Hlavný podozrivý z útokov v mešitách v Christchurchi sa postavil pred súd, obete stále identifikujú

Nový Zéland, Christchurch
Miesto pietnej spomienky neďaleko jednej z mešít v meste Christchurch, kde pri útokoch zahynulo 49 ľudí, Nový Zéland, 16. marec 2019. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Hlavný podozrivý z útokov v mešitách v novozélandskom meste Christchurch, ktoré si vyžiadali 49 mŕtvych, sa v sobotu na krátko postavil pred súd.

Brenton Tarrant zatiaľ čelí jednému obvineniu z vraždy, predpokladá sa však, že voči nemu vznesú aj ďalšie. Dvadsaťosemročného Austrálčana po pojednávaní vzali naspäť do väzby. Znovu sa pred súd postaví 5. apríla.

Okrem Tarranta sú vo väzbe ďalší dvaja ľudia. Ani jeden zo zadržaných nemal pred piatkovými udalosťami kriminálny záznam.

Zákony o zbraniach sa zmenia

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová počas tlačovej konferencie v sobotu uviedla, že podozrivý mal päť zbraní a vlastnil zbrojný pas. Zbrane, ktoré útočník použil, boli podľa političky podľa všetkého upravené. Auto podozrivého bolo plné zbraní, čo naznačuje „jeho úmysel pokračovať v útoku“, povedala Ardernová.

„Naše zákony o zbraniach sa zmenia,“ vyhlásila zároveň premiérka, ktorá streľbu v mešitách nazvala „teroristickým činom“. Novozélandský generálny prokurátor David Parker sa vyjadril, že sa vláda bude venovať zákazu poloautomatických zbraní, ale zatiaľ nepadlo žiadne konečné rozhodnutie.

Pri piatkovej streľbe utrpelo zranenia tiež 48 ľudí vrátane dvoch chlapcov vo veku dva a 13 rokov. Jedenásť osôb, ktoré hospitalizovali v christchurchskej nemocnici, leží na jednotke intenzívnej starostlivosti a je v kritickom stave, uviedol šéf tamojšej chirurgie Greg Robertson.

Viacero mŕtvych bolo zo zahraničia

Úrady stále identifikujú obete útoku. Prvou verejne identifikovanou obeťou streľby je 71-ročný Daoud Nabi, pôvodom z Afganistanu.

Viacero mŕtvych bolo zo zahraničia. Obete hlásia Bangladéš, India, Indonézia či Jordánsko a podľa saudskoarabských médií pri streľbe zomreli aj dvaja občania Saudskej Arábie.

Strelec zaútočil v mešitách v piatok počas poludňajších modlitieb a svoje konanie vysielal na sociálnej sieti Facebook. Útočník predtým na sociálnych sieťach zverejnil 74-stranový manifest, v ktorom sa identifikoval ako Tarrant a svoje konanie okrem iného odôvodnil tým, že sa chcel pomstiť za útoky vykonané moslimami v Európe.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jacinda Ardernova