Slovensko sa nachádza v „dátovom pekle“ a prevláda britský variant koronavírusu (video)

PREZIDENTKA: Prijala expertov na COVID 19
Virológ Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Boris Klempa (vľavo) a prezidentka SR Zuzana Čaputová (vpravo) počas tlačovej konferencie prezidentky SR po stretnutí s expertmi v súvislosti s aktuálnou epidemickou situáciou s COVID-19. Bratislava, 16. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Matematik Richard Kollár po rokovaní v prezidentskom paláci upozornil, že analytikom chýbajú kľúčové dáta o epidemickom stave, a to napríklad o veku pacientov, efektivite trasovania, tiež o tom, kde sa ľudia nakazili alebo či je bezpečné chodiť do obchodu a MHD.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa Kollára je Slovensko „v dátovom pekle“, keďže bez dát nie je jasné, či Slovensko čaká ďalšia vlna pandémie.

Virológ Boris Klempa konštatoval, že britský variant koronavírusu na Slovensku prevláda a ešte bude stúpať. Pri brazílskom a juhoafrickom variante vníma vyššiu pravdepodobnosť reinfekcie a menšiu účinnosť vakcíny. Podotkol, že juhoafrická mutácia sa mohla na Slovensku rozšíriť. Tento variant sa potvrdil napríklad v susednom Rakúsku.

Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s odborníkmi konštatovala, že pandemická situácia na Slovensku je mimoriadne závažná. Vo svojom príhovore na úvod poukázala na to, že Slovensko v utorok prekročilo hranicu 6-tisíc úmrtí na koronavírus.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Klemparichard-kollar