Strelec z Christchurchu plánoval ďalší útok, pri vyšetrovaní pomáhajú polícii aj agenti FBI

Nový Zéland, polícia
Policajt hliadkuje v meste Christchurch po streľbe v mešitách, ktorá sa vyžiadala desiatky obetí. Foto: SITA/AP

CHRISTCHURCH 20. marca (WebNoviny.sk) – Strelec, ktorý v piatok zaútočil v mešitách v novozélandskom meste Christchurch a zabil 50 ľudí, plánoval útok aj na ďalšom mieste.

V stredu sa tak vyjadril komisár novozélandskej polície Mike Bush s tým, že polícia je presvedčená, že ho zastavili skôr, ako mohol zaútočiť na treťom mieste. Vzhľadom na aktívne vyšetrovanie ale nemohol povedať viac.

Nové informácie o policajnom zásahu

V 74-stranovom manifeste, ktorý zverejnil pred útokom, obvinený Austrálčan Brenton Tarrant uviedol, že napadne mešity v Christchurchi a jednu v meste Ashburton, ak sa tam dostane.

Bush zároveň poskytol nové informácie o policajnom zásahu. Ako uviedol, policajti narazili do podozrivého na ceste a zatkli ho 21 minút po prvom núdzovom telefonáte a nie po 36 minútach, ako sa uvádzalo skôr.

Komisár tiež informoval, že agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) vycestovali na Nový Zéland, aby pomohli pri vyšetrovaní.

V stredu sa v Christchurchi konal pohreb prvých dvoch obetí útoku, otca a syna, Khalida a Hamzu Mustafovcov, ktorí na Novom Zélande našli útočisko pred vojnou v Sýrii. Na pohrebe 44-ročného muža a 15-ročného chlapca sa zúčastnili stovky ľudí.

Špeciálny hrob na mestskom cintoríne

Medzi nimi bol i 13-ročný Zaed, syn a brat obetí, ktorý pri útoku utrpel strelné poranenia nohy. Miestne úrady pripravovali špeciálny hrob na mestskom cintoríne, ktorý je určený na moslimské pohreby, štyri dni, píše agentúra AP.

Súd v Christchurchi v stredu zase poslal do väzby muža, ktorý deň po masakre zverejnil video, ktoré počas útoku strelec nakrúcal a vysielal na sociálnej sieti Facebook. Štyridsaťštyriročný Philip Arps je obvinený vo dvoch bodoch obžaloby za porušenie zákona o neprípustných publikáciách.

Za každé obvinenie mu hrozí maximálny trest 14 rokov odňatia slobody. Sudca mu nariadil väzbu bez možnosti prepustenia na kauciu až do polovice apríla, keď sa znova postaví pred súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom