Štátne dotácie na detské jasle by mali dostávať rodičia, kritizuje strana SaS výzvu ministerstva

Jana Kiššová
Jana Kiššová. Foto: archívne, SITA.

BRATISLAVA 24. júla (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje, aby štátne dotácie na umiestnenie dieťaťa v jasliach dostávali rodičia a podmienky na prevádzkovanie týchto zariadení by mali motivovať mestá, obce i súkromný sektor k ich zakladaniu. Vláda však podľa liberálov urobila presný opak.

„Škodlivými a finančne náročnými opatreniami zlikvidovali súkromné jasle, následne niekoľkokrát menili tzv. jasličkový zákon a teraz sa rozhodli, že idú dotovať budovanie a rekonštrukciu jaslí. Je to typické pre toto vládne zoskupenie – najprv zničia, čo funguje, a potom zvolia zlé riešenie problému, ktorý sami spôsobili,“ uviedla v tlačovej správe podpredsedníčka SaS a tímlíderka strany pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová.

Diskriminácia podnikateľov

Podmienky sú pritom podľa SaS nastavené tak, že o 13 miliónov eur z eurofondov sa nemôžu uchádzať súkromní prevádzkovatelia jaslí, ale len tí verejní a mimovládne neziskové organizácie. Podľa poslankyne Kiššovej je to jasná diskriminácia z hľadiska ochrany hospodárskej súťaže, ktorú vyžaduje od štátu ústava. „Očakávam, že sa k tomu vyjadrí aj Protimonopolný úrad,“ zdôraznila.

V súlade s tradíciou straníckeho klientelizmu podpredsedníčka SaS upozorňuje na ďalšie riziko. Žiadosti o dotácie môžu záujemcovia podávať do 10. septembra 2018, čo je vzhľadom na dovolenkové obdobie veľmi krátke obdobie.

„Odhadujem, že veľká časť peňazí na jasle je už de facto rozdaná podľa stranícko-koaličného kľúča. Komunálne voľby sú na dohľad a voličov si zase treba niečím kúpiť,“ poznamenala Kiššová. Poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca tvrdí, že ak sa vláda rozhodla dotovať zvyšovanie kapacít jaslí, mala by to robiť cez podporu dopytu.

Podporia rekonštrukciu a výstavbu detských jaslí

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v pondelok informovalo, že podporí cez výzvu, ktorá je súčasťou Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) s alokáciou takmer 13,5 milióna eur, budovanie a rekonštrukciu jaslí.

Spustenie výzvy reaguje podľa ministerstva pôdohospodárstva na akútny nedostatok miest a tiež zvyšujúce sa nároky na kvalitu zariadení služieb starostlivosti o dieťa do troch rokov.

„Tlak na matky zaraďovať sa do pracovného života ešte pred dovŕšením tretieho roka dieťaťa so sebou prináša potrebu zvyšovania kapacity jaslí, ktorých je žiaľ na Slovensku akútny nedostatok. Verím, že vďaka tejto výzve sa nám podarí tento stav zlepšiť a v jasliach vzniknú stovky nových miest,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Výzva má podľa nej prispieť k zosúladeniu rodinného a pracovného života. O finančné prostriedky z IROP sa môžu uchádzať obce, právnické osoby zriadené alebo založené obcou, mestom alebo mestskou časťou, samosprávne kraje, právnické osoby zriadené alebo založené samosprávnymi krajmi a aj mimovládne neziskové organizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen JurzycaGabriela MatečnáJana Kiššová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSaS Sloboda a Solidarita