Štrajk v Nemecku ovplyvní aj vlaky zo Slovenska

Štrajk nemeckých rušňovodičov ovplyvní aj vlaky zo Slovenska
Odborový zväz strojvodcov nemeckých štátnych železníc vyhlásil na sobotu a nedeľu dvojdenný štrajk. Zväz GDL (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer - Odborový zväz nemeckých rušňovodičov) chce dosiahnuť, aby štátna železničná spoločnosť Deutsche Bahn zamestnancom zvýšila platy o päť percent. Rušňovodiči tiež žiadajú skrátenie pracovného času z 39 na 37 hodín týždenne. Najnovší štrajk sa začal v sobotu o druhej hodine ráno a skončí sa v pondelok o 4:00 SELČ a ovplyvní aj vlaky zo Slovenska. Foto: SITA/AP

BERLÍN 21. apríla (WEBNOVINY) – Premávku na nemeckých železniciach od utorka výrazne naruší niekoľkodňový štrajk strojvodcov, ktorý sa bude týkať osobnej aj nákladnej železničnej dopravy.

Strojvodcovia výrazne ovplyvnia dopravu

Odborový zväz strojvodcov (GDL) uviedol, že štrajk osobnej železničnej dopravy sa začne v stredu o 02:00 SEČ a potrvá nasledujúcich 43 hodín, čiže do štvrtka 21:00 SEČ. Štrajk nákladnej železničnej dopravy sa začne už v utorok poobede a potrvá nasledujúcich 66 hodín, čiže do piatkového rána.

„Tam kde nie je vôľa, nie je spôsob,“ uviedol líder GDL Claus Weselsky na margo rokovaní s nemeckými dráhami (DB), ktoré podľa neho nepriniesli požadovaný výsledok. Odborový zväz GDL, ktorý zastupuje asi 20-tisíc z približne 200-tisíc zamestnancov nemeckých železníc, požaduje päťpercentné zvýšenie platov a tiež skrátenie pracovného týždňa zo súčasných 39 na 37 hodín.

Štrajk ovplyvní aj vlaky jazdiace cez Slovensko

Vlakovú dopravu v Nemecku využívajú denne milióny cestujúcich a po železnici je prepravovaná asi jedna pätina nemeckého tovaru. Ekonómovia odhadujú, že štrajk takéhoto rozsahu by mohol stáť štátnu ekonomiku až 100 miliónov eur denne. Štrajky odborových zväzov sú pritom v krajine relatívne zriedkavé, keďže pracujúcim sa väčšinou s nadriadenými podarí dospieť k dohode pri rokovaniach.

Štrajk strojvodcov ovplyvní aj osem medzinárodných vlakov, ktoré jazdia cez Slovensko. Agentúru SITA o tom informovala Jana Morháčová zo Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Vlaky, ktoré u nás jazdia, začnú a skončia svoju jazdu v stanici Dresden Hbf. Ďalšia jazda v smere do Nemecka je odrieknutá, poznamenala. „Cestujúci, ktorí plánujú cestu do Nemecka, by mali venovať zvýšenú pozornosť informáciám o vlakovej doprave,“ doplnila.

Štrajk sa dotkne štyroch vlakov v smere Praha – Dresden – Berlin

, všetky skončia na stanici Dresden Hbf. Pôjde o vlaky:

EC 378 Slovenská strela (Bratislava 6:10 – príchod Dresden Hbf 12:45),

EC 174 Jan Jesenius (Budapest 5:25 – Bratislava 8:10 – príchod Dresden Hbf 14:45),

EC 172 Porta Bohemica (Budapest 7:25 – Bratislava 10:10 – Praha 14:30 – príchod Dresden Hbf 16:45)

EC 170 Hungaria (Budapest 9:25 – Bratislava 12:10 – Praha – príchod Dresden Hbf 18:45).

Ovplyvnené budú i štyri vlaky v smere Berlin – Dresden – Praha

, takisto pôjdu len zo stanice Dresden Hbf. Konkrétne to budú vlaky:

EC 171 Hungaria (odchod Dresden Hbf 9:07 – Bratislava 15:53 – Budapest 18:35),

EC 173 Porta Bohemica (odchod Dresden Hbf 11:07 – Praha 13:25 – Bratislava 17:53 – Budapest 20:35),

EC 175 Jan Jesenius (odchod Dresden Hbf 13:07 – Bratislava 19:53 – Budapest 22:35)

EC 177 Slovenská strela (odchod Dresden Hbf 15:07 – Bratislava 21:50).

Všetky nočné vlaky EuroNight (EN) a všetky denné vlaky EuroCity (EC) nahradia v úseku medzi stanicami Dresden Hbf. a Berlin Hbf. autobusy.

Aktuálne vlakové spojenia sú pre cestujúcich k dispozícii na internetovej stránke http://www.bahn.de/blitz/view/fernverkehr/uebersicht.shtml.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom