Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úplatok, lekár
Foto: ilustračné, Thinkstock.
19. 02. 2018 10:44 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Spoločnosť všeobecných lekárov žiada dobrovoľné zavedenie eZdravia a viac financií do ambulancií

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) – Výbor Slovenskej spoločnosti všeobecných praktických lekárov (SSVPL) vyzýva k zjednoteniu všetkých ambulantných lekárov. Vyplýva to zo záverov víkendového zasadnutia. Výbor podľa zverejnených informácií žiada elektronizovať zdravotníctvo na báze dobrovoľnosti a postupnosti, aby neboli vyháňaní lekári dôchodcovia z ordinácií.

„Stovky lekárov nemá kto nahradiť a koniec ich ambulancií bezprostredne ohrozí zdravotnú starostlivosť. Preto výbor vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR zastaviť a prehodnotiť neefektívnu elektronizáciu v terajšej podobe, ktorá súčasne ohrozuje aj diskrétnosť informácií o zdravotnom stave pacientov. Pre praktickú realizáciu eZdravia odporúča zabezpečiť priame pripojenie poskytovateľov do eZdravia cez portál Národného centra zdravotníckych informácií,“ objasnil výbor v stanovisku.

Nedofinancované ambulancie lekárov

Zároveň podporuje rokovania Zväzu ambulantných poskytovateľov s Národným centrom zdravotníckych informácií o zmluvnom zakotvení podmienok priameho pripojenia tak, aby boli pokryté náklady eZdravia v ambulanciách.

Výbor poukazuje aj na nedofinancovanie ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých (VLD) oproti iným segmentom. Ako vysvetlil, na ambulanciu VLD s 1 700 dospelými pacientmi ide v súčasnosti mesačne o 1 000 eur menej ako na priemernú ambulanciu všeobecného lekára pre deti a dorast s tisíc deťmi.

Problémové prehliadky mŕtvych tiel

Problémové sú podľa všeobecných lekárov aj prehliadky mŕtvych tiel. „Prehliadka zosnulého má minimálnu nákladovú cenu 60 eur. Pre bežného lekára znamená táto veľmi náročná činnosť nezaplatenú prácu vykonávanú po pracovnej dobe z donútenia. Ak by štát vyčlenil na túto službu dostatok zdrojov, nikdy by nevznikol problém s prehliadkami zosnulých. Za situácie ak nebudú lekárom pokryté náklady prehliadok zosnulých, nevieme garantovať spoluprácu VLD. Lekári sa oprávnene búria proti nútenej, nezaplatenej práci,“ upozornil výbor.

Spoločnosť všeobecných lekárov vyzýva ministerstvo postaviť sa za zlepšenie financovania praxí všeobecných lekárov tak, aby boli pokryté náklady poskytovania kvalitnej primárnej zdravotnej starostlivosti. „Vieme sa zaručiť, že takúto podporu ministerstva budeme vedieť pretaviť do reštartu dobrých vzťahov v celom zdravotnom systéme, čo umožní zvýšiť dostupnosť a kvalitu starostlivosti o pacientov,“ uzavrel výbor.

Odporúčané články

Univerzitná nemocnica v Košiciach vydala zákaz návštev, dôvodom je zvýšená chrobnosť Národný onkologický ústav zakázal návštevy pacientov, dôvodom je rozšírená chrípková epidémia

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.