Starosta Londýna si odmieta skrátiť dovolenku

Boris Johnson
Starosta Londýna Boris Johnson. Foto: SITA/AP

LONDÝN 8. augusta (WEBNOVINY) – Starosta Londýna Boris Johnson si ani napriek nepokojom v britskej metropole neplánuje skrátiť dovolenku a vrátiť sa do mesta. Jeho zástupca to potvrdil pre spravodajskú stanicu BBC s tým, že šéf londýnskej radnice situáciu „pozorne sleduje“. Johnsonove rozhodnutie však kritizovali viacerí zákonodarcovia vrátane prominentného labouristického lorda Prescotta, podľa ktorého je to „neuveriteľné“. „Vďaka moderným komunikačným zariadeniam môže mať neustály prehľad o situácii aj v čase svojej rodinnej dovolenky,“ povedal pre BBC viceprimátor Malthouse. Podľa neho to tiež svedčí o tom, že Johnson má „absolútnu dôveru“ v londýnsku metropolitnú políciu.

Nepokoje, ktoré medzi obyvateľmi štvrti Tottenham vypukli po zastrelení 29-ročného podozrivého kriminálnika, medzitým pokračovali aj v noci z nedele na pondelok. Doteraz si už vyžiadali desiatky zranených, predovšetkým z radov polície, a ďalšie desiatky ľudí bezpečnostné zložky zatkli. V Tottenhame museli okrem policajtov zasahovať aj hasiči, ktorí museli uhasiť asi 50 požiarov.

Všetko sa začalo v sobotu večer, keď sa asi 300 nahnevaných obyvateľov Londýna zhromaždilo pred sídlom tottenhamskej polície na protest proti smrti 29-ročného Marka Duggana, ktorého počas akcie zastrelili muži zákona. Podľa niektorých médií tak urobili po tom, ako na nich mladík tmavej pleti sám vystrelil.

V Tottenhame prišlo k podobným násilnostiam naposledy v roku 1985. Nahnevaní obyvatelia čiernej pleti vtedy demonštrovali proti smrti Cynthie Jarretovej, ktorú zastrelili policajti počas razie v jej dome. Protesty si vyžiadali aj smrť jedného policajta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Johnson