Nespokojní zamestnanci justície pôjdu do ulíc

Kladivko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Odborári, ktorí zastupujú nespokojných zamestnancov v rezorte justície, zorganizujú 22. novembra protestný pochod ulicami Bratislavy, ktorý sa začne pred ministerstvom financií a skončí pred ministerstvom spravodlivosti.

Hlavným dôvodom je nespokojnosť s platovým ohodnotením zamestnancov justície, okrem toho chcú garanciu, že sa nebude v tomto stave prepúšťať.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec sa s ich zástupcami stretol minulý pondelok, napriek tomu chcú odborári štrajkovať. „Na stretnutí s ministrom sa nevyriešilo nič,“ zdôvodnila šéfka Odborového zväzu justície Marta Božková, prečo teraz plánujú protestné zhromaždenie. Zúčastniť by sa na ňom malo niekoľko stoviek ľudí. Väčšiu účasť neočakávajú, pretože zamestnanci si musia vybrať dovolenky.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec hovorí, že má pochopenie pre požiadavky Odborového zväzu justície v SR a rešpektuje právo odborárov vyjadrovať svoj názor aj formou protestného zhromaždenia. Protest odborárov môže podľa neho slúžiť ako vhodné upozornenie verejnosti na to, v akom stave zdedil ministerstvo.

Minister Borec sa snaží problém riešiť

Tomáš borec
Foto: SITA/Diana Černáková

Jednou z podstatných príčin súčasného nedostatku prostriedkov na akékoľvek zvyšovanie platov zamestnancov v justícii je fakt, že bývalá ministerka Žitňanská umožnila prijatie sto vyšších súdnych úradníkov bez toho, aby ich miesta boli akokoľvek finančne kryté. Ide o problém, ktorý teraz musí riešiť minister Borec v spolupráci s ministrom financií Petrom Kažimírom,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa MS SR Jana Zlatohlávková.

Napriek tomu Borec vyvíja maximálne úsilie, aby nedošlo k prepúšťaniu zamestnancov, aby sa určite neznižovali ich mzdy a aby sa, naopak, vytvorili predpoklady pre postupné zlepšenie ich situácie. Aj o týchto témach minister Borec diskutoval so zástupcami odborárov na spomínanom stretnutí. Obe strany sa vtedy dohodli na tom, že budú pokračovať v rokovaniach a spoločne hľadať riešenia.

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa parlamentu Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) argumentuje tým, že prípadné zvyšovanie platov v justícii bude závisieť od sily, akú bude mať rezort spravodlivosti pri vyjednávaní s rezortom financií o svojom rozpočte. Podľa jej slov boli aj peniaze na nových súdnych úradníkov, ktorých prijali za jej éry.

Ich práca je nedocenená a dehonestujúca

černák and sudy and spis
Foto: SITA/Jozef Habočík

Vyšších súdnych úradníkov justícia potrebuje, my sme kryli zdroje na nich z úspor z balíčka sudcovských platov,“ vysvetlila Žitňanská. Keď bola ministerkou, tak skončila možnosť vyplácať sudcom odmeny z usporených mzdových prostriedkov sudcov. Tieto peniaze preto mali slúžiť na platy nových súdnych úradníkov. Žitňanská pripomína, že ich prijali preto, lebo súdna rada nepridelila sudcov na niektoré súdy.

Odborový zväz justície vyhlásil štrajkovú pohotovosť už 2. decembra 2011 a potvrdil ju v máji tohto roka na svojej konferencii v Omšení. Hlavným dôvodom je nespokojnosť s platovým ohodnotením zamestnancov justície. Podľa Božkovej má asistentka senátu, ktorá je pravou rukou sudcu, 350 eur, tajomníčka 480 eur v čistom mesačne. Vyšší súdny úradník, mediačný a probačný úradník, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, dostávajú 500 eur v čistom.

Ich práca je nedocenená, pričom práca vyššieho súdneho úradníka a mediačného a probačného úradníka je často dehonestovaná,“ dodala Božková. Písomné požiadavky poslali na ministerstvo 24. októbra a v otvorenom liste, adresovanom ministrovi spravodlivosti, uviedli aj možné riešenia na šetrenie finančných prostriedkov v justícii.

V rezorte ministerstva spravodlivosti pracuje približne 4 500 zamestnancov okrem sudcov, z toho je približne 2 500 ľudí v odboroch a prípadnú účasť v ostrom štrajku po 48-hodinovom prieskume zatiaľ potvrdilo približne 1 500 zamestnancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáTomáš Borec
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR