Slovensko a Ukrajina budú naďalej prepravovať plyn na západ, do platnosti vstúpia nové podmienky

Plynovod Vojany Užžhorod
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík.

BRATISLAVA 22. júla (WebNoviny.sk) – Slovensko a Ukrajina budú patriť medzi významných prepravcov zemného plynu z Ruska do Európskej únie (EÚ) aj po roku 2019. Myslí si to ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška.

„Lídri EÚ opätovne potvrdili strategickú úlohu Ukrajiny pri preprave plynu z Ruska do Európy. Chcem podčiarknuť pri preprave plynu aj strategickú úlohu Slovenska, pretože aj Slovenská republika je tranzitnou krajinou. Slovensko nás podporuje v zachovaní nášho postavenia pri tranzite plynu,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii Muška.

Rokovania o preprave plynu

Pred niekoľkými dňami rokovala ukrajinská a ruská strana s predstaviteľmi EÚ o budúcnosti prepravy plynu z Ruska cez Ukrajinu a cez Slovensko ďalej na západ.

„Rokovali sme aj so slovenským eurokomisárom Marošom Šefčovičom o preprave plynu po roku 2019. Rokovania boli dostatočne pozitívne. Dúfame, že sa dostaneme k pozitívnemu výsledku. Sú na to všetky predpoklady,“ dodal Muška.

V súčasnosti podľa neho rokuje Ukrajina s ruskou stranou o nových podmienkach prepravy zemného plynu, ktoré by mali platiť po roku 2019, keď aktuálne platné v budúcom roku skončia „Objemy prepravy plynu, pravidlá a ceny plynu musia mať európske štandardy,“ zdôraznil Muška.

Výstavba plynovodu môže zhoršiť vojnový stav

Ukrajina naďalej deklaruje, že spoločne so Slovenskom je proti politickému rozhodnutiu podporiť plynovodný projekt Nord Stream 2.

„Plynovod Nord Stream 2 podkopáva energetickú bezpečnosť v Európe. Výstavba tohto plynovodu môže zhoršiť vojnový stav, ktorý je v súčasnosti medzi Ukrajinou a Ruskom. V terajšej dobe sa totiž nedá vyvinúť väčšia vojenská aktivita, pokiaľ funguje preprava plynu do Európy cez Ukrajinu,“ konštatoval Muška s tým, že plynovodný projekt Nord Stream 2 porušuje navyše tretí energetický európsky balík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom