Slovensko aj Česko spomínajú na Nežnú revolúciu, ktorá viedla k pádu komunizmu

Štátna vlajka SR a ČR
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenská republika si v piatok a sobotu spolu s Českou republikou pripomínajú dni 16. a 17. novembra 1989, keď sa pokojnými demonštráciami študentov a ďalších občanov, násilne potlačenými bezpečnostnými zložkami vtedajšieho režimu, spustili udalosti pokračujúceho pokojného občianskeho odporu, vedúce až k pádu komunistickej diktatúry aj v našej vtedy spoločnej republike.

Ako uvádza v oficiálnom stanovisku Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Česko-Slovensko sa tak „nežnou“ – nenásilnou formou pridalo k vlne revolúcií občianskej spoločnosti v susedných Poľsku, Maďarsku a v komunistickom Nemecku, ktorá zvalila železnú oponu v Európe a vrátila našu spoločnosť do západného civilizačného okruhu s hodnotami, princípmi demokracie a ochrany ľudských práv. Stanovisko rezortu zahraničia poskytol agentúre SITA tlačový odbor.

„Dnes však opäť, po takmer troch desaťročiach, sa vraciame do súboja s démonmi autokratického režimu. Oživujú ich paradoxne zneužívajúc demokratický priestor slobody slova, združovania, podnikania, pohybu, novo sa rodiace extrémistické a populistické sily, živené dopadmi desaťročie trvajúcich kríz a globálnych pokusov o destabilizáciu v našom priestore,“ uvádza rezort zahraničia.

„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR preto volá slovenskú verejnosť nielen pripomenúť si, za aké hodnoty sme spustili masový občiansky odpor pred 29 rokmi, ale aj naše ukotvenie v euro-atlantických zoskupeniach – Európskej únii, Severoatlantickej aliancii (NATO) a Rade Európy, ktoré nám tieto hodnoty, občianske slobody, stabilitu a mier pre ekonomický a sociálny rozvoj spoločnosti garantujú,“ doplnilo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR