Aktualizované: Konanie ruského diplomata je pre Kisku neakceptovateľné, Moskva reaguje na jeho vyhostenie

Andrej Kiska, Peter Pellegrini
Zľava: Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a premiér Peter Pellegrini Foto: koláž WBN
  • aktualizované: 5. decembra 20:05

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska považuje za prirodzené, že bez odkladu vyhostíme zo Slovenska špióna cudzieho štátu, ktorý koná proti záujmom našej krajiny. Uvádza sa to v jeho stanovisku k vyhosteniu ruského diplomata, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca prezidenta Roman Krpelan.

„O to viac, ak takýto človek a štát, ktorý ho vyslal, zneužívajú diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva. Takéto konanie považujem za neakceptovateľné a porušenie priateľských vzťahov medzi štátmi. Dlhodobo upozorňujem, že Slovensko je cieľom takýchto aktivít, o čom ma utvrdzujú aj správy kompetentných slovenských orgánov. Som rád, že to, čo je v iných krajinách v podobných prípadoch pomerne štandardným postupom, sa konečne deje aj u nás. V týchto rozhodnutiach má vláda Slovenskej republiky moju úplnú podporu,“ uvádza sa ďalej v stanovisku prezidenta Kisku.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí považuje vyhostenie ruského diplomata zo Slovenska za nepriateľský krok a bude reagovať na základe zásady reciprocity. Stanovisko ruského ministerstva cituje ruský portál ria.ru.

Na základe informácií Vojenského spravodajstva Slovensko 22. novembra vyhostilo diplomatického pracovníka úradu pridelenca obrany Veľvyslanectva Ruskej federácie. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini s tým, že tento pracovník bol vyhlásený za personu non grata.

„Vykonával rozviedne aktivity voči záujmom Slovenskej republiky a NATO a jeho konanie ako diplomatického pracovníka bolo v rozpore s Viedenským dohovorom a jeho ďalšie pôsobenie na území bolo nežiaduce,“ povedal v stredu premiér. Táto osoba opustila Slovensko do 48 hodín od požiadania, teda bola vyhostená.

Premiér dodal, že naša orientácia je jasná – proeurópska a proatlantická, s Ruskom máme štandardné vzťahy a vyhostili sme ho slušne. Reakcia Moskvy bola podľa neho štandardná, keďže takéto veci sa dejú aj inde. Informovali sme o tom aj našich spojencov. Bližšie túto skutočnosť Pellegrini komentovať nemohol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaPeter Pellegrini