Slovensko bojuje s povodňami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/Martin Havran

KOŠICE 2. júna (WEBNOVINY) – Mimoriadnu situáciu pre územie košického kraja vyhlásil pred polnocou prednosta Obvodného úradu Košice. Peter Derevjaník zvolal včera na 23. hodinu krízový štáb v dôsledku mimoriadnych povodňových opatrení prijatých obvodnými úradmi v okresoch Trebišov, Košice – okolie a Spišská Nová Ves.

„Mali sme neskutočne rušnú noc. V Perlovej doline pri Gelnici voda zobrala mostíky a lávky k domom a v domoch i chatách uviazlo niekoľko ľudí, lebo neuposlúchli výzvu, aby odišli, kým sa dá, a my sme mali veľký problém sa k nim dostať,“ povedal dôstojník spišskonovoveského operačného strediska hasičov Jozef Svetkovský. V núdzi sa ocitol manželský pár s dieťaťom, ktorý bolo treba evakuovať. Keďže sa k nemu nevedeli dostať, o pomoc požiadali letku ministerstva vnútra, no tá pre hustý porast nemohla nikde pristáť ani spustiť lano. „Nakoniec sa po nich vybrali chlapi na terénnom vozidle cez vyše hodinovú obchádzku,“ povedal Svetkovský. Cesta medzi Gelnicou a Jaklovcami je uzavretá pre vysokú hladinu a popadané stromy, do Krompách treba ťažkú techniku, aby uvoľnili upchatý priepust na ulici smerom na Plejsy, lebo nestačí odvádzať vodu.

Od utorka rána a celú noc sa nezastavili ani hasiči z Košíc a okolia. „O jednej v noci sme evakuovali osem ľudí v obci Čečejovce, v Ždani sme evakuovali desať ľudí, medzi ktorými bolo jedno štvormesačné dieťa a tehotná žena,“ informoval dnes ráno dôstojník košického operačného strediska hasičov Miroslav Betuš. Doplnil, že v Kalši boli likvidovať železný mostík, kde sa vytvorili zátarasy a prekážali v odtoku vody. Zátarasy uvoľňovali aj v Budulove na riečke Ida. Okrem toho čerpali vodu vo viacerých obciach, odpratávali z ciest popadané stromy pri obciach Jasov, Počkaj, Rudník, Nováčany, v Čermeli. „Problémy očakávame v obci Obišovce na Svinke, ktorej hladina stúpla o meter od večera do dnešného rána,“ uviedol Betuš.

„Zvyšovanie hrádze na Ondave a spevňovanie hrádze na rieke Latorica pomohli – vydržali a dnes v ich zvyšovaní a spevňovaní budeme pokračovať,“ povedal ráno pre agentúru SITA Dušan Mydla. Aj v noci pokračovali na Latorici práce na spevňovaní hrádze v dĺžke tristo metrov. Dnes podľa neho vody dotekajú a hladiny riek budú ešte stúpať na stredných a dolných tokoch. Roňava v noci kulminovala a pomaly klesá, rovnako aj Olšava pri Bohdanovciach. Stredná Topľa ešte stúpa a tým aj Ondava. Stúpajú aj hladiny Uhu a Latorice, a tým aj hladina Bodrogu. Latorica a Bodrog dosahujú druhý stupeň povodňovej aktivity.

„Na Latorici budeme pokračovať v spevňovaní hrádze a na Ondave na jej zvyšovaní v mieste, kde sa pred dvoma týždňami pretrhla. Ak spevníme hrádze na Latorici a zlepší sa počasie, budeme optimistickí a urobíme všetko pre to, aby nedošlo k deštrukcii,“ povedal Mydla.

Ako informoval prednosta trebišovského obvodného úradu Róbert Puci, ktorý je aj predsedom okresného krízového štábu, „v noci už v okrese nepršalo, ale pršalo na hornom Zemplíne a tá voda pritečie k nám. Topľa naberá druhý dych a vypúšťajú aj vodu z Domaše, takže Ondava bude ešte stúpať. Aj dnes budeme pokračovať vo zvyšovaní hrádze na Ondave, spevňovaní hrádzí na Latorici, záchranných prácach a likvidácii následkov povodní v postihnutých obciach okresu.

Ako informovala Edita Vojtová, na zasadaní členovia krízového štábu a prizvaní odborníci podrobne zhodnotili aktuálny stav a očakávaný vývoj na tokoch a vodných nádržiach v Košickom kraji. Vyhodnotili informácie stálej povodňovej služby Krajského úradu životného prostredia v Košiciach a v jednotlivých okresoch, informácie zástupcu SVP, odštepný závod Košice, informáciu krajského riaditeľa hasičov, ktorý vyhodnotil situáciu v zabezpečovaní záchranných prác. Hasiči v priebehu včerajška vykonali počas dňa 60 výjazdov.

Primátor mesta Košice František Knapík informoval o situácii v meste, ktorá je akútna v šiestich mestských častiach. Zástupkyňa SHMÚ informovala o aktuálnom stave zrážkovej činnosti na území kraja a Ukrajiny a o očakávanom vývoji počasia na najbližšie dni a tiež o očakávanom vývoji kulminácie vodných tokov. Vojtová uviedla, že Záchranné zložky v kraji v spolupráci s ozbrojenými silami majú k dispozícii sily a prostriedky pre operatívne nasadenie podľa aktuálnej situácie.

Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený na všetkých veľkých riekach v kraji – na Hnilci pri Švedlári a pri Jaklovciach, na Hornáde od Spišských Vlách až po Ždaňu, na Svinke pri Obišovciach, na Toryse pri Košických Olšanoch, na Olšave, Ide, Bodve a Roňave. Druhý stupeň povodňovej aktivity dosiahli rieky Ondava, Latorica a Bodrog. Na všetkých riekach sa ešte očakáva vzostup hladín.

Hnilec a jeho prítoky zaplavili viaceré obce a mestá

Takmer celá Hnilecká dolina v okrese Gelnica zápasí od utorka s povodňami. „Problémy spôsobuje nielen rieka Hnilec, ale prakticky všetky jej prítoky,“ informoval SITA podpredseda krízového štábu obvodu Spišská Nová Ves. Pod vodou a úplne uzavretá je cesta medzi Prakovcami a Jaklovcami. V meste Gelnica je najhoršia situácia v miestnej časti Perlová dolina, kde je zaplavených viacero rodinných domov. Voda z rieky Hnilec sa prelieva aj cez most vedúci cez rieku. V meste spôsobujú problémy aj bočné prítoky Hnilca, ktoré strhli viaceré prístupové mostíky k rodinným domom. Pod vodou je aj zatiaľ nezistený počet rodinných domov v obci Veľký Folkmár. Voda tu podmyla cestu. Podobná situácia je aj v obci Kojšov.

Problémy spôsobuje aj rieka Hornád. Rieka vystupuje z brehov v Krompachoch a Spišských Vlachoch. Pod vodou je časť obce Kolinovce. V obci Matejovce nad Hornádom je od sveta odrezaných šesť rodinných domov. V meste Spišská Nová Ves je zvýšená hladina Hornádu, rieka je však zatiaľ vo svojom koryte. Mimo koryta je však Hornád v Betlanovciach. Na celom území Košického kraja bola včera pred polnocou vyhlásená mimoriadna situácia.

Hasiči mali ťažkú noc, zasahovali aj v celom Prešovskom kraji

Situácia po výdatnom daždi, ktorý trval viac ako 24 hodín, je v Prešovskom kraji na niekoľkých miestach kritická. Hasiči počas noci zasahovali v celom kraji. Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Pavol Hrabčák pre agentúru SITA uviedol, že ráno okolo 6:00 bola najhoršia situácia v meste Prešov, kde stále stúpa Torysa. V časti Pod Kamennou baňou pieskom a kameňom spevňujú kritické body.

Povodne
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Kríže, Livov a Livovská Huta sú odrezané od sveta

Obce Kríže, Livov a Livovská Huta v okrese Bardejov sú po nočných dažďoch a záplavách odrezané od sveta. Do obcí sa nedá dostať po zaliatych komunikáciách. Situácia sa tu zopakovala po dvoch rokoch. Celý okres Bardejov má od utorka vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity. Starostovia najvyšší stupeň ohrozenia vyhlásili v 23 obciach okresu.

V meste Bardejov v utorok o 23:45 vyhlásil primátor Boris Hanuščak mimoriadnu situáciu. Najviac ohrozená bola mestská časť Pod Lipkou, kde sa vylial Šipský potok a zatápal rodinné domy. S rozvodnenou Topľou bojovali v mestskej časti Bardejovská Zábava. Celú noc hasiči spevňovali pieskovaním brehy tokov. Na 8:00 zvolal primátor protipovodňovú komisiu.

Prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Bardejove Mária Hankovská pre agentúru SITA uviedla, že do obcí Bogliarka a Lukov posielajú cisterny s pitnou vodou. Na niektorých miestach vypadol elektrický prúd, elektrikári sú v teréne od 6:00. Podľa Hankovskej sú obyvatelia odrezaných obcí v poriadku, zatiaľ majú zásoby jedla aj vody. Počasie sa ráno ustálilo a prestalo pršať. Situáciu monitorujú.

Medzi Finticami a Prešovom došlo k dvom dopravným nehodám, pri ktorých vodiči skončili v zatopenej priekope. Hasiči jedného z nich zachraňovali z auta pred utopením. Posledný výjazd mali prešovskí hasiči na Vajanského ulicu v Prešove, kde pod železničným mostom uviazlo vozidlo v kaluži vody a museli ho odtiaľ ťahať. Ráno prestalo pršať, prognóza počasia je zlá.

Mimoriadna situácia je od rána aj v okrese Stará Ľubovňa

Mimoriadna situácia na celom území okresu Stará Ľubovňa je od rána od 5:00. Prvé problémy sa v okrese objavili v utorok podvečer v obci Plavnica. Postupne začali vyhlasovať tretí stupeň povodňovej aktivity ďalšie obce. Počas noci vyhlásili mimoriadnu situáciu starostovia 12 obcí v okrese Stará Ľubovňa. Od sveta sú opäť odrezaní obyvatelia Medzibrodia, časť obce Mníšek nad Popradom. Jedinú prístupovú cestu do obce majú zaplavenú aj v obci Sulín. S rovnakým problémom tu zápasili počas povodní obyvatelia len pred pár týždňami. Problém tu spôsobuje rieka Poprad, ktorá sa pri zvýšení vodnej hladiny vylieva z koryta a zaplavuje jedinú prístupovú cestu do týchto obcí, informoval SITA predseda krízového štábu Obvodného úradu v Starej Ľubovni Peter Sokol.

Prívalová voda strhla časť jedinej prístupovej cesty do obce Lomnička. Voda strhla jeden jazdný pruh v dĺžke asi 40 metrov. Cestári v spolupráci s vodohospodármi na miesto už navážajú lomový kameň, aby zabránili ďalšiemu podmytiu cesty. V meste Stará Ľubovňa voda zaplavila miestnu čistiareň odpadových vôd. Zložitá je situácia aj v obci Čirč, kde problémy spôsobuje miestny potok. Vo viacerých obciach voda zničila alebo poškodila miestne komunikácie a zaplavila rodinné domy. „Evakuácia ľudí zatiaľ nebola potrebná,“ uviedol Sokol. Vo väčšine obcí spôsobujú problémy miestne prítoky rieky Poprad.

Stúpajúce hladiny riek nedali Rómom spať

Po vytrvalom daždi potok Svinka vyhnal v noci z domovov obyvateľov z rómskych osád v Jarovniciach a Svini. Ako uviedla pre agentúru SITA starostka z obce Svinia v Prešovskom okrese Agnesa Uličná, z osady presťahovali z preventívnych dôvodov vyše 500 Rómov, ktorých umiestnili v budove školy a komunitnom centre. Starosta Jarovníc (okres Sabinov) Marián Kyjovský agentúre SITA potvrdil, že im Svinka zatápala osadu, preto asi 200 Rómov poslal do kultúrneho domu. V obci bola zaliata aj komunikácia, na ktorej ostalo bahno a štrk. Po polnoci začala voda opadať a niektorí Rómovia sa mohli vrátili do svojim domovov. V osade v Jarovniciach žije okolo 4 000 Rómov. Evakuáciu zvládli obce bez pomoci záchranárov. Hasiči v Jarovniciach čerpali iba vodu.

Po polnoci hasičov volali aj do Vyšnej Šebastovej pri Prešove, kde bolo v miestnom potoku pravdepodobne havarované auto. Po jeho vytiahnutí našli záchranári v potoku aj mŕtvolu muža. Či jeho smrť súvisí so záplavami, potvrdí až policajné vyšetrovanie. Podľa operačného dôstojníka Pavla Hrabčáka potok nebol hlboký.

Povodne
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Cesta zo Žiliny do Rajca je zaplavená

Cestu medzi Žilinou a Rajcom v úsekoch Lietavská Lúčka a Porúbka zaplavila voda z riečky Rajčanky, na ktorej od polnoci platí tretí stupeň povodňovej aktivity. Polícia dopravu odkláňa cez Rosinu a Turie. Agentúre SITA to potvrdil žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík. Vodiči smerujúci z Prievidze alebo do Prievidze musia rátať aj so zdržaním, podľa hovorkyne žilinskej SAD Ivany Strelcovej autobusy medzi Žilinou a obcami v Rajeckej doline nepremávajú, do školy v Lietavskej Lúčke sa dnes nedostali ani deti z Lietavskej Svinnej-Babkova.

Hasiči v Žilinskom kraji zasahovali pri povodniach od utorka večera 14-krát, podľa hovorkyne žilinských hasičov Miroslavy Ondrichovej ešte odčerpávajú vodu zo zatopených pivníc na Kysuciach v Hornom Vadičove, Zákopčí a Oščadnici a v žilinskej mestskej časti Trnové.

Vojaci mali nočné manévre na povodniach i v Nitrianskom regióne

Počas noci sa rozšíril počet vojakov, ktorí na rôznych miestach Slovenska zasahovali a naďalej pomáhajú v boji s vodným živlom. V obci Malé Kozmálovce v Levickom okrese 40 príslušníkov Mechanizovaného práporu z Levíc pripravovalo a ukladalo vrecia s pieskom v obci a pri železničnej stanici v utorok už od 17:00. „Týchto vojakov sme o polnoci vystriedali čerstvými posilami z nitrianskeho mechanizovaného práporu,“ uviedol hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. Ďalších 20 ľudí armáda poslala o 4:00 do Plášťoviec v Levickom okrese

Od 7:30 znova pomáha tentoraz 60 vojakov v Zemplínskom Hradišti – časti Július, kde už v utorok začali spevňovať hrádzu pri prečerpávacej stanici, kde sa hladina rieky Ondava nebezpečne zvýšila. Od polnoci do 3:00 bojovalo 26 vojakov s vodným živlom pri obci Jelenec v Nitrianskom okrese, kde hrozilo, že sa voda vyleje z nádrže. Skupina sa potom presunula do obce Húl a o 4:45 musela zasahovať aj v obci Kmeťovo. Na všetkých miestach vojaci pripravovali a ukladali vrecia s pieskom.

Povodne
Foto: SITA/Martin Havran

Pri potoku Neresnica ukladali od 0:45 vrecia s pieskom dvadsiati príslušníci Brigády velenia a riadenia prieskumu zo Zvolena. Skončili o 2:50. Od polnoci do 4:30 nasadili 10 vojakov aj pri obciach Ožďany a Pavlovce v Rimavskosobotskom okrese.

Na zásah a pomoc civilným zložkám je pripravených viac ako 3 000 vojakov s viac ako 1 000 kusmi ženijnej, protichemickej, spojovacej, prepravnej a uvoľňovacej techniky, rovnako aj vrtuľníky vzdušných síl. O pomoc ozbrojených síl môžu požiadať krízové štáby a povodňové komisie. Ozbrojené sily SR nepretržite monitorujú vývoj stavu vodných hladín a prijímajú opatrenia na možný zásah na celom území Slovenska. V minulosti už vojaci viackrát zasahovali pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov spevňovaním brehov a hrádzí vrecami s pieskom, aby zabránili ďalšiemu vylievaniu riek z korýt. Pomoc civilným zložkám pri zmierňovaní alebo likvidácii následkov živelných pohrôm a katastrof vyplýva Ozbrojeným silám SR z ústavy a príslušných zákonov.

