Smer nechce mimoriadnu schôdzu, opozícia sa nevzdáva

černák and sudy and spis
Foto: SITA/Jozef Habočík

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Smer-SD nepodporí v stredu program mimoriadnej schôdze parlamentu. Keďže má v NR SR väčšinu, schôdza nebude.

Ako povedal v utorok predseda NR SR Pavol Paška na tlačovej besede, konanie skupiny poslancov je legitímne, ale krajne nezodpovedné, pretože parlament bude už nasledujúci týždeň hovoriť o štátnom rozpočte na rok 2013.

„Je pred nami maratón rokovaní o súvisiacich normách,“ konštatoval. Paška upozornil, že skupina poslancov nepovažovala za potrebné komunikovať s vedením NR SR a spoločne hľadať termín pre rokovanie o takej závažnej téme ako je stav justície.

Bol prekvapený, že je to iniciatíva len úzkej skupiny opozície. To, že nepovažovali za slušné komunikovať s predsedom NR SR, je prejav ich politickej kultúry, ale to, že nie je do toho zapojená ani celá opozícia, je podľa Pašku prejav neschopnosti opozície.

Šéf parlamentu nemá problém bod, o ktorom sa malo rokovať v stredu, zaradiť na záver parlamentnej schôdze, ktorá sa začne 27. novembra. Paška očakáva, že po tom, čo nebude schválený program schôdze, opozícia navrhne vysloviť v parlamente návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi.

Video: Smer-SD program mimoriadnej schôdze nepodporí

Predsedovia troch opozičných strán, ktoré stoja za zvolaním mimoriadnej schôdze parlamentu, sa podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša stretnú v stredu napoludnie a navrhnú postup, ktorý znemožní vedeniu NR SR vyšmyknúť sa z debaty o stave justície.

Ako povedal Frešo v utorok pre agentúru SITA, každý vie, že justícia nie je v poriadku, čoho jasným dôkazom je aj prípad bývalého prezidenta Michala Kováča. „Najsamozrejmejšou vecou je o tom debata v parlamente. Výhovorky o iných dôležitejších problémoch neobstoja, preto či sa to Paškovi páči alebo nepáči, diskusia o justícii bude,“ vyhlásil Frešo.

Mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by poslanci mali diskutovať o stave v justícii, zvolal predseda Národnej rady SR Pavol Paška na stredu 14. novembra so začiatkom o 13:00. Zvolanie mimoriadnej schôdze iniciovali opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd.

Tomáš borec
Foto: SITA/Diana Černáková

Mimoriadna schôdza je politikárčením, myslí si minister spravodlivosti

Mimoriadnu schôdzu parlamentu na podnet opozície, ktorá na nej chce diskutovať o stave v justícii a jej klesajúcej dôveryhodnosti, považuje minister spravodlivosti Tomáš Borec za politický folklór.

„Téma justície je závažná a samozrejme treba o nej diskutovať, ale treba, aby sa o nej odborne diskutovalo,“ povedal Borec. Takej diskusii sa nebráni, ale na pôde parlamentu nie je v tejto chvíli podľa ministra čo riešiť.

„Chápem, že je to politikárčenie – proste potrebujú si niektoré strany nájsť nejakú agendu, ale naše ministerstvo tieto problémy rieši,“ vyhlásil Borec. Je ochotný predstúpiť pred novinárov a podrobne predstaviť všetky programové veci, na ktorých jeho rezort pracuje a ktoré pripravuje.

Podľa jeho slov ide o veci zásadného charakteru a nikto nemôže očakávať, že za šesť-sedem mesiacov možno pripraviť zásadné riešenie problematiky justície.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol PaškaTomáš Borec
Firmy a inštitúcie SMER-SD