Terorizmus nie je náboženstvo, útoky v mešitách v Christchurchi odsúdili Erdogan, Mayová aj Tusk

Nový Zéland, Erdogan, Mayová, Tusk
Zľava: Vlajka Nového Zélandu na pol žrde z dôvodou teroristického útoku v meste Christchurch. Turecký prezident Erdogan, hore, britská premiérka Mayová, v strede, predseda Európskej rady Tusk, dole. Foto: SITA/AP - koláž WBN

CHRISTCHURCH 15. marca (WebNoviny.sk) – Útoky ozbrojencov vo dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch, ktoré si v piatok vyžiadali najmenej 49 mŕtvych, odsúdilo viacero osobností svetovej politiky.

Medzi prvými bol austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý potvrdil, že jedným zo strelcov je občan Austrálie. „Stojíme tu a absolútne odsudzujeme útok, ktorý v piatok vykonal extrémistický, pravicový, násilný terorista. Vzal životy… vzal životy v brutálnom, vražednom útoku, ktorý si vyžiadal tak veľa Novozélanďanov,“ vyjadril sa politik, ktorý okrem iného povedal, že ho útok „šokoval, zdesil a pobúril“.

Hrozný teroristický útok

Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sú útoky „najnovším príkladom narastajúceho rasizmu a islamofóbie“. „V mene mojej krajiny vyjadrujem sústrasť islamskému svetu a ľuďom Nového Zélandu, ktorí sa stali terčom tohto trestuhodného činu,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a zároveň poprial rýchle uzdravenie zraneným.

Útoky v mešitách pripísal narastajúcej islamofóbii aj pakistanský premiér Imran Chán, ktorý na Twitteri napísal, že „terorizmus nemá náboženstvo“.

V mene Spojeného kráľovstva vyjadrila Novozélanďanom sústrasť britská premiérka Theresa Mayová, ktorá udalosti v Christchurchi na Twitteri nazvala „hrozným teroristickým útokom“ a „odporným aktom násilia“.

Londýnsky starosta Sadiq Khan správu o útokoch v piatok označil za „srdcervúcu“. „Londýn stojí pri ľuďoch Christchurchu, tvárou v tvár tomuto strašnému teroristickému útoku. Londýn bude vždy oslavovať rozmanitosť, ktorú sa niektorí pokúšajú zničiť,“ uviedol vo vyhlásení.

Čin nenávisti odsúdil aj Babiš

Sústrasť obetiam a ich rodinám vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Francúzsko je proti všetkým formám extrémizmu a spolu so svojimi partnermi koná proti terorizmu vo svete,“ uviedol na Twitteri. Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v piatok prostredníctvom tweetu oznámil, že nariadil regionálnym prefektom, aby z preventívnych dôvodov k miestam bohoslužieb vyslali hliadky a posilnili nad nimi dozor. Útoky odsúdil aj rektor Veľkej mešity v Paríži.

„Cez noc sme dostali z Nového Zélandu hrozné správy. Brutálny útok v Christchurchi nikdy nezmenší toleranciu a slušnosť, ktorou je Nový Zéland známy,“ napísal na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk s tým, že sa novozélandská premiérka Jacinda Ardernová „môže spoľahnúť na našu solidaritu“.

Zhrozenie nad útokmi a úprimnú sústrasť pozostalým a všetkým Novozélanďanom vyjadril v tweete aj český premiér Andrej Babiš. „Rázne odsudzujem akékoľvek činy nenávisti a extrémizmu,“ napísal.

Odsúdili terorizmus vo všetkých formách

Na Twitteri vyslovil sústrasť pozostalým po obetiach útokov aj nemecký minister zahraničia Heiko Maas. „Tento hrozný teroristický útok v Christchurchi sa zameral na pokojne sa modliacich moslimov – ak ľudí vraždia čisto pre ich náboženstvo, tak je to útok na nás všetkých. Stojíme na strane obetí. Zostaň silný Nový Zéland,“ uviedol.

„Empaticky odsudzujeme násilie a nedostatok súdnosti fanatikov a extrémistov, ktorí chcú rozbiť naše spoločnosti,“ napísal o útokoch španielsky predseda vlády Pedro Sánchez.

Švédska ministerka zahraničia Margot Wallströmová sa na Twitteri vyjadrila, že ju „šokoval útok v Christchurchi“ a že odsudzuje „terorizmus vo všetkých jeho formách“.

Práca proti násiliu musí pokračovať

Dánsky šéf diplomacie Anders Samuelsen zase skonštatoval, že „extrémizmus znova ukázal svoju škaredú tvár“.

Úprimnú sústrasť na Twitteri vyslovil aj minister pre zahraničné záležitosti Spojených arabských emirátov (SAE) Anvar Gargaš. „Naša spoločná práca proti násiliu a nenávisti musí pokračovať s obnovenou energiou. Naše myšlienky a modlitby sú s rodinami obetí,“ vyjadril sa diplomat.

Z regiónu Perzského zálivu okrem SAE vyjadrili sústrasť Novému Zélandu aj Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar a Saudská Arábia. Útok tiež odsúdila napríklad Malajzia a solidaritu vyjadrili aj Taiwan a Japonsko. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.nzherald.co.nz a sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišDonald TuskEmmanuel MacronHeiko MaasImran ChánRecep Tayyip ErdoganTheresa Mayová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia