Standard & Poor's sa chce vykúpiť zo sporu s vládou USA

Standard & Poor's Ratings Services
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s Ratings Services (S&P) je ochotná zaplatiť miliardu dolárov, aby urovnala spor s vládnymi úradmi v USA. Informoval o tom v utorok denník the Wall Street Journal (WSJ), pričom sa odvolával na zdroje oboznámené s problematikou.

Federálne ministerstvo spravodlivosti vlani vo februári podalo na agentúru žalobu o päť miliárd dolárov. Dôvodom boli údajné manipulácie pri posudzovaní hypotekárnych cenných papierov, ktorým agentúra údajne vydávala nadhodnotené ratingy.

S&P podľa denníka akékoľvek pochybenia naďalej odmieta a tvrdenia ministerstva, že z komerčných dôvodov umelo nadhodnocovala ratingy, už v minulosti označila za „bezpredmetné“.

Federálna vláda v USA podaním žaloby na S&P a jej materskú spoločnosť The McGraw-Hill Companies vlani podnikla prvý právny krok voči niektorej z popredných ratingových agentúr za údajne protiprávne konanie počas finančnej krízy.

Agentúry čelia kritike, že v snahe získať vyššie provízie od emitentov upisovali vysoké ratingy tisíckam rizikových a iných hypotekárnych cenných papierov a prispeli tak k vystupňovaniu finančnej krízy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's