Španielska vláda dala prezidentovi Puigdemontovi ultimátum

Katalánsko
Katalánskeho prezidenta čaká dôležité rozhodnutie, ktoré určí smerovanie separatistického regiónu snažiaceho sa odtrhnúť od Španielska. 15. októbra 2017 Foto: SITA/AP

BARCELONA 15. októbra (WebNoviny.sk) — Katalánskeho prezidenta čaká dôležité rozhodnutie, ktoré určí smerovanie separatistického regiónu snažiaceho sa odtrhnúť od Španielska.

Španielska vláda dala prezidentovi Carlesovi Puigdemontovi ultimátum, aby sa do pondelka rána jasne vyjadril, či počas tohto týždňa vlastne vyhlásil nezávislosť, alebo nie.

Puigdemont v utorok povedal katalánskym poslancom povedal, že „akceptuje“ mandát na vyhlásenie nezávislosti na základe výsledkov referenda, ktoré sa konalo 1. októbra, ale napriek tomu to zatiaľ nespraví, pretože chce dať poslednú šancu otvoreným rokovaniam so Španielskom.

Ak v pondelok Puigdemont odpovie Madridu „áno“, tak mu dá španielska vláda čas do štvrtka, aby toto rozhodnutie odvolal, inak dočasne zruší Katalánsku autonómiu. Pokiaľ povie „nie“, bude čeliť odporu radikálov v separatistickom tábore, ktorí by následne mohli zvrhnúť jeho vládu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carles Puigdemont