Srbi poslali za mreže narkobaróna, mal slovenské občianstvo

Srbi poslali za mreže narkobaróna, mal slovenské občianstvo
Rodák z Čiernej Hory Darko Šarič, ktorého odsúdil srbský súd na 20 rokov za mrežami mal kedysi aj slovenské občianstvo. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 13. júla (WEBNOVINY) – Srbský súd pre organizovaný zločin v pondelok poslal na 20 rokov za mreže balkánskeho narkobaróna Darka Šariča, ktorého usvedčil z prepašovania 5,7 tony kokaínu z Južnej Ameriky do Európy. Spolu s týmto 44-ročným rodákom z Čiernej Hory, ktorý bol kedysi držiteľom slovenského občianstva, dostalo väzenské tresty v trvaní do 20 rokov aj ďalších 21 členov jeho gangu, informovala agentúra AP. Troch spoluobžalovaných súd zbavil obvinení.

Šarič známy pod prezývkou Kokaínový kráľ sa po dlhom unikaní v roku 2014 vydal do rúk polície po tom, ako ho s pomocou amerických a iných zahraničných spravodajských služieb vypátrali v nešpecifikovanej latinskoamerickej krajine, uviedla AP. V Srbsku sa zodpovedal z vedenia vplyvnej zločineckej organizácie, ktorá v rokoch 2008 a 2009 pašovala kokaín z Kolumbie, Argentíny a Uruguaja cez balkánske krajiny do západnej Európy.

Rozsudok vyniesli v Šaričovej neprítomnosti, počas procesu však trval na svojej nevine a označoval sa za obeť predošlej srbskej vlády. Srbské médiá v minulosti písali o Šaričovi v spojení so Slovenskom. Od roku 1998 mal povolenie na viacročný pobyt na Slovensku, ktoré mu vypršalo v roku 2004.

Prostredníctvom turistických víz sa opäť objavil na Slovensku v roku 2005, a zosobášením so slovenskou občiankou získal právo na trvalý pobyt. Začiatkom roka 2010 Šarič podľa médií získal slovenské občianstvo i pas, ktoré mu však neskôr odobrali, keďže sa ukázalo, že vo svojej žiadosti o povolenie na pobyt a udelenie občianstva uviedol nepravdivé údaje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom