Slovenskí hádzanári zdolali v kvalifikácii na ME Lotyšov

Tatran Prešov
Hádzanári Prešova budú mať v najbližších dňoch poriadne nahustený program. Foto: SITA/Viktor Zamborský

POVAŽSKÁ BYSTRICA 7. apríla (WEBNOVINY) – Hádzanári Slovenska dosiahli v nedeľu prvé víťazstvo v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy mužov 2014 v Dánsku.

Zverenci trénera Petra Dávida zdolali v Považskej Bystrici v rámci 4. kola 4. skupiny Lotyšov 27:25 (12:14) a svojmu pobaltskému súperovi odplatili v odvete stredajšiu prehru z Dobele (24:28).

Napriek úspešnému vstupu do odvetnej časti kvalifikácie sú šance Slovákov na vybojovanie si účasti na európskom šampionáte už len v teoretickej rovine, v tabuľke sú totiž na 3. mieste so ziskom 2 bodov o skóre pred Lotyšmi.

Postupové priečky patria aktuálne favorizovaným Chorvátom a Maďarom, ktorí majú pred dvojicou prenasledovateľov dve kolá pred koncom kvalifikačných bojov štvorbodový náskok. Slovenskí reprezentanti sa najbližšie predstavia 12. alebo 13. júna doma proti hráčom chorvátskeho lídra 4. skupiny.

Výsledok – kvalifikácia ME 2014 – muži – 4. skupina – 4. kolo – nedeľa:

POVAŽSKÁ BYSTRICA

Slovensko – Lotyšsko 27:25 (12:14)

Zostava a góly SR: R. Štochl, Paul – Mazák 4, Slaninka, M. Straňovský 8, T. Urban 1, Antl 4, M. Volentics, D. Valo 4, Polakovič, G. Vadkerti, Guzy, D. Krok 3, Ľ. Ďuriš 1, Kucharik, P. Hruščák 2

Najviac gólov za Lotyšsko: Jurdžs 9, Pavlovičs 5/3, Krištopans 4

pok. hody: 0 – 3/3, vylúčení: 3 – 1, ČK: 60. Antl (SR) za faul, rozhodovali: Lindenskov Samuelsen a Falkvard Hansen (obaja Faer. ostr.), 1400 divákov

S výnimkou úvodu a záveru mal prvý polčas podobný priebeh ako v stredu. Slováci dobre začali, v 4. min išli do vedenia 3:1, ale potom desať minút neskórovali a súper otočil na 4:3. Gólové suchoty ukončil v 14. min podstrelom Straňovský (4:4).

Slovenskí hráči sa opäť trápili v ofenzíve, nešlo to najmä spojkám, a tak tréner Dávid točil zostavu. Lotyši si medzitým utvorili už hrozivý šesťgólový náskok (14:8). Koncovka prvého dejstva však vyšla slovenskému družstvu, ktoré štyrmi gólmi znížilo na polčasových 12:14.

Dva góly hneď po zmene strán priniesli vyrovnanie na 14:14, ale hostia eufóriu rýchlo schladili, keď vyhrávali 21:15. Vzápätí však prišli tri presné slovenské zásahy v rýchlom slede a potom aj zníženie na 20:21. Slováci sa vyrovnania dočkali až v 54. min zásluhou Valovej delovky (24:24). Hostia potom išli do vedenia 25:24, ale záver bol už v réžii krídelníkov Antla so Straňovským, ktorí zabezpečili tímu SR výhru 27:25.

4. Lotyšsko 4 1 0 3 101:113 2

Doterajšie výsledky: Chorvátsko – SR 25:21, Maďarsko – Lotyšsko 32:25, Lotyšsko – Chorvátsko 23:30, SR – Maďarsko 24:28, Lotyšsko – SR 28:24, Maďarsko – Chorvátsko 20:18, Chorvátsko – Maďarsko 30:26, SR – Lotyšsko 27:25