Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlajka, zástava, Európska únia
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
1. 05. 2018 15:38 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Slovensko je súčasťou Európskej únie už 14 rokov, pomocou eurofondov znížilo regionálne rozdiely

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) – Slovensko získalo z rozpočtu Európskej únie od svojho vstupu do tohto spoločenstva 1. mája 2004 do konca roku 2015 spolu vyše 18,6 mld. eur. Po odpočítaní príspevku do rozpočtu Únie čistá aktívna finančná pozícia SR voči EÚ dosiahla viac ako 12,1 mld. eur.

14 rokov od vstupu do EÚ

V predchádzajúcom programovom období 2007 – 2013 vyčerpala krajina z európskych fondov 11,25 mld. eur a podľa úspešnosti čerpania v rámci EÚ obsadila jedenáste miesto, informovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

V aktuálnom programovom období 2014 – 2020 môže Slovensko využiť z prostriedkov EÚ vrátane Programu rozvoja vidieka takmer 15,5 mld. eur. Ku koncu marca tohto roka využilo necelé dve miliardy eur, teda 12,5 %.

V utorok 1. mája uplynulo štrnásť rokov od vstupu SR do EÚ. „Členstvo v Európskej únii je pre Slovensko veľkým úspechom a verím, že všetci občania výhody tohto úspechu budú naplno využívať ešte mnoho ďalších rokov,“ uviedol pri tejto príležitosti vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Každý pocítil prínos členstva

„Za tých štrnásť rokov sa Európska únia postupne stala pevnou súčasťou života nás všetkých. Pozitívne prínosy členstva určite pocítil na vlastnej koži každý z nás, možno bez toho, aby si to vôbec uvedomil,“ poznamenal. Slovensko sa v rámci EÚ stalo súčasťou schengenského priestoru, prijalo spoločnú menu euro a jeho obyvatelia využívajú výhody voľného pohybu osôb, tovarov a služieb.

Význam politiky súdržnosti sa podľa Zastúpenia EK na Slovensku naplno prejavil v zmiernení dosahov globálnej hospodárskej a finančnej krízy na slovenskú ekonomiku, ktorej negatívny efekt by bol bez využitia finančnej podpory z fondov EÚ výrazne vyšší.

Zvýšil sa HDP

„Z hľadiska kvantifikovateľného sociálno-ekonomického vplyvu fondov EÚ väčšina hodnotení dospela k záveru, že politika súdržnosti na Slovensku ovplyvňuje rast hrubého domáceho produktu. V roku 2003 dosiahol HDP na obyvateľa 55 %, zatiaľ čo dnes je to 77 % priemeru EÚ. Štúdie ukazujú, že investície realizované prostredníctvom politiky súdržnosti predstavovali približne 25 % skutočnej konvergencie HDP a zvýšili HDP o 3,5 %,“ informovala vedúca tlačového a politického oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku Jana Cappello.

Investície z fondov EÚ podľa nej ovplyvnili konvergenčný proces slovenských regiónov a prispeli k zmierneniu regionálnych rozdielov v SR. Bez politiky súdržnosti by sa konvergenčný proces zastavil v šiestich z ôsmich regiónov Slovenska.

Odporúčané články

Odborník sa vyjadril k americkým clám, vyzýva EÚ na predloženie realistickej bilaterálnej zmluvy Európska únia čaká na výnimku od Trumpa, v opačnom prípade má pripravené kompenzačné clá

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.