aj keď nás bolo o dvoch menej, tak sme ich tlačili. Napokon sme inkasovali z brejku, keď sme hrali vabank. S tým sa už nedalo nič robiť.“

Ondrej Duda (stredopoliar SR „21“): „Myslím si, že chlapci podali super výkon. Napriek môjmu vylúčeniu, za každého stavu a pri každej situácii hrali to, čo sme si povedali v kabíne. Plnili sme to, na čom sme sa dohodli. Nechceli sme sa vzdať, aj keď sme prehrávali o dva góly. Strašne ma mrzí, že som dostal červenú kartu. Taliani neboli takí nebezpeční, nijako extrémne nám nehrozili. Prehru beriem na seba, je to z veľkej časti moja chyba, nemôžem dostať takú zbytočnú žltú kartu a oslabiť mužstvo. K rozhodcovi sa už ani nechcem vyjadrovať. Prvú kartu som dostal za protesty, ale nebol som vulgárny, slušne som sa opýtal, prečo nariadil penaltu. Bol to môj prvý kontakt s arbitrom a on mi ‚z fleku‘ ukázal žltú kartu. V druhom prípade to bol z mojej strany faul, neprotestoval som, ale keď som videl druhú žltú, tak som bol poradne prekvapený.“