Smolensk: V pilotnej kabíne bol aj šéf letectva

Smolensk
Smolensk Foto: SITA/AP

VARŠAVA 25. mája (WEBNOVINY) – V kokpite poľského vládneho lietadla, ktoré havarovalo pri ruskom Smolensku, bol okrem pilotov a letušiek aj veliteľ leteckých síl poľskej armády Andrzej Blasik. V utorok to oznámil poľský vyšetrovateľ Edmund Klich, ktorý je členom medzinárodnej komisie vyšetrujúcej haváriu poľského vládneho špeciálu. Odhalil tak tajomstvo, ktoré už týždne zamestnáva poľské médiá – kto boli ľudia, ktorí sa krátko pred haváriou nachádzali v kokpite lietadla.

Niektoré médiá prinášali špekulácie, že havária lietadla, pri ktorej zahynul bývalý poľský prezident Lech Kaczyński a ďalších 95 ľudí, mohla byť niekým úmyselne spôsobená, napríklad ruskou tajnou službou.

Nepopieram, že v kokpite bola až do poslednej minúty piata osoba. A viem aj to, kto to bol. Áno, bol to generál Blasik,“ vyhlásil Klich v rozhovore pre poľskú spravodajskú televíziu TVN. Poprel však dohady, že by Blasik tlačil na pilotov, aby aj napriek nepriaznivému počasiu pristáli. „Nebolo tam žiadne vyjadrenie naznačujúce akýkoľvek priamy tlak, napríklad že by povedal ´musíme pristáť´, alebo niečo podobné. Na žiadne také vyjadrenie si nespomínam,“ povedal poľský vyšetrovateľ, ktorý podrobne študoval čierne skrinky havarovaného lietadla.

Potvrdil aj to, že v kokpite bola krátko pred haváriou ešte ďalšia osoba spomedzi pasažierov. Tento človek sa však len pýtal pilotov, či lietadlo mešká a ešte pred haváriou kokpit opustil.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lech Kaczynski