Štatút expápeža si nevieme predstaviť, tvrdí právnik

Pápež Benedikt XVI.

Čo hovoríte na abdikáciu Svätého Otca?

Je to správa ako blesk z jasného neba. Veľmi a tajne dúfam, že to nie je pravda, lebo cirkev vedie dobre a povzbudivo.

Stalo sa v dejinách, že pápeži odstúpili z úradu?

Prvý prípad bol pápež Poncián v prvej polovici 3. storočia. Tento pápež bol poslaný do vyhnanstva spolu s rímskym filozofom Hypolitom, ktorý sa predtým vyhlásil za pápeža, pretože nevedel zniesť že sa stal pápežom Kalixt, ktorý bol predtým otrokom. Poncián s Hypolitom sa Vo vyhnanstve sa však Hypolit zmieril s Ponciánom, ktorý sa následne vzdal svojho úradu, pretože ho nemohol slobodne vykonávať. V dejinách sa spomína aj prípad Celestína V. Ten sa zriekol úradu preto, lebo nemal k tomu predpoklady zastávať tak zodpovedný úrad. Celestín bol pôvodne pustovníkom. Ako pápež bol pod vplyvom Karola II. Pod jeho tlakom vymenoval siedmich francúzskych kardinálov. Bol dobromyseľný, zbožný, ale nemal žiadne skúsenosti. Na podnet kráľa preložil aj sídlo do Neapola. Keďže bol skromný, o niekoľko mesiacov uznal, že nie je schopný riadiť cirkev, preto sa svojho úradu vzdal.

Bude sa odlišovať postup pri voľbe nového pápeža od postupu, ako je tomu pri smrti pápeža?

Odlišnosť je v tom, že sa nekonajú obrady po smrti. Pápež má právo sa zrieknuť úradu. Každý prípad je však odlišný, ale možnosť pápeži majú a v cirkvi sa prejavila.

Môže Benedikt XVI. ešte vymenovať nových kardinálov, ktorí by volili nového pápeža?

Menovať kardinálov môže, pokiaľ je v úrade, po termíne zrieknutia úradu už kardinálov menovať nemôže.

Aký je šatút expápeža?

Nevieme si To predstaviť, pretože sa to neobjavilo v moderných dejinách. Svätý Otec Ján Pavol II. si nevedel predstaviť miesto pre odstúpeného pápeža. Hovoril, že z kríža sa nezostupuje, ale na kríži sa vytrváva.

Kto by sa mohol stať jeho nástupcom?

Takéto úvahy sú len špekulácie. Prognózy sa mnohokrát nenaplnia. Ako veriaci verím, že Boh dá cirkvi pastiera, ktorý povedie cirkev k svojmu cieľu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Ján Pavol II.Pápež Benedikt XVI.