Nenávisť a extrémizmus nemajú v civilizovanom svete miesto, reagoval Kiska na útok v Christchurchi

Peter Pellegrini, Andrej Kiska
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezident SR Andrej Kiska počas odovzávania diplomov doktor vied špičkovým vedcom a vedeckovýskumným pracovníkom Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, Slovenskej akadémie vied (SAV), Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave a Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) a stretnutia s novými doktormi vied v Rektorskej sieni UK. Bratislava, 26. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 15. marca, 15:22

BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – Nenávisť, náboženská neznášanlivosť, chorý nacionalizmus a extrémizmus akéhokoľvek druhu nemajú v civilizovanom svete žiadne miesto.

Uvádza to prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v sústrastnom telegrame generálnej guvernérke Nového Zélandu Patricii Lee Reddy po teroristickom útoku v novozélandskom meste Christchurch.

Zákerný a zbabelý čin

Dodal, že piatková tragická udalosť ukazuje, ako je veľmi dôležité, aby sme sa všetci dôrazne postavili každému takémuto prejavu v našich spoločnostiach a tvrdo ich trestali.

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o ohavnom a nezmyselnom teroristickom útoku v meste Christchurch, ktorý si vyžiadal desiatky životov obyvateľov Vašej krajiny. V mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v menej svojom, vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí, ako aj celému novozélandskému ľudu, a zraneným želám skoré uzdravenie,“ vyjadril sa prezident v telegrame.

„Slovenská republika dôrazne odsudzuje tento obzvlášť zákerný a zbabelý čin a v týchto ťažkých časoch stojí pevne pri Vašej krajine a jej občanoch,“ uzavrel prezident SR Andrej Kiska.

Prehlbujú nenávisť vo svete

Na teroristický útok na Novom Zélande reagoval aj premiér Peter Pellegrini, podľa ktorého treba terorizmus a vraždenie ľudí v priamom prenose odsúdiť v akomkoľvek prípade ako ohavný a nepochopiteľný čin.

„Je mi veľmi ľúto obetí takýchto skutkov, popierajúcich základné atribúty ľudskosti. Takéto ohavné činy iba prehlbujú nenávisť vo svete, pričom tento svet oveľa viac potrebuje porozumenie a normálnu ľudskosť,“ dodal premiér.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je šokovaný a zdesený teroristickým činom v novozélandskom meste Christchurch. „Naše myšlienky sú s rodinami obetí. Prajeme skoré uzdravenie zraneným a silu všetkým ľudom Nového Zélandu v týchto ťažkých časoch,“ kondoloval pozostalým na sociálnej sieti Twitter šéf slovenskej diplomacie.

Ministerstvo zároveň informovalo, že slovenský zastupiteľský úrad v Austrálii nekontaktovali žiadni občania SR. Slovákom, ktorí cestujú do tejto oblasti, taktiež odporučilo, aby sa riadili inštrukciami tamojších úradov a v prípade núdze kontaktovali Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre +61 487201047.

Bezprecedentná situácia

Štyridsať ľudí zomrelo po tom, čo ozbrojenci spustili paľbu v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Potvrdila to premiérka Jacinda Ardernová.

Tridsať ľudí zomrelo v mešite na Deans Avenue, sedem ďalších zahynulo v mešite na Linwood Avenue a traja prišli o život pred ňou. Ardernová udalosti označila za „bezprecedentnú“ situáciu a opísala ich ako teroristický útok, ktorý strojcovia plánovali dlhšie a dôkladne.

Christchurchská nemocnica oznámila, že strelné zranenia utrpelo 48 osôb. Medzi zranenými sú dospelí i deti a ich zranenia sú rôzne – od ľahkých po kritické. Premiérka skôr informovala, že 20 ľudí je zranených vážne. Polícia vzala do väzby troch mužov a jednu ženu, podrobnosti o nich však nezverejnila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini