SR - Srbsko zatiaľ 1:1, bodovali Cibulková a Ivanovičová

Tenis
Pohľad na antukový dvorec počas úvodnej dvojhry zápasu Slovensko - Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Stav víkendového bratislavského stretnutia Slovensko – Srbsko o svetovú skupinu Pohára federácie 2012 tenisových reprezentačných družstiev žien je po sobotňajších dvojhrách 1:1, keď sa presadili jednotky oboch tímov Dominika Cibulková a Ana Ivanovičová.

Cibulkovej obrat z manka setu a brejku

O vstupný bod pre domáce sa na antuke vo vypredanej štvortisícovej Sibamac aréne NTC postarala Cibulková (28. v počítačovom poradí), ktorá zdolala nečakanú dvojku hostiek Bojanu Jovanovskú v ich premiérovom vzájomnom súboji za 138 minút 4:6, 6:3, 6:1. Povestne húževnatá Slovenka pritom prehrávala o set a brejk, ale od stavu 4:6, 2:3* (v druhej časti to bolo aj *0:2) si pripísala proti čerstvej držiteľke BNP Paribas Heart Award 6 gemov v rade.

Dominika cibulkova

Zverenkyňa Željka Krajana potom síce nevyužila dva brejkbaly na náskok 3:0 v rozhodujúcom dejstve, ale ako returnujúca dosiahla „poistku“ na 4:1 a v koncovke už mala dostatočne pevnú ruku.

Pri prvom mečbale poslala Srbka forhend do siete.

Devätnásťročná Jovanovská, 58. v počítačovom poradí, prekvapujúco dostala od kapitána Dejana Vraneša dôveru na úkor Jeleny Jankovičovej (8. v renkingu) a v ofenzívnom súboji obojstranne výbornej úrovne nesklamala. Napokon sa však naplno prejavili väčšie skúsenosti 21-ročnej Bratislavčanky i schopnosť stupňovať výkon a o niečo lepšie zvládať zlomové situácie.

Semifinalistka Roland Garros 2009 Cibulková má teraz vo Fede Cupe vyrovnanú štatistiku 13:13, z toho však vo dvojhre vysoko pozitívne skóre 12:6. Napredujúca Jovanovská, vo februári hlavná strojkyňa úspechu proti Kanaďankám, má fedcupovú bilanciu 4:3 (v singli 3:2).

Úvodná dvojhra zápasu Slovensko - Srbsko

Rozdielny tenis

Cibulková dala 4 esá proti jednému, na dvojchyby to bolo z jej pohľadu 4:3. Na „winnery“ mala hostiteľka prevahu 31:25 a zároveň urobila menej nevynútených chýb (50:60), pričom opticky sa nezdalo, že by obe aktérky napriek riskantnému prístupu zbytočne kazili až toľko, koľko uvádza oficiálny ukazovateľ skóre. Cibulková premenila 8 z až 21 brejkbalov, Jovanovská 5 z 10 príležitostí na prerazenie.

„Bol to rozdielny tenis vo všetkých setoch. Prišla som na kurt trochu nervóznejšia, cítila som tlak, bolo to z mojej strany kostrbaté. Začiatok bol zlý, súperka ma tlačila, ja som behala ako špinavé ´prádlo´. Za stavu 0:2 v druhom sete som sa na seba nahnevala, povedala som si, že predsa netrénujem na to, aby ma Jovanovská odstrelila z kurtu. Začala som sa ´hecovať´, aj kapitán mi povedal, aby som išla loptičku po loptičke.

Začala som hrať moju hru, lepšie som servovala i returnovala, viac som sa uvoľnila a hrala som to, čo som mala. Potom som už na kurte dominovala,“ povedala Dominika Cibulková, ktorá za jeden z faktorov svojho úspešného obratu označila výbornu atmosféru: „Diváci boli fantastickí. V treťom sete som občas mala zimomriavky. Aj pre fanúšikov som rada, že som dokázala získať prvý bod.“

Jovanovská skonštatovala: „Začiatok zápasu som zachytila veľmi dobre. Celý prvý set som sa dobre pohybovala a vytvárala tlak na súperku. Aj úvod druhého setu ešte bol dobrý, ale zrazu prišiel moment, keď som prestala byť agresívna. Súperka to využila. Začala ma naháňať po kurte, hrať mi to viac do bekhendu a nadobúdať prevahu. Prehrala som druhý set a potom sa to už akosi nedalo vrátiť do pôvodného stavu. Na konci stretnutia som už pociťovala aj únavu, v závere mi začali dochádzať sily.“

Hantuchová prehrala s Ivanovičovou

Lipták i Vraneš sú po prvom dni spokojní

„Som rád, že zajtra sa ide do zápasu s tým, že je všetko otvorené a je to päťdesiat na päťdesiat. Videli sme dva rozdielne duely, v prvom hrali hráčky s podobným štýlom. Som rád, že v polovici druhého setu našla Dominika recept na súperku. Bojana začala veľmi dobre, my sme potom upravili hru. Súperka začala odchádzať aj kondične a Dominika už potom na dvorci dominovala.

Čo sa týka Danielinho stretnutia, boli to tiež hráčky s podobným štýlom. Bolo to o podaní a o tom, kto si v prvých loptách dokáže vytvoriť tlak. Danielu nedržal servis, Ana dobre menila rytmus, robila menej chýb a zvíťazila,“ uviedol tréner slovenského tímu Matej Lipták a dodal: „Myslím si, že zajtra nastúpi Jankovičová, možno ju šetrili práve na tento deň. Budeme sa snažiť pripraviť Dominiku na Ivanovičovú, myslím si, že má väčšie šance ako Daniela a snáď dokáže zvíťaziť. Čo sa týka štvorhry, zatiaľ zostávam pri pôvodnej nominácii, ale to sa môže ešte zmeniť. Nateraz nemôžem nič povedať naisto.“

„Ideálne by bolo, ak by sme po sobote viedli 2:0, so stavom 1:1 som iba čiastočne spokojný. Ako sa ukázalo, tlak na Bojanu bol príliš veľký, nedokázala udržať dobrý stav, ale Dominika podala vynikajúci výkon. Chcel by som poblahoželať Ane k víťazstvu nad silnou súperkou, odohrala dobré stretnutie. Uvidíme, ako sa bude Jelena večer cítiť a na základe toho sa potom rozhodneme, či zajtra nastúpi,“ uviedol srbský kouč Dejan Vraneš.

Črtá sa dráma ako pred rokom v Belehrade, tajným tromfom Jankovičová

V nedeľu od 12.00 h sa podľa tradičného scenára tejto súťaže organizovanej Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) stretnú jednotky oboch družstiev Cibulková a Ivanovičová a po nich dvojky Hantuchová s Jovanovskou. Na záverečnú štvorhru nominovali kapitáni Matej Lipták a spomenutý Vraneš páry Hantuchová, Magdaléna Rybáriková a Jankovičová, Aleksandra Kruničová. Pravda, ešte môžu nastať zmeny a všeobecne sa ráta najmä s nasadením Jankovičovej.

Slovenky hrajú v prelínačke o elitnú osmičku tretí raz v rade, ale premiérovo v rámci tejto série „zhora“. V apríli 2009 podľahli Francúzkam v rekordne dlhej dráme v Limoges 2:3, po dvanástich mesiacoch zdolali najtesnejším rozdielom práve Srbky v Belehrade a zabezpečili si svoj prvý štart vo svetovej skupine od sezóny 2004. Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky vo februári v bratislavskom derby vo štvrťfinálovom 1. kole nestačili na Češky, s ktorými prehrali 2:3.

Srbky aj bez Jankovičovej a Ivanovičovej zvíťazili v Novom Sade vo finálovom 1. kole II. svetovej skupiny nad Kanaďankami 3:2.

Družstvo SR uspelo proti výberu Srbska aj v júli 2007 v Košiciach, vtedy 4:1, takže v bilancii zo vzájomných súbojov vedie 2:0. V žiadnom z doterajších stretnutí nehrala Ivanovičová: najprv zo zdravotných dôvodov a potom pre nedostatok formy.

SLOVENSKO – SRBSKO 1:1 po sobote

Dominika Cibulková – Bojana Jovanovská 4:6, 6:3, 6:1 za 138 minút (51, 40, 47)

Daniela Hantuchová – Ana Ivanovičová 2:6, 4:6 za 86 minút (32, 54)