Slovenskí volejbalisti si vybojovali priamy postup na ME

Volejbal
Slovenskí volejbalisti si vybojovali postup na majstrovstvá Európy. Foto: facebook.com/svf.sk?fref=ts

RENTIS 31. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbalisti postúpili na záverečný turnaj majstrovstiev Európy 2015 do Bulharska a Talianska. V sobotňajšom stretnutí v gréckom meste Rentis na druhom turnaji C-skupiny v rámci II. fázy kvalifikácie zvíťazili nad domácimi reprezentantmi 3:0.

Už zisk prvého setu v pomere 25:22 Slovákom v predstihu zabezpečil konečné prvé miesto v tabuľkovom poradí „céčka“ a tiež postup na kontinentálny šampionát. Na majstrovstvách Európy sa Slováci predstavia po piaty raz v sérii, celkovo ide o ôsmu účasť reprezentantov spod Tatier na kontinentálnom šampionáte.

Estónci v úvodnom sobotňajšom zápase zvíťazili nad maďarskými reprezentantmi 3:1. Duel trval 108 minút. Estónski hráči sa v tabuľkovom poradí C-skupiny posunuli pred Grékov na druhú pozíciu a vybojovali si právo štartu v barážovej III. fáze kvalifikácie v máji 2015.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí na druhom turnaji C-skupiny II. fázy kvalifikácie o postup na ME 2015 volejbalistov do Bulharska a Talianska:

Slovensko – Grécko 3:0 (22, 21, 23)

82 minút, rozhodovali: Satanassi (Tal.) a Popovič (Srb.), 1200 divákov

Zostava SR:

Masný, Paták, Kohút, Bencz, Janušek, Červeň, libero Kubš (Kostoláni, Zaťko, Vlk, Kriško, Krajčovič)

Hlas (zdroj: SVF):

Flavio Gulinelli (tréner SR): „Sme veľmi spokojní a šťastní za to, čo sme dokázali. Možno to nebol náš najlepší výkon, ale dôležitosť zápasu bola veľká a som rád, že to chalani zvládli. Prvý set bol trochu nervózny z oboch strán, ale v závere sme to ustáli a mohli sme sa upokojiť. Po druhom vyhratom sete sme dali šancu aj hráčom z lavičky a aj oni to zvládli perfektne. Vedeli sme, že nám stačí na postup vyhrať jeden set, ale na to sme sa vôbec nespoliehali. Pred zápasom sme si jasne povedali, že je naším cieľom vyhrať 3:0 a vrátiť Grékom prehru z Popradu. Myslím si, že takto má vyzerať mentalita tímu, ktorý sa chce zlepšovať a hrať volejbal na vysokej úrovni. Aj preto som veľmi rád, že sme to dokázali.“

Emanuel Kohút (blokár SR): „Som veľmi rád, že sme ustáli absenciu Fera Ogurčáka, ktorý je kľúčovým hráčom nášho tímu. Chalani to veľmi dobre zvládli, ustáli sme to na prihrávke a celý zápas sme dobre útočili. Pred zápasom som sa trochu bál, aby sme sa neuspokojili, že nám stačí vyhrať jeden set. Zvládli sme to však perfektne, vrátili sme Grékom prehru 0:3 z Popradu a som veľmi šťastný.“

Prvé body získal Kohút

Prvý tri body pre Slovensko získal Kohút – esom vyrovnal na 3:3. Slováci prvý raz vyhrávali po bloku nahrávača Masného (8:7). Následne sa v útoku viackrát presadil univerzál Bencz a Gulinelliho zverenci viedli 12:11. Kohút úspešným útokom zvýšil na 16:13 pre Slovensko.

Gréci skorigovali zásluhou Tzouritsa na 17:18, ale záver patril Slovákom, ktorí súperovi odskočili, premenili prvý setbal, zvíťazili 25:22 a priamo na palubovke sa mohli radovať z postupu na majstrovstvá Európy 2015.

Dva body blokára Kohúta po sebe znamenali vedenie Slovákov 5:3 v úvode druhého setu. Po presných zakončeniach smečiara Janušeka vyhrávali slovenskí reprezentanti 7:5. Paták zvýšil na 12:9, Gréci však získali dva body po sebe a stiahli manko na jeden bod – 11:12.

Slováci vybojovali štyri body v sérii a počas druhého technického oddychového času viedli 16:11. Úspešný útok a blok znamenal päťbodový náskok Slovákov (21:16). Gulinelliho zverenci vyhrali druhý set 25:21, setbal premenil presným zakončením Bencz.

Slovenskí volejbalisti vyhrali nad Maďarmi v kvalifikácii na ME

Gréci si vzali oddychový čas

V úvode tretieho setu vymenil nahrávača Masného na palubovke Zaťko, univerzála Bencza nahradil Kostoláni. Gréci vstúpili do tejto časti hry lepšie, vyhrávali 7:3, po Kohútovom ese viedli domáci už len 7:6. Grécki volejbalisti odskočili na 13:11, ale Slováci získali štyri body v sérii a po zakončení Patáka vyhrávali 15:13.

V tej chvíli už bol na palubovke aj smečiar Kriško, ktorý nahradil Janušeka. Esom sa predviedol aj blokár Krajčovič – 17:14. Za stavu 19:16 pre Slovensko nahradil Vlk Patáka a zo základnej šestky zostal na ihrisku len blokár Červeň. Gréci vyrovnali na 20:20 a tréner Gulinelli požiadal o čas na tímovú poradu.

Domáci viedli 22:20, Kostoláni znížil na rozdiel jedného bodu a následne vyrovnal priamym bodom z podania – 22:22. Grécky kouč Drikos si vzal oddychový čas, no nezastavil rozbehnutého Kostolániho, ktorý pridal ďalší bod – 24:22. Slováci napokon blokom premenili druhý mečbal, zvíťazili 25:23 a celý duel vyhrali 3:0.

Maďarsko – Estónsko 1:3 (27, -17, -19, -16)

108 minút, rozhodovali: Stoica (Rum.) a Penkov (Bul.)

Konečná tabuľka C-skupiny:

1. Slovensko 6 5 1 15:4 15 – postup na ME 2015

2. Estónsko 6 4 2 12:9 12 – účasť v barážovej III. fáze kvalifikácie o postup na ME 2015

3. Grécko 6 3 3 10:10 9

4. Maďarsko 6 0 6 4:18 0