Aktualizované: Slovensko chce zmenu, hovorí Kiska a vo videu oznámil založenie novej strany

Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska oznámil založenie novej strany. Reprofoto: www.youtube.com.
  • aktualizované 3. apríla 16:25

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska oznámil založenie novej strany. „Slovensko chce zmenu. Tieto voľby sme vyhrali, teraz musíme vyhrať parlamentné voľby, preto založím politickú stranu. Chcem spojiť slušných a ochotných ľudí a zmeniť našu krajinu k lepšiemu,“ hovorí vo zverejnenom videu.

Ako dodáva Kiska, keďže prezident musí byť nadstranícky, tak všetky ďalšie informácie prezradí až po skončení jeho mandátu. Víťazka druhého kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová sa oficiálne stane prezidentkou Slovenskej republiky 15. júna.

Video videl aj premiér Pellegrini

Premiér Peter Pellegrini (podpredseda Smeru-SD) priznal, že ráno videl video, v ktorom Kiska oznámil založenie strany. Pellegrini podobne ako Sólymos upozorňuje, že byť lídrom politickej strany je o niečom inom, ako zastávať najvyššiu ústavnú funkciu. Podotkol, že premiér má iný program, než od utorka do štvrtka.

„Neviem si predstaviť, či on si uvedomuje, že byť lídrom strany, nedajbože premiérom, že to je absolútna zmena života. Skôr si myslím, že toto si musí tak vo vnútri vysvetliť. Sú to dva odlišné svety, ale nebránim nikomu, aby si svoje sny a túžby plnil,“ dodal Pellegrini.

Liberáli privítali novú stranu s rozpakmi

Strana Sloboda a Solidarita privíta novú politickú stranu prezidenta Kisku s rozpakmi.

„Už sme v minulosti povedali, že vstup Andreja Kisku do straníckej politiky má zmysel vtedy, ak posilní niektoré zo súčasných politických zoskupení. Ak, naopak, len rozmnoží počet politických subjektov, vidíme v tom problém, pretože nastane neželaný, ale očakávaný paradox. Demokratické strany, ktoré sa musia spojiť, aby odstavili od moci Smer-SD a extrémistov, budú medzi sebou zvádzať ešte väčší zápas o voliča,“ uviedli liberáli v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal hovorca SaS Róbert Buček.

Opozičná strana tvrdí, že z oznámenia sa nič nedozvedeli o myšlienkovom zameraní jeho strany. Podľa liberálov apeloval len na slušnosť a slušných ľudí, čo je dnes v móde.

Most-Híd verí, že voličov nestratí

Podľa podpredsedu Mosta-Híd Lászlóa Sólymosa môže Kiskova strana zamiešať karty na politickom trhu. „Neviem s kým ju založí, aká tá strana bude. Určite to však zamieša karty, nielen s nami. Ale veríme si, že budeme vedieť osloviť voličov, ktorí nás už volili,“ povedal ďalej minister životného prostredia.

Na Slovensku je to vôbec prvýkrát, že prezident po skončení mandátu aktívne vstúpi po straníckej politiky. „Pán Kiska má nejaký politický potenciál, ale funkcia prezidenta je diametrálne odlišná. Keď človek vstúpi do politického ringu ako predseda nejakej strany, to je o niečom inom,“ dodal Sólymos.

Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko si myslí že Kiska ide do ťažkého boja, ako každý, kto je predsedom politickej strany. Je to iné, ako byť v Prezidentskom paláci. Reagoval tak dnes predseda parlamentu Andrej Danko na to, že Kiska zakladá vlastnú politickú stranu.

„Beriem to ako fakt. Rozhodol sa, má svoju víziu. Každému šéfovi politickej strany hovorím, že je dôležité, aby mal transparentné financovanie, vnútorné demokratické mechanizmy a aby v názve strany nemal svoje meno,“ dodal šéf parlamentu.

Róbert Fico mu zaželal „good luck“

Prezident Andrej Kiska je podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica jeden z najlenivejších politikov, akých stretol, a stranu zakladá len preto, aby sa dostal k moci a zamietol pod koberec svoje daňové a pozemkové podvody. Uviedol to vo videu zverejnenom na facebooku.

„Rozhodnutie pána prezidenta vítam a osobne sa z neho aj teším. Napravo od stredu totiž prichádza nový kohút a na tom malom pravicovom smetisku sa budú musieť viacerí pomestiť,“ povedal Fico.

Najpodstatnejšie podľa neho je, že Kiska nechce nič iné, len sa dostať k moci, aby pozametal pod koberec svoje daňové, pozemkové a bohvie ešte aké podvody. „Takže, pán Kiska, good luck (angl. veľa šťastia – pozn. redakcie),“ dodal na záver Fico.

Ponuka strany Spolu stále platí

Strana SPOLU-občianska demokracia rešpektuje rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku založiť vlastnú politickú stranu. Ich záujem spolupracovať trvá.

„Naším cieľom je vymeniť súčasnú vládu. Jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je spájať sily tak, ako sme to reálne urobili v koalícii Progresívne Slovensko a SPOLU. Ukazuje sa, že voliči spojenie oceňujú a je to pre nás silný záväzok poctivo pracovať ďalej a lepšie,“ uviedla strana v stanovisku pre agentúru SITA, ktoré zaslala hovorkyňa Silvia Hudáčková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie Za ľudí - Kiskova politická strana