Hasiči zasahovali v Trnavskom kraji pri lokálnych povodniach

Hasiči v Trnavskom kraji od utorňajšieho rána zasahovali päťkrát po vytrvalom daždi. V Piešťanoch čerpali vodu zo suterénu firmy Veľkopek a. s. na Hurbanovej ulici, kde hrozilo zatopenie hlavného prívodu elektrickej energie. V Moravanoch nad Váhom zaplavilo vodáreň a kôlňu rodinného domu. V obci Čierna Voda v okrese Galanta zaplavilo miestnu komunikáciu, podobne aj v Topoľníkoch, okres Dunajská Streda. Nahromadila sa tu neodtekajúca dažďová voda, odčerpaním zabránili zaplaveniu rodinných domov. Hasiči zo Serede vypomohli aj mimo kraja. V obci Hájske v okrese Šaľa vytvorili odtokový kanál po intenzívnych dažďoch.

Agentúru SITA informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Ivan Peťko.

Rimavskej Seči a Lenartovciach hrozí, že sa rieky vylejú

Pre hrozbu, že sa rieky vylejú a pri čerpaní vody zo zaplavených pivníc zasahovali hasiči z Banskobystrického kraja v noci vo viacerých južných obciach. Ako uviedol ich krajský hovorca Miroslav Podhradský, najviac práce mali v Rimavskej Seči a Lenartovciach na juhovýchode Rimavskosobotského okresu, kde hrozilo a stále hrozí vyliatie vodných tokov. Hasiči preto pomáhali spevňovať a zvyšovať hrádze. Viacero pivníc už je pre intenzívny dážď zaplavených v obci Abovce, v Tornali zaplavilo jednu ulicu, menšie lokálne povodne sú vo viacerých obciach. Do zásahov bolo nasadených zhruba 40 hasičov, rimavskobotským pomáhali aj kolegovia z Banskej Bystrice, Zvolena a Žiaru nad Hronom.

SHMÚ vydal hydrologickú výstrahu 3. stupňa

Slovenský hydrometeorologický ústav v noci aktualizoval hydrologickú výstrahu 3. stupňa. Od 2:25 až do odvolania platí najvyšší stupeň výstrahy pred povodňou z trvalého dažďa aj na krajnom západe Záhoria (okresy Skalica, Senica, Myjava, Malacky).

Tretí stupeň výstrahy pred povodňami trvá už od utorka do odvolania na Dolnom Bodrogu (v okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov), na Hornáde a Hnilci (v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice okolie a Košice), na Toryse ( v okresoch Levoča, Sabinov a Prešov), na Slanej (v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava), na Ipli (v okresoch Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec a Poltár), na dolnom Hrone (v okresoch Levice, Žarnovica, Banská Štiavnica a Žiar nad Hronom), na Dolnej Nitre a Žitave (v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Nové Zámky – sever), na Hornej Nitre (v okresoch Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza), na Hornom Považí a Liptove (v okresoch Žilina, Ružomberok a Liptovský Mikuláš) ako aj na Orave (v okresoch Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín).

Povodne
Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Havran

SHMÚ v noci vydal aj meteorologickú výstrahu 1. stupňa pred dažďom, pri ktorom by mal v čase od 07:20 do 18:20 úhrn zrážok miestami dosiahnuť 20 až 50 milimetrov. Výstraha platí pre región Záhoria (v okresoch Malacky, Skalica, Senica, Myjava), západ Podunajskej nížiny (v okresoch Bratislava, Pezinok, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Senec, Galanta, Šaľa, Dunajská Streda), Horné Ponitrie (v okresoch Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Zlaté Moravce), severozápad (v okresoch Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina), Liptov (v okresoch Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš) a na Orave a Kysuciach (Kysucké Nové Mesto, Čadca, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín) .

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František KnapíkMilan VangaRóbert Puci