Spotrebiteľské ceny na Slovensku stúpli, tempo zvoľnili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
Lieky
Foto: Shutterstock

Analytici vidia nižšiu infláciu

Podľa analytikov bude inflácia naďalej v porovnaní s vlaňajškom nižšia. „V apríli a máji ešte môžeme očakávať mierne zrýchlenie medziročného rastu cien potravín, ktoré však bude mať najmä štatistický charakter vplyvom bázického efektu. Medziročný rast cien potravín by následne mal začať spomaľovať,“ konštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Naopak, ceny pohonných látok by mali v apríli opäť klesať pre vývoj na svetových trhoch.

Oslabený dopyt tak zrejme nebude ceny tlačiť vyššie ešte niekoľko mesiacov. „Mierne zrýchľovanie dopytovej inflácie očakávame najskôr v závere roka, pravdepodobne až v budúcom roku, avšak len v prípade robustnejšieho a dlhodobejšieho zotavenia spotrebiteľského dopytu,“ dodal Koršňák.

Podľa Martina Baláža zo Slovenskej sporiteľne by tak mohla marcová inflácia dosiahnuť okolo 2 %. „Očakávame, že inflácia bude aj v nasledujúcich mesiacoch výrazne nižšia než pred rokom, pričom za celý rok by mohla dosiahnuť hodnotu okolo 2,5%,“ tvrdí.

BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Medziročná dynamika inflácie sa naďalej spomaľuje.

Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž v marci rástli ceny podľa národnej metodiky na medziročnej báze o 1,9 %, kým vo februári stúpli o 2,2 %.

V priemere za prvé tri mesiace tohto roka tak spotrebiteľské ceny stúpli o 2,2 %. V medzimesačnom porovnaní ceny v marci oproti februáru mierne stúpli o 0,1 %, kým vo februári v porovnaní s januárom stagnovali.

Na medziročnej báze rástli podľa štatistikov najrýchlejšie ceny za vzdelávanie o 6,8 %, zdravie o 4,1 % a potraviny a nealkoholické nápoje a rozličné tovary a služby zhodne o 3,5 %.

Zdraželi však aj hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,6 %, alkoholické nápoje a tabak a rekreácia a kultúra zhodne o 2 %, odevy a obuv o 1,6 %, poštové a telekomunikačné služby o 1,2 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 1 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,4 %. Klesli iba ceny v doprave o 0,7 %.

Medzimesačne vzrástli ceny za kultúru o 0,3 %, bývanie a energie, vzdelávanie a hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,2 %.

Oproti februáru zdražela aj doprava a rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %.

Naopak, klesli ceny za potraviny a nealkoholické nápoje o 0,2 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,1 %. Na februárovej úrovni zostali ceny za odevy a obuv, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu; zdravie a za poštové a telekomunikačné služby.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v marci spomalila z februárových 2,5 % na 1,9 %.

Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, taktiež spomalila z februárových 1,8 % na 1,4 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia 0,1 % a čistá inflácia predstavovala rovnako 0,1 %.

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien.

Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať