Študentská rada vysokých skôl hovorí, že Danko by mal záverečnú prácu zverejniť a ísť tak príkladom

Andrej Danko
Predseda parlamentu Andrej Danko. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) by mal byť podľa stanoviska Študentskej rady vysokých škôl ako druhý najvyšší ústavný činiteľ SR príkladom pre spoločnosť, aj v rámci obhajoby svojho vzdelania.

Agentúru SITA o tom informovala študenstká rada prostredníctvom oficiálneho stanoviska, v ktorom sa okrem iného uvádza, že rada nechce znevažovať vzdelanie Andreja Danka, ale mal by svoje získané tituly patrične vysvetliť.

Utajenie vzbudzuje pochybnosti

Podľa študentov pochybnosti a medializované informácie vzbudzujú podozrenia a vrhajú zlé svetlo na vysokoškolské štúdium ako také. Študentská rada tiež pripomína, že na Slovensku existujú vysokoškolské pracoviská, ktoré stále udeľujú pochybné akademické tituly.

„Študentská rada vysokých škôl už v roku 2013 upozornila na existenciu vysokoškolských pracovísk na Slovensku, ktoré udelili alebo ešte stále udeľujú akademické tituly, nad získaním ktorých visí tieň pochybnosti. V prípade pochybností okolo získania titulu vrcholnými politikmi nielenže škodíme akademickej kultúre, ale aj kvalitným a špičkovým pracoviskám pôsobiacim na Slovensku. Spoločnou snahou rezortu školstva a akademickej sféry má byť postupný návrat strácajúcej sa dôvery spoločnosti vo vysoké školstvo. Vyjadrenia predsedu parlamentu a jeho žiadosť o utajenie práce môžu vo verejnosti právom vzbudzovať pochybnosti či podozrenia. Nechceme, ani nám neprináleží hodnotiť získaný titul predsedu parlamentu. Myslíme si však, že druhý najvyšší ústavný činiteľ v štáte by mal byť príkladom pre spoločnosť, a očakávame jeho úprimnú snahu vyvrátiť podozrenia a neprehlbovať tak nedôveru vo vzdelávacie inštitúcie,“ uvádza sa v stanovisku.

Príkladom pre spoločnosť

Podľa študentov je dôležité, aby Andrej Danko svoju záverečnú prácu zverejnil, pretože v prípade jej utajovania budú vznikať ďalšie a ďalšie pochybnosti.

„V zahraničí vo vyspelých spoločnostiach sme mohli byť svedkami mnohých prípadov, kde sa vynorili pochybnosti záverečných prác vrcholných politikov. Spájala ich predovšetkým výrazná snaha akademického prostredia, verejnosti či politických elít o transparentnosť a riadne preskúmanie pochybností. Práve vedenie univerzity či jeho študenti by sa mali snažiť o vyvrátenie podozrení, ktoré môžu ohroziť nielen meno univerzity, ale aj povesť vysokoškolského vzdelávania na Slovensku. Očakávame od vrcholných politických predstaviteľov, že budú príkladom pre spoločnosť. Preto si myslíme, že je nevyhnutné, aby predseda parlamentu svoju prácu zverejnil a ak ju bude aj naďalej utajovať, aby neodkladne a dôveryhodne vysvetlil dôvody takéhoto konania,“ doplnili študenti.

Denník N v pondelok napísal, že predseda SNS Danko tají, ako sa stal doktorom práv. V zozname absolventov Univerzity Komenského má iba titul Mgr. K záverečnej práci, ktorú na získanie titulu JUDr. potreboval, sa na univerzite nedá dostať. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko má v Slovenskej advokátskej komore zapísaný titul JUDr. na základe predloženej overenej kópie diplomu z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici z roku 2000. Danko dnes na brífingu uviedol, že v tejto súvislosti bude postupovať už len v trestnoprávnej rovine. Či podá na denník trestné oznámenie, však nespresnil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie ŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl