Aktualizované: Slováci skončili vo štvrťfinále a neobhájili striebro z tímovej súťaže MS, zlato získali Švajčiari

Adam Žampa
Slovenský lyžiar Adam Žampa. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 12. februára 20:35

AARE 11. februára (WebNoviny.sk) – Reprezentanti Švajčiarska v zjazdovom lyžovaní sa po prvý raz v histórii stali majstrami sveta v tímovej súťaži.

Na šampionáte vo švédskom Aare vo finále Švajčiari zdolali Rakúšanov pri výsledku 2:2 lepším súčtom časov najlepšieho muža a ženy. Švajčiari triumfovali aj vlani na zimných olympijských hrách v Pjongčangu. Rovnako ako vtedy aj teraz mali v tíme Ramona Zenhäuserna, ktorý je najlepším protagonistom tejto paralelnej disciplíny medzi mužmi. V súboji o 3. miesto Taliani zvíťazili nad Nemcami 3:1.

Super výsledok podľa Falata

Dnes má radosť celé Švajčiarsko. Nie je to zábava ísť na štart za stavu 1:2… Vtedy treba nielen vyhrať, ale aj byť veľmi rýchly. Bol som šialene nervózny, ale nakoniec to vyšlo,“ uviedol Ramon Zenhäusern pre SRF. Jeho kolegyňa Wendy Holdenerová po triumfe v alpskej kombinácii vybojovala v Aare druhú zlatú medailu. „Ramon jazdil tak geniálne, že my ostatní sme sa nemuseli obávať.“

Slovenskí reprezentanti v oklieštenom zložení bez Petry Vlhovej obsadili spoločné 5. miesto. Slováci sa v konkurencii 16 tímov predrali do štvrťfinále. Vo štvrťfinále už Slováci nestačili na favorizovaných Rakúšanov a prehrali 0:4. Rakúski lyžiari podľa predpokladov ovládli všetky štyri jazdy. Zo Slovákov najviac držal krok Adam Žampa, ktorý už za rozhodnutého stavu 0:3 prehral s Marcom Schwarzom iba o 25 stotín sekundy.

Medailová bilancia MS 2019

  • po 7 z 11 disciplín (zlato – striebro – bronz):

1. Švajčiarsko 2 1 1
2. Nórsko 1 1 1
Taliansko 1 1 1
4. Francúzsko 1 1 0
Slovinsko 1 1 0
6. USA 1 0 1
7. Rakúsko 0 2 2
8. Slovensko 0 1 0

Je to super výsledok na to, že nemáme toptím. Možno sme aj boli trochu favoriti proti Slovincom, lebo oni tiež nemali najsilnejších pretekárov k dispozícii. Rakúšania sú lepší, ale neboli sme na tom až tak zle. Naše súboje boli tesné, môžeme byť spokojní,“ zhodnotil Matej Falat pre agentúru SITA.

Jazdilo sa mi dobre, ale bolo to ťažké. Najmä preto, že nemám skúsenosti s týmto typom súťaže. Bol zážitok pre mňa jazdiť proti favorizovanej Rakúšanke aj to, že sme postúpili do štvrťfinále,“ skonštatovala Petra Hromcová pre SITA, Svoje postrehy pridal aj najskúsenejší člen slovenského tímu Adam Žampa: „Som veľmi rád, že sme postúpili cez 1. kolo. Nikto to nečakal a spoločne sme to dokázali. Piate miesto nie je medaila, ale je to úspech pre celé Slovensko.

Málokto veril postupu cez Slovincov

Vedúci slovenskej výpravy v Aare Marek Didek rád podotkol: „Málokto tomu veril, že prejdeme cez Slovincov. Hovoril som si však, že ak chlapi dostanú svojich súperov pod tlak, stať sa môže všeličo. A to sa aj stalo, ich súperi vypadli… Piate miesto je úspech, všetci v tíme sa s tým dobre popasovali. Najmä dievčatá, ktoré veľmi nemajú najazdené takéto paralelné slalomy.

V osemfinále slovenskí lyžiari vyradili Slovincov. Ich súboj sa skončil remízou 2:2 na jazdy, ale Slováci postúpili vďaka tomu, že ich súperom nedošiel do cieľa ani jeden z dvoch mužských zástupcov. Slovenské ženy Soňa Moravčíková aj Petra Hromcová nestačili na svoje súperky Marušu Ferkovú, resp. Anu Bucikovú. Matejovi Falatovi a Adamovi Žampovi stačilo dôjsť do cieľa, keďže ich súperi Tijan Marovt a Jakob Špik svoje jazdy nedokončili.

Jazdilo sa na trati dlhej 478 m a s prevýšením 82 m. Systém tímovej súťaže sa oproti minulosti nezmenil. Pretekári sa predstavili v štyroch paralelných jazdách po dvaja muži a dve ženy proti sebe a to vyraďovacím systémom od osemfinále až po finále.. Za prípadného stavu 2:2 rozhoduje o víťazovi a zároveň postupujúcom nižší súčet časov najlepšieho muža a najlepšej ženy, resp. to, či vôbec dokončia svoje jazdy.

Vlhová sa sústredí na slalom

Slovensko obhajovalo strieborné medaily z predchádzajúceho svetového šampionátu vo švajčiarskom St. Moritzi. Slováci vtedy vo vyraďovacej súťaži 16 tímov v paralelných slalomových jazdách našli premožiteľov až vo finále, keď ich Francúzi zdolali pri vyrovnanom skóre 2:2 iba o 8 stotín sekundy v redukovanom súčte najlepších jázd rýchlejších mužov a žien.

Predtým si slovenskí reprezentanti poradili s Nemcami, Talianmi aj Švajčiarmi. V súčasnom tíme už nefigurovali Velez-Zuzulová a Vlhová, ktoré boli pred dvoma rokmi základnými piliermi strieborného úspechu. Velez-Zuzulová vlani po ZOH v Pjongčangu ukončila kariéru a Vlhová sa maximálne sústredí na úspech v slalome a obrovskom slalome, kde aktuálne patrí medzi absolútnu svetovú špičku.

Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní 2019

  • Aare (Švéd.)

Tímová súťaž – utorok

osemfinále:
Slovensko – Slovinsko 2:2 – Slovensko postúpili vďaka tomu, že ani jeden mužský zástupca Slovinska nedokončil svoju jazdu
Soňa Moravčíková – Maruša Ferková 0:1 (+0,58)
Matej Falat – Tijan Marovt 1:1 /Marovt nedokončil – špicar/
Petra Hromcová – Ana Buciková 1:2 (+0,76)
Adam Žampa – Jakob Špik 2:2 /Špik nedokončil – špicar/

1. kolo (osemfinále) – kompletné výsledky:
Rakúsko – Argentína 4:0
SLOVENSKO – Slovinsko 2:2
Nórsko – Česko 4:0
Taliansko – Fínsko 3:1
Francúzsko – Rusko 3:1
Nemecko – Veľká Británia 3:1
Švédsko – Kanada 3:1
Švajčiarsko – Belgicko 4:0

štvrťfinále:
Rakúsko – Slovensko 4:0
Katharina Liensbergerová – Soňa Moravčíková 1:0 (+0,51)
Michael Matt – Matej Falat 2:0 (+0,62)
Katharina Truppeová – Petra Hromcová 3:0 (+0,83)
Marco Schwarz – Adam Žampa 4:0 (+0,25)

Štvrťfinále – kompletné výsledky:
Rakúsko – SLOVENSKO 4:0
Taliansko – Nórsko 3:1
Francúzsko – Nemecko 1:3
Švédsko – Švajčiarsko 2:2*
*Švajčiarsko postúpilo lepším súčtom časov najlepšej ženy a najlepšieho muža

Semifinále:
Rakúsko – Taliansko 2:2*
Švajčiarsko – Nemecko 2:2*
*Rakúsko postúpilo lepším súčtom časov najlepšej ženy a najlepšieho muža
*Švajčiarsko postúpilo lepším súčtom časov najlepšej ženy a najlepšieho muža

O 3. miesto:
Taliansko – Nemecko 3:1
Lara Dellová Meová – Christina Geigerová 1:0 (+0,26)
Simon Maurberger – Anton Tremmel 1:1 (+0,69)
Irene Curtoniová – Lena Dürrová 2:1 (+0,29)
Alex Vinatzer – Linus Strasser 3:1 – Vinatzer nedokončil, ale Strasser bol diskvalifikovaný

Finále:
Rakúsko – Švajčiarsko 2:2*
Katharina Liensbergerová – Wendy Holdenerová 0:1 (+0,28)
Michael Matt – Daniel Yule 1:1 (+0,48)
Katharina Truppeová – Aline Daniothová 2:1 (+0,21)
Marco Schwarz – Ramon Zenhäusern 2:2 (+0,54)
*Švajčiarsko zvíťazilo lepším súčtom časov najlepšej ženy a najlepšieho muža

Konečné poradie: 1. Švajčiarsko, 2. Rakúsko, 3. Taliansko, 4. Nemecko, 5. SLOVENSKO, Nórsko, Francúzsko a Švédsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaMarco SchwarzMatej FalatPetra HromcováSoňa MoravčíkováWendy Holdenerová