Sneženie komplikuje dopravu, hasiči zasahovali pri nehodách

Kamión, nehoda, sneh
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Pre sneženie a zlú poveternostnú situáciu najmä na západnom Slovensku zasahovali hasiči od utorňajšieho rána pri siedmich dopravných nehodách. V Bratislavskom kraji boli vyslaní na diaľnicu D2 smerom na Rajku, kde sa zrazili dva kamióny a momentálne zasahujú pri nehode troch nákladných áut na 68. km D2. Na Devínskej ceste v Bratislave odstraňovali spadnutý strom na ceste.

Ďalšia nehoda skomplikovala dopravu v hlavnom meste smerom k hraniciam s Maďarskom. Krátko po 13:00 sa v blízkosti čerpacej stanice na Bratskej ulici v bratislavskej Petržalke zrazili dve nákladné autá. Úsek je neprejazdný až po hraničný priechod s Maďarskou republikou. Premávku riadia policajti.

Obrazom: Bratislavské ulice pokryl sneh

Vodičov žiadajú, aby rešpektovali ich pokyny a ak je to možné, aby sa danému úseku vyhli. Ako upozornil bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, vodičov nákladných áut, ktorí smerujú z diaľnice D1 a D2 do Maďarska, zároveň žiadajú, aby vozidlá odstavili na odstavných plochách ešte pred vjazdom do hlavného mesta.

V Trnavskom kraji boli pri troch nehodách. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, v okrese Senica sa zrazili tri kamióny, v smere zo Skalice do Senice skončil kamión v priekope a na D1 z Piešťan smerom na Hornú Stredu narazilo auto do zvodidiel. V Nitrianskom kraji pri Vrábľoch v smere na Veľký Lapáš sa zrazil kamión s osobným autom a nákladné auto s osobným sa zrazilo aj na Nitrianskej ulici v Nových Zámkoch.

Bratislavské ulice pokryl sneh
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Bratislavská MHD má meškanie

Zjazdnosť ciest, chodníkov, námestí a priechodov pre chodcov v Bratislave zabezpečuje 54 sypačov a 89 pracovníkov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová, v pondelok o 18:40 vydali príkaz na posyp kopcovitých terénov, ako sú cesty na Kamzík, Dlhé Diely, do Lamača, na Kramáre, a to najmä pre zľadovatený povrch vozoviek.

V utorok ráno od 07:00 začali s posypom kopcovitých terénov, mostov a nadjazdov v Petržalke. Následne pre pretrvávajúce sneženie nariadili v utorok o 7:30 celomestský posyp, ktorý trvá, podotkla Skokanová.

Dispečing oddelenia správy komunikácií Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava monitoruje stav ciest a reaguje na každú vzniknutú situáciu. Doprava nie je nikde vylúčená. „Komunikácie sú zasnežené a z tohto dôvodu vodiči jazdia opatrnejšie a so zvýšenou obozretnosťou. Mestská hromadná doprava mešká od 10 minút a v niektorých oblastiach približne 20 minút,“ informovala hovorkyňa dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová.

Sneh komplikuje v Bratislave dopravu, MHD mešká aj 30 minút
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Povrch vozoviek je vlhký

Všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest na území SR sú zjazdné, informuje Slovenská správa ciest. Povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký. Cesty I., II. a III. triedy na území SR sú zjazdné. Povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Na cestách vo vyššie položených lokalitách stredného, východného Slovenska a na západnom Slovensku je vozovka miestami pokrytá kašovitým, prípadne utlačeným snehom v hrúbke 1-3 centimetre.

Horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký, miestami mokrý. Zľadovatený sneh do jedného centimetra sa miestami nachádza na priechodoch Vernár a Podspády. Utlačený sneh do 3 centimetrov sa nachádza na horských priechodoch Vrchslatina, Cukmantel, Huty, Látky-Prašivá, Veľké Pole, Makov.

Bratislavské ulice pokryl sneh
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Na horskom priechode Besník sa tvoria snehové jazyky

Správa z Českej republiky – cesta I/56 Staré Hamry – Ostratice je pre nákladnú dopravu neprejazdná (na SR – hraničné priechody Klokočov a Makov). Úsek cesty – III/06329 Dunajská Streda-Trhová Hradská je ťažko prejazdný.

Pozor na zľadovatený sneh s hrúbkou do 5 -10 centimetrov na cestách I/75 na úseku Sládkovičovo – odbočka na Váhovce, I/75A Gáň – Galanta-Samsung, II/561 v okrese Galanta, 507 v okrese Galanta a Trnava, II/ 510 v okrese Trnava, II/561 hranica okresov NR/SA – Nitra a II/561 Trstice – Veľký Meder a na cestách III. triedy v okresoch Galanta, a s hrúbkou do 1 centimetra na cestách I/67 Podspády – Tatranská Javorina, III/067029 Podspády – Jurgów, štátna hranica.

Na horskom priechode Besník na ceste I/66 pre silný vietor sa tvoria snehové jazyky. Miestami utlačený sneh 4-5 centimetrov je na cestách II. a III. triedy v Novozámockom a Komárňanskom okrese. Horský priechod Šútovce je uzatvorený pre vozidlá dlhšie ako desať metrov a Zbojská pre vozidlá nad 3,5 tony Cesta I/64 Nitrianske Pravno – Fačkovské sedlo je uzatvorená pre vozidlá dlhšie ako desať metrov. Na ceste I/14 v okrese Turčianske Teplice a na horský priechod Šturec hrozí padanie skál na vozovku.

Bratislavské ulice pokryl sneh
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom