Starbucks napokon z Ruska odchádza, pôvodne plánoval zostať a ruské peniaze posielať Ukrajine

FILE - A sign at a Starbucks location in Havertown, Pa., is seen April 26, 2022. Starbucks says it will now offer employees enrolled in its health care plan reimbursement for eligible travel expenses when accessing abortion or gender-affirming procedures, when those services are not available within 100 miles of a worker’s home. The Seattle coffee chain said Monday, May 16, 2022 that the benefit will also be available to dependents of employees enrolled in its health care coverage. ()
Foto: AP Photo/Matt Rourke, file

Americký reťazec kaviarní Starbucks odchádza z ruského trhu. Kaviarenský gigant v správe pre zamestnancov v pondelok uviedol, že sa rozhodol zatvoriť jeho 130 prevádzok v Rusku a už tam nebude mať zastúpenie značky. Svojim takmer 2000 ruským zamestnancom firma plánuje ešte šesť mesiacov vyplácať mzdy a pomôcť im aj pri prechode do nového zamestnania.

Starbucks vstúpil na ruský trh v roku 2007. Jeho predajne vlastní a prevádzkuje Alshaya Group, ktorá sídli v Kuvajte. Hovorca skupiny uviedol, že na otázky zodpovie Starbucks, uvádza agentúra AP.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Začiatkom marca, krátko po začatí invázie Ruska na Ukrajinu, Starbucks najprv oznámil, že svoje ruské prevádzky nechá otvorené, ale akýkoľvek zisk venuje na humanitárnu pomoc na Ukrajine. O pár dní neskôr oznámil, že podobne ako mnohé ďalšie spoločnosti svoje kaviarne dočasne zatvára.

Rozhodnutie Starbucksu prišlo po tom, ako svoj odchod oznámila sieť reštaurácií McDonald’s. Tá svoje prevádzky predáva ruskému držiteľovi licencie, ktorý nebude môcť používať jej meno ani menu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie McDonald'sStarbucks