Slovensko by malo zefektívniť vzťahy s Turkménskom, povedal Lajčák na návšteve krajiny

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák počas prvého tohtoročného zasadnutia Stálej rady OBSE. Bratislava, 10. január 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Potrebu efektívnejšieho využitia vzťahov medzi Slovenskom a Turkménskom nielen v politickej, ale aj obchodno-ekonomickej rovine vyzdvihol na návšteve Turkménska slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, stredoázijskú krajinu navštívil Lajčák v pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Počas návštevy Lajčák rokoval so svojím rezortným partnerom Rašidom Meredovom, s predsedníčkou turkménskeho parlamentu Gulšat Mammedovou a prijal ho aj prezident Gurbangul Berdimuhamedov. Zároveň Lajčák deklaroval záujem o rozšírenie aktivít OBSE v krajine.

Naša organizácia pôsobí v Turkmenistane už dve desaťročia. Za toto obdobie sme úspešne spolupracovali v mnohých oblastiach – v boji s nadnárodnými hrozbami, pri posilnení verejnej správy či sprostredkovaní obchodnej a dopravnej spolupráce. Venujeme sa aj témam, ako sú reforma médií, boj s domácim násilím, ale aj náboženská sloboda. Verím, že toto úspešné partnerstvo bude naďalej pokračovať,“ zdôraznil Lajčák. Zároveň ocenil Turkménske angažovanie sa v susednom Afganistane.

Slovenský minister zahraničia sa v Turkménsku stretol tiež s predstaviteľmi medzinárodných organizácií, ako aj občianskej spoločnosti. V stredu má následne navštíviť Tadžikistan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe