Štadión v Minsku plakal pri rozlúčke s hráčmi Lokomotivu

Minsk
Foto: SITA/AP

Pri leteckej tragédii zahynul Pavol Demitra

Lietadlo s hráčmi klubu KHL Lokomotiv Jaroslavľ v stredu havarovalo asi dva kilometre od miestneho letiska Tunošna. Nešťastie si vyžiadalo 43 obetí, medzi ktorými je aj slovenský hokejista Pavol Demitra.

Prežili dvaja ľudia

Prežil iba ruský hokejista Alexander Galimov a palubný inžinier Alexander Sizov. Obaja bojujú v miestnej nemocnici o svoje životy.

Lietadlo, ktoré prepravovalo hráčov na úvodný duel sezóny do bieloruskej metropoly Minsk sa zrútilo krátko po štarte tesne po štrnástej hodine miestneho času. Jeden zo svedkov havárie agentúre Interfax prezradil, že lietadlo nenabralo potrebnú výšku, vo vzduchu vrazilo do stožiara a rozlomilo sa. Na palube bolo 45 osôb. Ruské ministerstvo dopravy považuje technickú poruchu a ľudský faktor za najpravdepodobnejšie možné príčiny havárie a práve na tieto možnosti zameria vyšetrovanie tragédie.

MINSK 8. septembra (WEBNOVINY) – Namiesto štvrtkového zápasu kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), ktorý mali odohrať Dinamo Minsk a Lokomotiv Jaroslavľ, sa v jednej z najmodernejších arén v Európe odohral smútočný ceremoniál na pamiatku hráčov Lokomotivu Jaroslavľ, ktorí v stredu zomreli pri leteckom nešťastí.

Pred štadiónom sa zhromažďovali ľudia, ktorí nosili kvety a zapaľovali sviečky, potom sa viac ako 10 000 hokejových fanúšikov, ktorí mali vstupenky a permanentky na úvodný zápas v sezóne, presunuli do haly.

Na ploche boli stojany s fotografiami zomrelých hráčov. Na ľad za sprievodu orchestra vykorčuľovali domáci hráči a každý z nich sa postavil k jednej fotografii.

Potom každý z nich ako dôkaz spolupatričnosti a sústrasti strelil puk do vlastnej bránky, čo symbolizovalo víťazstvo Lokomotivu. Záver panychídy patril bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktorý vykorčuľoval v hokejovej výstroji na ľad a predniesol dojímavý prejav, počas ktorého ľudia tlieskali, no aj plakali a modlili sa.

Skrátený záznam z ceremoniálu v Minsku

Identifikovali telo Pavla Demitru

Ruskí patológovia už identifikovali 35 obetí leteckej havárie v meste Jaroslavľ vrátane slovenského hokejistu Pavla Demitru. Našli sa aj čierne skrinky, ktoré by mohli pomôcť objasniť nehodu. Agentúra Mediafax informuje, že identifikovať sa podarilo aj dvoch českých hokejových hráčov Jana Marka a Karla Rachůnka. Otázka identifikácie Josefa Vašíčka zostává zatiaľ otvorená. „Nevylučujem, že ho budú musieť identifikovať príbuzní,“ povedal hovorca českého veľvyslanectva v Moskve Ondřej Soukup.

Fotogaléria z miesta nešťastia

Pád lietadla s hráčmi Lokomotiv Jaroslavľ
Foto: SITA/AP Photo/Misha Japaridze
Pád lietadla s hráčmi Lokomotiv Jaroslavľ
Foto: SITA/AP Photo/Misha Japaridze
Pád lietadla s hráčmi Lokomotiv Jaroslavľ
Foto: SITA/AP Photo/Misha Japaridze
Pád lietadla s hráčmi Lokomotiv Jaroslavľ
Foto: SITA/AP Photo/Misha Japaridze
Pád lietadla s hráčmi Lokomotiv Jaroslavľ
Foto: SITA/AP Photo/Misha Japaridze

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondřej SoukupPavol Demitra
Firmy a inštitúcie Lokomotiv Jaroslavľ