SNS má podľa Sulíka rýchlejší nástup v kauzách ako Smer-SD, Danko reagoval aj na únos Vietnamca

Danko, Sulík
Zľava: Predseda strany SNS Andrej Danko a predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – Ak sa preukáže, že Vietnam oklamal Slovensko, Slovenská národná strana (SNS) bude žiadať veľvyslanca SR vo Vietname, aby sa vrátil domov na Slovensko. Vyhlásil to v sobotňajšej rozhlasovej relácii RTVS Sobotné dialógy predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

Únos Vietnamca slovenským špeciálom

Danko reagoval na medializované informácie o únose vietnamského občana z Nemecka údajne cez Slovensko s použitím slovenského vládneho špeciálu. „Ak by sa to dialo, je to nehorázne, ak by si to niekto dovolil, musí zhniť v base,“ povedal.

Ako uviedol, SNS od začiatku, od zverejnenia podozrenia, vyzýva vládu a ministerstvo vnútra, aby boli súčinní s nemeckými orgánmi. Danko informoval, že požiadal štátneho tajomníka rezortu diplomacie za SNS Lukáša Parízeka, aby bolo ministerstvo v kontakte s veľvyslancom Vietnamskej republiky na Slovensku.

„Je veľmi dôležité poskytnúť všetky technické a iné informácie, aby sa Slovensko zbavilo tohto podozrenia,“ povedal Danko s tým, že Slovensko by nemalo mať poškodené meno v zahraničí. „Nepodliehajme nepotvrdeným informáciám,“ dodal. Danko vyhlásil, že vylučuje spoluprácu Slovenska na tomto únose.

Líder opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík sa domnieva, že je vylúčené, aby slovenská vláda nevedela, ak bol spomínaný vietnamský občan na palube vládneho špeciálu.

„Všetko naznačuje tomu, že na palube bol,“ povedal Sulík. Sulík považuje za nehoráznosť, ak naša spriatelená krajina Nemecko rieši niekomu azyl a a my by sme spolupracovali na únose s vietnamskou tajnou službou. Dnes má Slovensko podľa neho nie veľmi dobré meno v zahraničí.

Zneužívanie dotácií v pôdohospodárstve

Predseda SNS odmieta, že za problémy so zneužívaním agrodotácií môže ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. „Problém s dotáciami na Slovensku je odkedy dotácie bežia,“ povedal Danko, ktorý si uvedomuje potrebu rozvoja kontrolných systémov.

Povedal, že ak exposlankyňa Smeru-SD Ľubica Rošková klamala a podvádzala pri prijímaní dotácií, bude za to niesť zodpovednosť. Podľa neho ale za to nie je zodpovedná Matečná, ona je povinná vytvárať kontrolné mechanizmy.

„Matečná sa stretla s farmármi, je záujem riešiť problematiku, je znalá problematiky,“ uviedol s tým, že mu je ľúto, že sa téma Roškovej zneužila voči Matečnej. Sulík si myslí, že v čase keď Matečná bola šéfkou Slovenského pozemkového fondu, sa tam diali veľké podvody.

„Matečná plne zapadá do SNS. SNS má rýchlejší nástup v kauzách a rozkrádačkách, ako mal Smer-SD v 2006,“ povedal Sulík. Voči tomu sa Danko ostro ohradil s tým, že Sulík klame. Danko poukázal na Jarmilu Halgašovú, ktorá je tímlíderkou SaS pre pôdohospodárstvo, s ktorou SaS o kvalite potravín podľa Danka klamali, keď zosmiešňovali dvojitú kvalitu potravín.

Danko reagoval aj na nového náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka, kvôli ktorého nominácií na túto pozíciu ohlásil svoj odchod z armády generálporučík Pavol Macko. „Daniela Zmeka nepoznám,“ vyhlásil. Uviedol, že voľba náčelníka generálneho štábu má vždy rôzne podoby. Podľa neho však Zmeko spĺňa všetky zákonné predpoklady.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoĽubica RoškováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDSNS Slovenská národná strana