Aktualizované: Slovenská K4 získala bronz na svetovom šampionáte a vybojovala aj olympijské miestenku

Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek
Štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek po finálovej jazde na svetovom šampionáte v Szegede. Szeged, 25. august 2019. Foto: Tamas Kovacs/MTI via AP.
  • aktualizované 25. augusta 17:13

Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek obsadil vďaka výbornému finišu vo finále na olympijskej 500 m trati na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede 3. miesto za favorizovanými Nemeckom a Španielskom a štyri stotiny sekundy pred Ruskom.

Štyri miestenky do Tokia

Spomenuté kvarteto vybojovalo pre Slovensko ďalšie štyri miestenky do Tokia, v sobotu sa to podarilo Petrovi Gellemu v K1 na 1000 m. Pre slovenskú výpravu je to druhá medaila na šampionáte a opäť bronzová, ktorú získal aj štvorkajak na 1000 m.

„Bol by som spokojný aj so šiestym či siedmym miestom. Do poslednej chvíle sme nevedeli, že sme tretí. V závere som sa pozrel vedľa seba a videl som ďalšie dve lode na našej úrovni. Hovoril som si, že olympiádu máme zabezpečenú, ale našťastie nám to stačilo aj na bronz,“ povedal 37-ročný Vlček, ktorého doplnil mladší Botek: „Oproti semifinále nám lepšie vyšiel štart. Dvesto metrov pred cieľom sme sa všetci pohli, ako sme chceli, ale vo finiši to bolo veľmi vyrovnané, tak som si nebol istý, na akej pozícii sme skončili. Napokon sme boli tretí a dali sme darček k narodeninám Samovi Balážovi.“

Mládková nemala dosť síl vo finiši

V dopoludňajšom B-finále disciplíny K1 500 m obsadila Ivana Mládková druhé miesto a celkovo sa zaradila na jedenástu pozíciu. Po polovici trate dokonca viedla, ale v záverečnom finiši nemala dostatok síl a na víťaznú Poľku Justynu Iskrzycku stratila 1,07 s. Skúsená 34-ročná kajakárka sa rozlúčila so Szegedom bez účasti v A-finále, ale v dejisku šampionátu bojovala s chorobou.

Kanoista Matej Rusnák skončil piaty v B-finále na kilometrovej trati. Slovenský reprezentant mal dobrý štart, úvodných 250 metrov zvládol najlepšie zo všetkých. V ďalšej fáze pretekov však klesol poradím a za prvým Ukrajincom Pavlom Altuchovom zaostal o 3,75 s, čo mu stačilo na konečnú štrnástu priečku.

Dvojkajaku nevyšla jazda v B-finále

Dvojkaku v zložení Ákos Gacsal, Gábor Jakubík nevyšla jazda v B-finále na olympijskej kilometrovej trati. Slovenská dvojica od začiatku strácala na najlepších a do cieľa prišla deviata s mankom viac ako desiatich sekúnd na dánske duo Rene Holten Poulsen, Morten Graversen. V celkovom hodnotení sa Gacsal s Jakubíkom zaradili na osemnáste miesto.

Slovenské účinkovanie v Szegede zakončila kajakárka Mariana Petrušová 8. miestom na 5000 m, za víťaznou domácou Dórou Bodonyiovou zaostala o 36,52 s.

„Momentálne som smutná, ale nie je to až také zlé. Odtrpela som si to, preteky ma strašne boleli. Cítila som väčšiu konkurenciu ako na Európskych hrách v Minsku, kde som získala bronz. Mala som preteky dobre rozbehnuté, ale potom mi súperky ušli. Získala som ďalšie skúsenosti a každý štart na päťkilometrovej trati ma neprestáva prekvapovať,“ uviedla 19-ročná rodáčka z Komárna.