Smer od trestov pre liečiteľov ustúpil, proti bol aj Borec

Liečiteľstvo
liečiteľstvo Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD ustúpil od trestov pre liečiteľov. Poslanci Smeru-SD chceli pozmeňujúcim návrhom k novele Trestného zákona upraviť neoprávnený výkon regulovanej činnosti.

Liečitelia mohli stráviť vo väzení aj roky

Podľa návrhu kto za odmenu vykonáva činnosť, ktorej obsahom sú úkony, na ktorých vykonávanie osobitný predpis vyžaduje predpísané kvalifikačné predpoklady a ktorej výkon inak podlieha dohľadu podľa osobitného predpisu, napriek tomu, že nemá oprávnenie vyžadované osobitným predpisom, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

Poslanci Smeru-SD tiež navrhovali, aby sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky páchateľ potrestal, ak spácha takýto čin a získa ním väčší prospech. Ak získa značný prospech, hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov. Ak by však získal prospech veľkého rozsahu, potrestá sa páchateľ odňatím slobody na štyri až osem rokov. Zmeny iniciovala Slovenská lekárska komora, parlament ich neschválil.

Štát nevie, ktorý liečiteľ je v poriadku

Výhrady k pozmeňujúcemu návrhu prezentoval poslanec za SaS Martin Poliačik, podľa ktorého chce Smer zatvárať liečiteľov do basy. Poslanci Smeru-SD sa podľa neho okrem liečiteľov snažia kriminalizovať aj poradcov pri advokácii či finančných činnostiach. Jediným kritériom je, že za svoju činnosť poberajú odmenu.

Liečiteľstvo doteraz nemáme podľa Poliačika na Slovensku upravené v legislatíve. Mnohí však využívajú služby liečiteľov, mnohí zas tvrdia, že sú šarlatáni. „Nemáme systém akreditácií liečiteľov, vyhodnocovanie systému ich práce. Štát nevie povedať, ktorý liečiteľ je v poriadku, ktorý nie,“ upozornil Poliačik.

Podľa neho však aj dnes má štát páky na to, aby potrestal tých, ktorí spôsobia svojím konaním ujmu. SaS je podľa Poliačika za to, aby sme postavenie liečiteľov vyriešili ako v zahraničí, kde existujú cechy liečiteľov, ktoré vydávajú certifikáty pre prax.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec nepovažoval za vhodné, aby sa pozmeňujúci návrh schválil a súhlasil s jeho zamietnutím. Samotnú novelu Trestného zákona poslanci schválili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin PoliačikTomáš Borec
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD