Sopka Sinabung vybuchla, chrlila popol a lávu

Sopka Sinabung
Sopka Sinabung vysoká 2600 metrov v okrese Karo spala štyri storočia a v auguste 2010 sa prebrala k životu. Foto: SITA/AP

JAKARTA 21. mája (WebNoviny.sk) – Sopka Sinabung na západe Indonézie v sobotu chrlila mračná horúceho popola, ktoré spôsobili smrť troch dedinčanov a zranili ďalších štyroch obyvateľov vidieka. Informoval o tom hovorca indonézskeho Národného úradu pre riešenie následkov katastrof.

Vulkán Sinabung na ostrove Sumatra vystreľoval sopečný popol k oblohe do výšky troch kilometrov. Popol s lávou prúdili dolu svahmi sopky a valili sa smerom na západ, až do rieky.

Sopka vysoká 2600 metrov v okrese Karo spala štyri storočia a v auguste 2010 sa prebrala k životu – usmrtila dvoch ľudí a donútila 30.000 obyvateľov ujsť z jej okolia. Erupcia sopky vo februári 2014 zabila 16 ľudí. Všetky obete sobotňajšieho výbuchu pracovali na svojich farmách v dedine Gamber, približne štyri kilometre od svahu sopky, teda v nebezpečnej oblasti.

Sinabung patrí k vyše 120 aktívnym sopkám v Indonézii, ktorá je náchylná na seizmické otrasy a sopečné erupcie, keďže sa nachádza v tichomorskom Ohnivom kruhu. Je to vlastne oblúk tvorený sopkami a zlomovými líniami okolo základne Tichého oceánu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom