Polícia prehľadala v Christchurchi niekoľko domov, zrejme patria matke a sestre útočníka

Nový Zéland, Christchurch
Policajt pri mešite v meste Christchurch v ktorej došlo k streľbe. Útok si vyžiadal viacero mŕtvych. Christchurch, 15. marec 2019.

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Austrálska polícia prehľadala dva domy v rámci vyšetrovania útokov v mešitách v novozélandskom meste Christchurch, z ktorých je podozrivý Austrálčan Brenton Tarrant.

Úrady v štáte Nový Južný Wales vykonali prehliadky v nehnuteľnostiach v pondelok ráno v mestách Sandy Beach a Lawrence.

Hlavným cieľom tejto činnosti je formálne získať materiál, ktorý by mohol pomôcť novozélandskej polícii pri ich vyšetrovaní,“ uviedla polícia z Nového Južného Walesu. Polícia tvrdí, že rodina podozrivého v Austrálii pomáha pri vyšetrovaní.

Údajne sú v ochrannej väzbe

Komisár novozélandskej polície Mike Bush vyhlásil, že policajti v Austrálii pri prehliadkach „nenašli žiadne skutočnosti, ktoré by ohrozovali ich verejnosť„.

Austrálske médiá informovali, že prehľadané domy patria Tarrantovej matke Sharon a sestre Lauren. Televízie zverejnili zábery, na ktorých je ženy vidno, ako sa vracajú domov.

Ženy sa po prehliadkach pre médiá nevyjadrili. Údajne sú v ochrannej policajnej väzbe. Podľa televízie Nine News sa v pondelok vrátili do svojich domov po prvý raz od piatkových udalostí.

Pri streľbe zahynuli desiatky ľudí

Pri streľbe vo dvoch mešitách zahynulo v piatok 50 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Spomínaný Tarrant, ktorý pochádza z austrálskeho Graftonu vzdialeného 600 kilometrov severne od Sydney, čelí v súvislosti s útokmi zatiaľ jednému obvineniu z vraždy. Predpokladá sa však, že voči nemu vznesú ďalšie. Podľa úradov útok vykonal sám.

Dvadsaťosemročný Austrálčan sa postavil v sobotu pred súd. Po pojednávaní ho vzali naspäť do väzby. Ďalšie súdne konanie bude 5. apríla a podľa denníka New Zealand Herald sa na ňom bude obhajovať sám.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom